hz.ali dönemi

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde z_begum tarafından paylaşıldı.

 1. z_begum

  z_begum Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2010
  Mesajlar:
  47
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  0

  hz. ali dönemi deve olayı.

  konu anlamtımı biçiminde kısa yazabilir misiiniiz
 2. abdulmelik

  abdulmelik Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  974
  Beğenileri:
  964
  Ödül Puanları:
  0
  Cemel Vak'ası ( Deve Olayı ) ( 656 ) : Hz.Ali'nin halifeliğini tanımayan, Hz. Muhammed'in eşi Hz. Ayşe ve onun yanında yer alan Talhave Zübeyr, mücadele etmek ve kuvvet toplamak için Irak'a gittiler. Hz.Ali barışçı girişimlerinden sonuç alamadı. İki taraf, Kufe yakınlarında savaştılar. Savaş'ın en şiddetli bölgesi Hz.Ayşe'nin bindiği " Asker "adlı devenin etrafıydı. Bunun için bu olaya " Deve Olayı " denilmiştir.Savaşta Talha ve Zübeyr öldü. Hz. Ayşe'nin Medine'ye dönmesi sağlandı.Esir alınan Basra'lılar serbest bırakıldılar. Bu olay, Müslümanlar arasındaki ilk büyük savaştır. Hz. Ali bu olaydan sonra Medine'ye dönmemiş, Irak'ın merkezi olan Kufe'ye yerleşmiştir.
  z_begum bunu beğendi.
 3. z_begum

  z_begum Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2010
  Mesajlar:
  47
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkür ederim bide zahmet olmazsa sıffın savaşındada yardımcı olabilir misin
 4. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  hz ali döneminde ümeyyeoğullarının hilafet davası gütmeleri üzerine çıkan savaş. savaşı hz ali tarafı galip gelecekken şam ordusunun kuran sayfalarını mızraklarına takmalarıyla sonuçsuz kalan neticede hakem olayı ile çözümlenen savaş.

  Sıffın Savaşı

  Irak ve Şam sınırlarında Muaviye ile savaştı. Sıffin Savaşı olarak bilinen bu savaş bir buçuk yıl devam etti. Bu şavaşta Ali tarafları öne geçtiği zaman muaviye kuranı kerimin yapraklarını yırtarak kendi askerlerinin mızraklarının ucuna taktırmıştır. Ve işlerimizi kurana göre yapalım aracımız o olsun demiştir.Böylece hakem olayı vuku bulur.

Sayfayı Paylaş