Hz. Muhammed (S.A.V.), Son Peygamber Filminin Konusu

Konu 'Din Kültürü 9. Sınıf' bölümünde berfkalkan tarafından paylaşıldı.

 1. berfkalkan

  berfkalkan Üye

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0

  Bundan 1400 yıl önce Mekke bugünkünden çok farklıydı. Kumar, içki, kölelik, kadınlara zulüm, batıl inançlar ve açgözlülüğün kol gezdiği şehirde Kabe’nin içi de çeşit çeşit putlarla doluydu. Mekke dışından binlerce kişi bu putlara tapmak için geliyordu. Mekke’nin yönetimini elinde tutan Kureyş kabilesi de bu işten büyük servetler kazanırken Arap halkının refahı için çok az şey yapıyordu.

  Bu sahneleri görmeye daha fazla dayanamayan Hz. Muhammed (S.A.V.), sık sık Allah’a duada bulunmak ve tefekkür etmek için Mekke yakınlarındaki bir mağaraya çekildi. O mağarada gelişen olaylar dizisi insanlık tarihinin akışını değiştirdi. Cebrail’in(A.S.) ona görünmesiyle birlikte Hz. Muhammed’in(S.A.V.) peygamberlik görevi başladı. Bundan sonraki görevi, Mekke halkını Hz. İbrahim’in (A.S.) hanif dinine, hayırseverliğe ve tek Allah’a ibadete davet etmekti.

  Hz. Muhammed(S.A.V.) başlangıçta sadece kendi çevresinden küçük topluluklara Hakkı anlatıyordu. Allah’tan gelen sözlerin kayıt altına alınarak bir araya getirilmesiyle Kuran oluştu. Hz. Muhammed’in (S.A.V.) kuvvetli tebliği sayesinde Mekke halkının yaşamında değişimler başladı. Onun anlattıkları kulaktan kulağa tüm kente yayıldı. Bunun üzerine Kureyş kabilesi endişeye kapıldı. Sonunda Hz. Muhammed(S.A.V.) peygamberliğini açıkça ilan etti. Buna karşılık Kureyşliler de karalama faaliyeti başlattılar. Ancak yeni Müslümanlar korkmak değil bilakis inançla doluydular. Bilal, Hamza, Ebu Bekir gibi Mekke’nin büyüklerinin de içinde bulunduğu simaların da katılımıyla İslama girenlerin sayısı her geçen gün artıyordu.

  İzleyen yıllar yorucu ve acılı geçti. Kureyş’in önünde iki seçenek vardı. Ya Hz. Muhammed’e (S.A.V.) tebliğine son vermesi için ricada bulunarak onunla anlaşma yoluna gidecekler, ya da onun taraftarlarına karşı şiddet uygulayacaklardı. Hz. Muhammed ve taraftarlarına uygulanan sindirme hareketinin başarısızlığa uğraması üzerine onu uykusunda öldürme kararı aldılar. Allah’ın yardımıyla ölümden kurtulan Hz. Muhammed(S.A.V.), Mekke’deki müslümanların emniyetle Medine’ye hicret etmelerini sağladıktan sonra Hz.Ebu Bekir ile birlikte Mekke’den çıkarak Medine’ye hicret etmeye karar verdi.

  Müslümanlar Medine’de kısa sürede önemli gelişme ve ilerleme sağladılar. İlk mescidin inşa edilmesiyle birlikte İslamiyetin ilk inananları huzur içinde ibadetlerini yerine getirmeye başladılar. Mekke’den ayrılırlarken bütün mallarına Kureyş tarafından el konulmuştu.Mallarının Mekke’liler tarafından Şam’a götürülüp satılacağını duymalarıyla Bedir Savaşının ilk tohumları atılmış oldu. Bu savaşta Hz. Muhammed(S.A.V.) yönetimindeki 300 kadar Müslüman, kendilerinden yaklaşık 3 kat fazla sayıdaki Mekkelileri bozguna uğrattı.

  Ardından Uhud Savaşı geldi. Mekkelilerin asker sayısı yine çok fazlaydı. Buna rağmen Müslümanlar bir kere daha galip gelmek üzereyken askerlerin Hz. Muhammed’in(S.A.V.) yönlendirmesine tam uymaması sonucunda bu savaş geçici bir mağlubiyetle sonuçlandı.

  Mekkeliler son bir hücum daha yaparak başlarına dert olan Müslümanları yok etmeye kararlıydı. Bu yüzden Arabistan’da o güne kadar görülmüş en büyük orduyu kurarak bir kez daha geldiler. Tarihte Hendek savaşı olarak bilinen bu savaşta Hz. Muhammed(S.A.V.), Medine çevresine geniş hendekler kazdırmak suretiyle kentin güvenliğini sağlama aldı.Bir aydan fazla süren kuşatma sonunda Müşrik ordusu gelen toz fırtınası ile dağılıp gittiler. Artık herşey tersine dönmüştü. Mekke ve Kureyş’in güçlü ve yenilmez olarak bilinen orduları, Hz. Muhammed ve Medineliler karşısında darmadağın oldu.

  Kuran’ın kutsal mesajının çevre ülkelere yayılmasıyla din değiştirenler Medine’ye akın akın gelmeye başladılar. Artık beklenen zamanın geldiğinin Kuran tarafından beyan edilmesiyle Hz.Muhammed(S.A.V.) artık bakışlarını Mekke’ye çevirmişti. Müslümanlar artık çok daha güçlü oldukları halde Mekke’ye dönüşleri barışçı biçimde gerçekleşti. Kabe’deki putlar yok edildi. Putların oradan çıkarılmasının ardından yepyeni bir düzenin kurulmasına başlandı. Bundan sonrasında tüm dünyayı değiştirecek mesaj artık kendi öz kaynağı olan Mekke’den yayılmaya başlayacaktı.

Sayfayı Paylaş