Hz. Yusuf ve Züleyhanın Aşkı Nasıldır?

Konu 'Dinler Tarihi' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Yakup peygamberin oğludur. Hz.Yusuf, Kuranı Kerimde de Yusuf Suresi'nde yer alır. Aşkları masal değil , öykü değil, efsanedir artık.

  Kenan ülkesinde yaşayan Yusufun babası Yakup peygamber tarafından çok sevilince onu kıskanan kardeşleri tarafından kör kuyuya atılır. Ve kervancılar tarafından kurtularak köle olarak Mısırda satılır. "Mısır Azizi" Kıtfir satın alır onu. Çok güzel bir erkektir Yûsuf. Kıtfirin karısı Züleyha Hz. Yusuf'a aşık olur.

  Züleyha'nın Hz. Yusuf'a karşı duyduğu aşk tanımsızdır. Bütün servet ve güzelliğini onun uğrunda harcamıştır. Kocasına, ailesine tüm Mısır halkına karşı durmuştur bu aşk.. Derler ki yetmiş deve yükü mücevher ve gerdanlığını vardır hiçbir şey gözünde değildir... "Bugün Yusufu gördüm" diyen, ondan haber veren herkese onları zengin edecek değerde mücevher dağıtırmış..

  Aşkın ağır tutkusuyla karşılaştığı herkesi "Yusuf" diye çağırır olmuş, o kadar ki, başını geceleri gökyüzüne kaldırdığı zaman Yusuf'un adını yıldızların dizilerek yazdığını iddia edermiş.

  Fakat Yusuf efendisiyle evli olan Züleyhanın aşkına karşılık vermesi olanaksızmış. Aşkını kalbine gömüp susmuş sadece.. Oysa Züleyha kendini kınayan tüm insanlara sevdasını haykırıyormuş. Hatta şöyle bir söylence vardır.

  "Züleyha, birgün bütün kadınları evine davet etmiş.. Sofra düzenleyerek önlerine meyve koymuş ve onları soyması için bıçak vermiş.. Kadınlar meyveleri yemeye başlayacakları sırada, Yusufa seslenerek, "Onların yanına çık" demiş. Karşılarına çıkan Yusufu gören kadınlar güzelliği karşısında öyle büyülenmişler ki bıçakla parmaklarını kesmişler de farkına bile varmamışlar." " İşte sizin gördüğünüz güzellik benim Aşkımdır! " diye haykırmış Züleyha.

  Fakat Züleyhanın ağır aşkı Yusufun zindanı boylamasına neden olmuş. Yıllarca peygamber sabrıyla zındanın ağır çilesini çekmiş Yusuf Peygamber. Sonra yine bir söylenceye göre Mısır kralının tabiri olanaksız rüyasını doğru olarak yorumlayınca Hz. Yusuf hapisten çıkmış. Hazine Bakanı olmuş sarayda. Ve bu arada Kıtfir öldüğü için Züleyha ile evlenmiş.

Sayfayı Paylaş