I. Mehmet Çelebi

Konu 'İngilizce 9. Sınıf' bölümünde büşra40 tarafından paylaşıldı.

 1. büşra40

  büşra40 Üye

  Katılım:
  9 Mart 2010
  Mesajlar:
  191
  Beğenileri:
  290
  Ödül Puanları:
  0

  I. Mehmet Çelebi'nin ingilizce olarak hayatı bana lazım .
  Arkadaşlar yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.


  Şimdiden Teşekkür Ediyorum... :)
  Cevaplarınızı Bekliyorum.
 2. pepee00

  pepee00 Üye

  Katılım:
  19 Mart 2012
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  1.mehmet çelebinin hayatı

  1.MEHMET(ÇELEBİ MEHMET) DÖNEMİ (1413-1421)
  Çelebi Mehmet tahta geçmeden önce devlet bölünmüş durumdaydı.Çelebi Mehmet tahta geçtiği zaman ilk iş olarak Osmanlı Devletini yeniden tek bir devlet haline getirdi, iç karışıklara son verdi.Daha sonra bozulan Anadolu Türk siyasi birliğini yeniden kurdu.
  Çelebi Mehmet 1416’da Gelibolu açıklarında Venediklilerle ilk deniz savaşını yaptı.Henüz güçlenmemiş olan Osmanlı donanması bu savaşı kaybetti.
  Eflak Prensliği vergiye bağlandı ve Macaristan üzerine akınlar yapıldı.Timur’un ölümünden sonra serbest kalan Mustafa Çelebi Anadolu’ya gelip isyan çıkarttı.Çelebi Mehmet bu isyanı bastırdı.Mustafa Çelebi Bizans’a sığınmak zorunda kaldı.
  Bu dönemin önemli olaylarından biride dini içerikli olan Şeyh Bedrettin isyanı bastırıldı.Daha sonra 1421’de çelebi Mehmet’in ölümüyle yerine 2.Murat geçti:D
 3. pepee00

  pepee00 Üye

  Katılım:
  19 Mart 2012
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  buda hayatı

  Sultan Mehmed Çelebi 1389 yılında Edirne'de doğdu. Babası Yıldırım Bayezid annesi de Germiyanoğullarından Devlet Hatun'dur. Orta boylu yuvarlak yüzlü beyaz tenli kırmızı yanaklı ve geniş göğüslüydü. Kuvvetli bir vücuda sahipti. Gayet hareketli ve cesurdu. Güreş yapar ve çok kuvvetli yay kirişlerini bile çekebilirdi. Padişahlığı süresince bizzat 24 savaşa katılan Mehmed Çelebi bu savaşlarda kırka yakın yara aldı. Başında kullanmış olduğu sarık altın işlemeli kavuğu ile gayet güzel görünürdü. İçi kürklü ve yakası dik olan bir kaftan giyinirdi.

  Sultan Mehmed Çelebi Müslümanlara karşı göstermiş olduğu adaleti aynı zamanda Hıristiyan topluluklara karşı da gösterirdi. İyi bir idareci ve politikacıydı. Tahsilini Bursa Sarayı'nda tamamladı. Daha sonra babası tarafından Amasya sancakbeyliğine tayin edildi ve bu sırada devlet işlerini öğrendi.

  Fetret Devri'nden sonra Anadolu'daki beylikleri tekrar bir araya toplamayı başaran Sultan Mehmed Çelebi'ye Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci kurucusu gözüyle de bakılabilir.

  Sultan Mehmed Çelebi 26 Mayıs 1421 de Edirne'de vefat etti. Ölüm haberi gizlendi. Osmanlı Padişahları arasında ölümü gizlenen ilk padişah o oldu. Cenazesi Bursa'ya getirilerek Yeşil Türbe'ye defnedildi.

  Erkek Çocukları: Mustafa Çelebi İkinci Murad Ahmed Yusuf Mahmud.
  Kız Çocukları: Fatma ve Selçuk Hatun.


  iöb (ilköğretin öğrenci birliği)
 4. pepee00

  pepee00 Üye

  Katılım:
  19 Mart 2012
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  ingilizce oldugunu görmedim :D beyin beleş

  Mehmed was born in Edirne in 1389. His father, Bayezid Germiyanoğullarından mother Sultana from the State. Medium-sized round-faced white-skinned red-cheeked and wide göğüslüydü. Had a powerful physique. Very active and brave. Might attract a very strong spring, and even beams wrestler. During the reign of Mehmed himself participated in this war, 24 war wounded forty. Used at the beginning seemed to be fine with a turban and gold-embroidered kavuğu. He used to wear a robe with fur inside, and the steep sides.

  Mehmed had shown against the Muslims against the Christians would point to the same justice. He was a brilliant and a politician. The Bursa Palace completed. Then he was appointed by the Governor of Amasya, and this time he learned the state affairs.

  Devri'nden interregnum after the principalities in Anatolia, the Ottoman Empire, Sultan Mehmed who managed to gather together again may be considered the second founder.

  Mehmed died on May 26, 1421 in Edirne. Concealed the news of death. He was the first sultan of the Ottoman Sultans' death was concealed. His funeral brought to Bursa, was buried in the Green Tomb.

  Sons: Murad Ahmed Yusuf Mahmoud Mustafa Çelebi second.
  Daughters: Fatma and Selçuk Hatun.
 5. pepee00

  pepee00 Üye

  Katılım:
  19 Mart 2012
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  emeğime sağlık +rep (teşekkür)
 6. büşra40

  büşra40 Üye

  Katılım:
  9 Mart 2010
  Mesajlar:
  191
  Beğenileri:
  290
  Ödül Puanları:
  0
  Bu kadar çeviriyi bende internet çeviri sitelerinden kolayca yapabilirim. :)
  Fakat doğruluğu tartışılır.
  Üzgünüm aradığımı bulamadım .
  Yinede teşekkürler..

Sayfayı Paylaş