II. Bayezit dönemi 5 tanecik soru :D

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde fatma.su tarafından paylaşıldı.

 1. fatma.su

  fatma.su Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2011
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  1) II. Bayezit döneminin durgun geçmesinin nedenleri nelerdir ?
  2) Cem Sultan olayı niçin bir dış soruna dönüşmüştür?
  3) II. Bayezit döneminde hangi fetihler yapılmıştır?
  4) II. Bayezit döneminde Endülüsmüslümanlarına ve yahudilerine niçin yardım edilmiştir ?
  5) Şah Kulu isyanı niçin çıkmıştır ve nasıl sonuçlanmıstır?


  bu soruları yapabilir misiniz ??
 2. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64
  1) II.Bayezit'in pek savaş yanlısı olmaması.
  2) Cem Sultan Osmanlı Devleti'nden Avrupa'ya götürüldüğü için.
  3)-
  4)-
  5)Şah İsmail tarafından başlatılmıştır. Şiilerin isyan etmesi sağlanmıştır. Bu amaçla kazanılan topraklar Safevi Devleti'ne bağlanacaktı.
  Murat AKSOY bunu beğendi.
 3. Beyza77

  Beyza77 Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2011
  Mesajlar:
  60
  Beğenileri:
  83
  Ödül Puanları:
  19
  2) Cem Sultan olayı niçin bir dış soruna dönüşmüştür?

  Cem sultan olayı Osmanlı devletinin iç sorunu olarak başlamış ancak diğer devletlerin de olaya karışmasıyla bir dış soruna dönüşmüştür.

  5) Şah Kulu isyanı niçin çıkmıştır ve nasıl sonuçlanmıstır?

  Nedenleri

  Şeyh Bedrettin İsyanı sırasında Anadolu ilk defa dini içerikli bir ayrışmaya tanıklık etmişti. Ancak bu ayrışma ilk ve tek olmayacak daha sonraki yıllarda da devam edecekti.

  Nitekim vergi düzeninde yapılan adaletsizlikler ve devlet yönetiminde türkmenlerin dışlanmaya başlaması yeni sorunlara zemin hazırladı. Ayrıca İran'da hanedan değişikliği olmuştu. Yeni hanedan Safevîler Şii idi ve etki alanını arttırmak istiyorlardı. Nitekim Anadolu'ya gönderdiği dailer aracılığıyla Şii propogandası yapmaktaydı. Osmanlı o sıralar taht kavgalarıyla meşguldü. Bu da Şah İsmail'in işini kolaylaştırıyordu.

  Safevi ailesinden olan ve Anadolu'ya göç eden Hasan halife uzun yıllar Alevî Türkmenlerle bağlantı kurmuş bu tasavvufun yayılmasına öncülük etti. İleriki yıllarda yerine oğlu Şahkulu Baba Tekeli geçti. Şahkulu'nun diğer lakabıda "Han"'dır. Şahkulu Han sadece babasının tekkesini değil gösterdiği ilmi ve dini başarılar sayesinde Abdal Musa tekkesinin de lideri olmayı başarmıştır.

  Sonuçları

  Anadolu dağılma tehlikesi geçirmiştir. Mezhep çatışmalarının başlangıcı olarak kabul edilen isyan daha sonraki zamanlarda da devam etmiştir. Şehzade Selim Hareketi çok kanlı olmuş devlet kaynaklarında 40.000, gayriresmi ve dönemin halk tarihçilerine göre ise 100.000'den fazla Alevi öldürülmüştür. İsyanın kökünü kazıma adı verilen bu hamle Daha sonraları çıkan Nur Ali Halife ve Bozoklu Şeyh Celâl İsyanlarında da yaşanmıştır. 15.000 civarında Alevî ise Mora'ya sürgün edilmiştir. Ege ve Akdeniz'de Alevî asimilasyon politikası başlamıştır. Osmanlı tarihinde dinî içerikli ilk isyân olması bakımından önemlidir.
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş