iki liralık hayatlar...........

Konu 'Alıntı Yazılar' bölümünde mukoo tarafından paylaşıldı.

 1. mukoo

  mukoo Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2008
  Mesajlar:
  261
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  16

  Günlerdir 2 demir lirayı elimde çevirip duruyorum.


  2 Türk lirası...


  Bazılarınız yere düşse eğilip almazsınız.


  Para üstü olsa aldırmazsınız.


  Harçlık diye, bahşiş diye, sadaka diye verilse surat asarsınız.


  Hepi topu 2 lira....  * * *  6 Şubat gecesi Şanlıurfa'ya çok yağmur yağdı.  Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazisi içinde bulunan Çırpı Deresi taştı; üzerindeki stabilize geçişi tahrip etti.  O geçişten bir kamyon geçmeye çalışıyordu o gece...  Kamyonun kasasına 44 kişi binmişti. Çoğu kadın ve çocuktu.  Tarım İşletmeleri çiftliğine, koyun sağmaya gidiyorlardı.  Kamyonun şoförü yolun çöktüğünü fark etmedi; araç Çırpı Deresi'ne uçtu.  Kasadaki 44 kişi dereye döküldü; sürüklendiler.  Kamyonun kasasına tutunmayı başaran 33 kişi kurtarıldı.  Kurtarılanlar Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.  Sel sularına kapılan 2 işçi, Elma ve Hacer Kaya öldü.

  Halil, Ahmet, Emine ve Anuç Ete kayboldu.
  Zehra ve Hatun Kaya kayboldu. Naile Çorak, Fatma Merç, Halfe Ayberk kayboldu.
  Adları ilk kez haberlerde duyuldu.  * * *  Gece, arama kurtarma çalışmaları başladı. Dalgıçlar sabaha kadar derede işçi aradılar. Derenin Suriye tarafında da Suriyeliler çalıştı. Sonuç alınamadı.  Kazayla ilgili olarak Ceylanpınar Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Çiftlikte süt sağımı işini yaptıran müteahhit Celal Ulukaya gözaltına alındı. Bu gözaltının nedeni, kurtulan işçiler konuşunca anlaşıldı.
  Kazazedelerden Halil Ertuğrul 10 yıla yakın süre bu işi yapmıştı. Çiftlikteki sağım işinden günde 2 lira kazanıyorlardı.  Ertuğrul, "Niye çalışıyorsun o zaman" sorusuna kısa bir yanıt verdi:


  "Mecburum. İş yok."  * * *  Günde 2 liradan ayda 60 lira...  44 işçiyi Çırpı Deresi'ne sürükleyen, 11'ini yağmur sularından bir selde boğan ekmek kavgasının bedeli bu...  İşsizlik illetine düşmüş fukaraları "Hiç yoktan iyi" tesellisiyle kandıran müteahhitlerin ucuz işgücüne biçtikleri değer...  2 demir lira...  Günlerdir elimde çevirip durduğum 2 metelik...  2 paralık hayatların can pahası..  Harçlık isteyen çocuklara bu yazıyla birlikte veriniz.  Hayat dersi niyetine!...  Can DÜNDAR
 2. AyŞeGüL!

  AyŞeGüL! Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.193
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  BU KONU BENİM TARAFIMDAN AÇILMIŞTI!
 3. AyŞeGüL!

  AyŞeGüL! Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.193
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
 4. izmarit

  izmarit Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2008
  Mesajlar:
  32
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  6
  ne hikayeler var hayatta.hani annem der ya bunu bulamayanlar da var diye gerçekten var.hayatın gerçekleri

Sayfayı Paylaş