İkinci Cumhuriyetin Yol Haritası

Konu 'Kitaplar, Yazarlar, Entellektüel' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

1. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36

Defne Asal Er[​IMG] İkinci Cumhuriyet’in isim babası olan Mehmet Altan’la bir yolculuğa çıkarıyor okuyucuları. Kitap[​IMG] Defne Asal Er’in Mehmet Altan’la yaptığı söyleşilerden oluşuyor. Hayy Kitap tarafından yayımlanan kitap 272 sayfadan oluşuyor. Bu kitap Hayy Kitap’ın çıkardığı “Söyleyecek Sözü Kalanlar” serisinin üçüncü kitabını oluşturuyor. Mehmet Altan “İkinci Cumhuriyet’in Yol Hikayesi”nde İkinci Cumhuriyet ile ilgili pek çok soruya yanıt verdiği gibi daha önce yayınlanmamış anılarını da anlatıyor.

İçindekiler:
    Birinci Bölüm: İnsana sır olduğunu gördüğüm demler oldu
    İkinci Bölüm: Burada top oynamak için sahayı temizlemek gerek
    Üçüncü Bölüm: Kahramanım babam oldu
    Dördüncü Bölüm: Yeryüzüyle el sıkışmamış bir hayat cılız bir hayattır
    Beşinci Bölüm: Tespitler yapıp bırakıp geçtim…
    Altıncı Bölüm: İlk aşkın evliliğe dönüşmesi anlatılması zor bir doyum sağlıyor
    Yedinci Bölüm: Özal sistem değişikliğinin startını veren adamdır
    Sekizinci Bölüm: Osmanlı’dan Türkiye’ye sadece yaşam biçimindeki bir çember değişmiştir…
    Dokuzuncu Bölüm: Dünya komünizme gidiyor; ufukta görünen budur…
    Onuncu Bölüm: Kendim gibi olamadıkça siyaset benim için cazip değil…
    Onbirinci Bölüm: Umutluyum; Türkiye’ye inanmasam da insanlığa inanıyorum
    Arka Kapak:
    İkinci Cumhuriyet’in isim babasıyla bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Resmi tarihin yalanlarını deşifre eden[​IMG] Kemalizm’in yerine demokrasi öneren “birileri bizden Atatürk’ü saklıyor” diyen “ciddi” bir yolculuğa… Ulus-devleti bir iç sömürge çetesi olarak adlandıran “cesur” bir yolculuğa…
    Ama bu yolculuk sadece “fikir” yolculuğu olmasa[​IMG] Mehmet Altan’ın anılarını yaşadıklarını da barındırsa… Oradan oraya sıçrayan çocukluktan aşık olduğu kadına[​IMG] Paris cafelerinden hapishanelere anne köftelerinden komünizm tartışmalarına uzanan her şeyin birbirini etkilediği bir hayatın izlerini sürsek.
    Bu yol filminde Turgut Özal Mehmet Barlas Uğur Mumcu Ercan Arıklı Bülent Ecevir Sadun Boro Hasan Cemal Eser Karakaş Fikri Sağlar gibi isimler de küçük ama anlamlı roller alsa. Yaşar Kemal’le dondurmacıya gidilse Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya şiir okunsa…
    Ve filmin adı da şöyle olsa: 15 yaşında aşık olduğu Ümit’le 18 yaşında evlenen babası Çetin Altan’ı süpermen zanneden annesi ölünce ölümden korkmaya başlayan Ahmet’in kardeşi Zeynep’in abisi Ömer’in babası Marksist-liberal bir gazeteci-akademisyenin maceraları

Sayfayı Paylaş