İlk Otopsi Ne Zaman Yapıldı?

Konu 'Bunları Biliyor musunuz?' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  Bir kişinin ölüm sebebini ve zamanını tespit etme, vücuttaki organların durumunu tetkik etme ve kimlik belirlenmesi için cesedi kesip, parçalara ayırarak muayene etmeye otopsi denilmektedir. Otopsi, tıpta insan vücudunu daha yakından tanıma, ölüm ve hastalık sebeplerini bulma, hastalığın vücuttaki izlerini görme vs. gibi amaçlar için yapılmaktadır. Günümüzde adli tıbbı en çok meşgul eden konulardan birisi de, cinayete kurban giden kimliği belirsiz kişilerin kimlik tespitidir. Kimlik tespiti için birçok yönteme başvurulmaktadır. Ortaya çıkışından bu tarafa değişik birçok sahada başarı ile kullanılan bilgisayarlar, artık adli tıp alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayarın burada yaptığı şey, ölmüş çeşitli kişilere ait fotoğraf görüntülerini kimliği tespit edilemeyen kişinin kafatası üzerine aksettirmesi ve kısa zamanda maktulün kimliğini tespit etmesidir.

  Çok eski çağlardan beri insan vücudunun içi merak edilmiş ve bu konuda ölüler üzerinde bir çok uygulama yapılmıştır. Fakat kimlik tespitine ve ölüm sebebinin araştırılmasına yönelik ilk ilk otopsi 1374 yılında Fransa’da yapılmıştır. Otopsi ile ilgili en önemli gelişmelerden birisi de Almanyada yaşanmıştır. Almanya’da Beşinci Charles, çocuk düşürme, dikkatsizlikle adam öldürme, intihar durumlarında, hekim, cerrah ve ebelere otopsi yapma, olay hakkında otopsi raporu verme mecburiyeti koymuştu.

  Tıpta iki maksatla otopsi yapılmaktadır. Biri, ilmi çalışmalar içindir. Buna “Kadavra Otopsisi” denir. Diğeri de adli vakaların tespiti için yapılmaktadır. Buna “Adlî Otopsi” denilmektedir. Bu, daha çok ceza hukukunun uygulanmasında, delil tespitine yaramakta olup, adli tıbbın en önemli konularından birisini oluşturmaktadır.
  nar çiçegi123 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş