İlk Profesyonel Türk Ressamı (Şeker Ahmet Paşa)

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯) tarafından paylaşıldı.

 1. (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯)

  (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  738
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  63

  Şeker Ahmet Paşa (1841 - 1907) Gerçek adı Ahmet Ali olan Şeker Ahmet Paşa, 1841 yılında İstanbul’un Üsküdar semtinde dünyaya geldi. 1855 yılında Tıbbiyeye giren Şeker Ahmet Paşa; daha sonra Harbiye Mektebine geçti. Resim sanatına olan ilgisi, onun Harbiye Mektebi’nin resim öğretmenliğine atanmasını sağladı. Resim sanatındaki başarılarından dolayı, Paris’e gönderilen Şeker Ahmet Paşa, 1855 yılında Paris’te açılan Mekteb–i Osmanî’de, resim sanatı üzerine öğrenim gördü. Boulanger ve Gerome’un atölyelerinde çalıştı. 1869 yılında yağlıboya çalışmalarını ve Abdülaziz’in karakalem portresini sergileyerek mezun oldu, 1871 yılında Paris’teki diğer Türk sanatçılarla birlikte İstanbul’a dönen Şeker Ahmet Paşa; yüzbaşı rütbesiyle Tıbbiye Mektebine atandı.

  Osmanlı imparatorluğunun ilk Resim Sergisi


  Bir süre sonra da Bayazıt Zeyrek Kaptan-ı İbrahim Paşa Mektebine resim öğretmeni olarak çalışmaya başladı. 27 Nisan 1873’te dönemin ressamları ve öğrencileri ile Türkiye’nin ilk resim sergisini açtı.

  [​IMG]

  Bugün Güzel Sanatlar Akademisi Olarak Bilinen Sanayii Nefise Mektebini Açtı...

  Sanayii Nefise Mektebinin açılmasında etkili olan Ahmet Paşa, gösterdiği başarılar sonucunda 1876 yılında binbaşı, 1877 yılında yarbay, 1880 yılında albay, 1885 yılında tuğgeneral, 1890 yılında da korgeneral oldu ve kendisine mabeyn ressamı ünvanı verildi.
  Sarı Rengin İmparatorluğu... Sarı Maskeyi kullanan İlk Ressam


  Batı resminde; "Green Mask" olarak adlandırılan yeşil katmanın benzeri bir uygulama olan sarı maskeyi kullandı. Bu uygulaması ile pek çok Türk ressamını ve grafikerini etkiledi..


  Resimlerin İçeriği
  Ormanlar, meyveler, çiçekler, karacalar, geyikler, koyun sürüleri ve çoban köpekleri Şeker Ahmet Paşa'nın resimlerinde yoğun olarak kullandığı varlıklardır.


  Şeker Ahmet Paşa’nın resimlerinin önemli bir bölümü, İstanbul, Ankara Resim–Heykel müzelerinde, bir bölümüyse bazı bankaların koleksiyonlarında sergilenmektedir. Şeker Ahmet Paşa, 1907 yılının 5 Mayıs Cumartesi günü kalp krizi geçirerek dünyadan ayrıldı. Mezarı Eyüp Sultan’daki Sokullu Mehmet Paşa Türbesi yakınlarındadır...


  eserlerinden bazıları
  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
 2. sivaslı hicran

  sivaslı hicran Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  uf ya 4 yıldır resim yapmıyorum özledim resim yapmayı AHMET PAŞA yıda resim kursundayken hoca söylemişti hiç unutmam:D
 3. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Resimlerde Güzelmiş Ama :D

  Ben Bilmiyordum ..bildiğim iyi oldu :) Sağol Kardeşim.
 4. (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯)

  (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  738
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  63

Sayfayı Paylaş