İmam Hüseyin

Konu 'Dinler Tarihi' bölümünde ayceNuR tarafından paylaşıldı.

 1. ayceNuR

  ayceNuR Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2010
  Mesajlar:
  701
  Beğenileri:
  867
  Ödül Puanları:
  0

  HZ. HÜSEYİN'DEN HİKMET DOLU SÖZLER

  Hiç şüphesiz din büyüklerimiz sadece onlardan söz edip, övmemiz, onları kutsamamız, onlar için ağlamamız ve onları sevmemiz için yaşamamışlardır. Bunlar kendi yerinde gerekli ve güzeldir fakat asla yeterli değildir. Onların yaşamının en büyük hikmet ve hedefi insanları cehalet karanlıklarından kurtarıp iman ve hidayet aydınlığına çıkarmaktır. Kerbela.net olarak Kerbela olayı ve Hz. Hüseyin’i (a.s.) anma ve anlatmada bunu hep göz önünde tuttuk.

  Dünü bugünümüze ışık tutsun diye okumalı ve din büyüklerimizi bize örnek olsunlar, söz ve fiilleriyle bize yol göstersinler diye anmalıyız.

  Bu anlamda Hz. Hüseyin’i anmak İlahî aşkı, kulluğu, cihadı, namazı, emri bil marufu, nehyi münkeri, fedakârlığı, insan sevgisini… anmaktır.

  Hz. Hüseyin’in bütün yaşamı ve Kerbelası örnek bir insanın hayat tarzını bize öğrettiği gibi sözleri de aklımızı, düşüncemizi ve gönül dünyamızı aydınlatmaktadır.

  İki cihan sultanı efendimiz ne güzel buyurmuş: “Hüseyin hidayet meşalesi ve kurtuluş gemisidir.”

  İşte o yüce insanın insanlığı aydınlatan nurlu sözlerinden küçük bir demeti siz aziz okuyucularımıza sunuyoruz:  1- Allah’ı öfkelendirmekle halkın rızasını kazanmak isteyen bir kavim, kurtuluşa erememiştir.  2- Kıyamet günü, yalnız dünyada Allah’tan korkan kimse emniyette olabilir.  3- Ey insanlar! Resulullah (s) buyurmuştur ki: “Kim, Allah’ın haramını helal bilen, ahdini bozan, Resulünün sünnetine muhalif olan, kulları arasında günah ve zulüm yapan zalim bir yönetici görür de fiil ve sözüyle ona karşı çıkmazsa, Allah-u Teala onu da, o zalim yöneticiyi sokacağı yere (cehenneme) sokar.’’  4- Allah’a isyan ederek bir şeye ulaşmak isteyen kimse, umduğundan uzaklaşarak korktuğu şeye yaklaşır.  5- Hak üzere amel edilmediğini ve batıldan da kaçınılmadığını görmüyor musunuz? Böyle bir durumda, müminin ölümü arzulaması yerindedir. Ben ölümü saadet, zalimlerle yaşamayı ise aşağılık biliyorum.  6- Ey Ebu Süfyan’nın oğullarına uyanlar! Eğer dininiz yok, ahiretten de korkmuyorsanız, en azından hür insanlar olun.  7- Allah’ım! Sen biliyorsun ki, bizim tarafımızdan gerçekleşen kıyam, saltanat için yarışmak ve değersiz dünya mallarından bir şeye ulaşmak için değildir. Senin dininin (öğretilerini) öğretmek, ıslahat yapmak, mazlum kullarına emniyet ve güvence kazandırmak, İslam’ın farzları ve Resulullah’ın sünnetleri ve hükümleriyle amel olunmasını sağlamak içindir.  8- Farz olan cihatlardan biri, insanın kendisini günahtan koruması için nefsi ile cihat etmesidir. İşte bu cihat, cihatların en büyüğüdür...  9- Eğer dünya hayatı bazılarının nazarında değerli sayılıyorsa, Allah’ın mükâfat evi (cenneti) daha yüce ve daha değerlidir.

  Eğer bu bedenler ölüm için yaratılmışsa, insanın Allah yolunda kılıçla öldürülmesi daha üstündür.

  Eğer rızklar takdir edilip bölünmüşse, servet elde etmekte insanın hırsının azlığı daha güzeldir.

  Eğer dünya malını toplamak ondan bir gün el çekmek içinse, insanın böyle bir servet hakkında cimrilik yapmaması gerekir.  10- Bilin ki, insanların size olan ihtiyaçları, Allah’ın size verdiği nimetlerdendir. Öyleyse o nimetlerden bıkmayın, yoksa belaya dönüşür.  11- Allah’tan başka sığınağı olmayan kimseye zulmetmekten sakın.  12- Seni seven, kötü işlerden seni sakındırır; senden nefret eden ise seni bu işlere teşvik eder.  13- Akıl, ancak hakka uymakla kâmil olur.  14- Allah korkusundan ağlamak, cehennem ateşinden kurtulmaya sebep olur.  15- Bir kişi, Şehitler Efendisinin huzuruna gelerek: “Ben günahkâr bir kimseyim, kendimi günah işlemekten alamıyorum, bana nasihat et” dedi. İmam (a.s) şöyle buyurdu:

  “Beş şeyi yap sonra dilediğin günahı işle:

  a) Allah’ın rızkını yeme, istediğin günahı işle.

  b) Allah’ın mülkünden ve hâkimiyeti altından dışarı çık, istediğini yap.

  c) Allah-u Teala’nın seni göremeyeceği bir yer bul, ne yapmak istersen yap.

  d) Azrail canını almaya geldiği zaman teslim olma, o zaman gönlünün istediğini yap.

  e) Kıyamet günü cennetin maliki seni cehenneme götürmek istediğinde cehenneme gitme, ondan sonra arzuladığın işi yap.


  KARBELA
  imam hüseyini vurdular
  kolunu kanadını kırdılar
  al kanlara boyadılar
  kerbelada kerbelada

  imam hüsyin susamıştı
  bir yudum su aramıştı
  ana yüreği yanmıştı
  kerbelede kerbelada

  imam hüseyin şehit oldu
  gül bahçemde güller soldu
  topraklar kan ilşe doldu
  kerbelada kerbeda  :( DİNLEYİN TAVSİYE EDERİM

  dj_pelin bunu beğendi.
 2. dj_pelin

  dj_pelin Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  23 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.588
  Beğenileri:
  2.733
  Ödül Puanları:
  113
  İmam Hüseyin Adını Görünce Rugayye Aklıma Geliyor
  Babamı Alın Ama Başörtümü Almayın :eek:

  Allah (C.C) Razı Olsun...:eek:
  ayceNuR bunu beğendi.
 3. ayceNuR

  ayceNuR Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2010
  Mesajlar:
  701
  Beğenileri:
  867
  Ödül Puanları:
  0
  ...:)... :)...:)

Sayfayı Paylaş