İnanç-İbadet İlişkisi

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde ayceNuR tarafından paylaşıldı.

 1. ayceNuR

  ayceNuR Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2010
  Mesajlar:
  701
  Beğenileri:
  867
  Ödül Puanları:
  0

  <TABLE class=NOBORDER border=0 cellSpacing=1 borderColor=#000000 cellPadding=1 background="" bgColor=#ff6633><TBODY><TR><TD>KONU:</TD><TD>1. İnanç - İbadet İlişkisi</TD><TD></TD></TR><TR><TD></TD><TD></TD><TD></TD></TR><TR><TD></TD><TD></TD><TD></TD></TR></TBODY></TABLE>
  [​IMG]

  <TABLE class=NOBORDER border=0 cellSpacing=1 borderColor=#000000 cellPadding=1 background="" bgColor=#cc0099><TBODY><TR><TD>KONUYA HAZIRLIK</TD><TD></TD><TD></TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE class=NOBORDER border=0 cellSpacing=1 borderColor=#000000 cellPadding=1 background="" bgColor=#6633ff><TBODY><TR><TD>a) Bu Konuyu Öğrenmek Bize Neler Kazandıracak?</TD><TD></TD><TD></TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE class=NOBORDER border=0 cellSpacing=1 borderColor=#000000 cellPadding=1 background="" bgColor=#ff3366><TBODY><TR><TD>b) Bu Konuda Hangi Kelime ve Kavramları Öğreneceğiz?</TD><TD></TD><TD></TD></TR></TBODY></TABLE>
  • İnanç, Allah’a, Peygamberimize, Allah’ın Peygamberimize bildirdiği tüm bilgilere şüphe etmeden inanmaktır.
  • İbadet: Allah’a saygı ile boyun eğmek, emirlerine itaat etmek, Allah’ın bize verdiği sayısız nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir.
  <TABLE class=NOBORDER border=0 cellSpacing=1 borderColor=#000000 cellPadding=1 background="" bgColor=#33ffff><TBODY><TR><TD>ANLATIM</TD><TD></TD><TD></TD></TR></TBODY></TABLE>
  Allah evreni ve içindeki sayısız varlıkları yoktan yarattı. İnsanı yaratılmışların en mükemmeli ve en şereflisi yaptı. İnsan için sayısız nimetler verdi. Peygamberler ve kitaplar göndererek de doğru yolu gösterdi. “Allah’ın nimetini sayacak olsanız bitiremezsiniz.” (Nahl suresi, 18. ayet) “O halde Rabb’inizin nimetlerinden hangisini yalanlıyorsunuz?” (Rahman suresi, 16. ayet) İnsanlardan gördüğü en ufak iyiliğe teşekkür eden insan, Allah’ın kendisine verdiği nimetlere ve güzelliklere duyarsız kalamaz. Allah’a karşı şükran duygusu içinde teşekkür etmek, onun emir ve yasaklarına uymak durumundadır. Nimeti inkâr etmek ve nimeti vereni unutmak nankörlük olur.
  İnanmak ile ibadet etmek ayrıdır. İnanmak için ibadet etmek şart değilse de ibadetlerin geçerli olması için inanmak temel şarttır. İbadet etmeyen inancını kaybetmez ama çok büyük günah kazanır. İbadeti bıraktığı sürece imanın kuvveti azalır. İnancı güçlü bir insan sürekli ibadet etmek için çalışır.
  İbadet yalnız Allah’a yapılır. İbadet ederek samimi niyet ve içtenlikle Allah’ın rızasını kazanmak amaçlanır. İbadet insanı Allah’a yaklaştırır. Cennetin anahtarı olan imanımızı korur ve kuvvetlendirir, ümitsizliğe ve bunalıma düştüğümüzde, duanın ve ibadetin gücü bizi rahata kavuşturur.
  Gerçek mü’min ibadetini terk etmez. Allah’ın “Ey Muhammed! De ki: Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin” (Furkan suresi, 77.ayet ) ayetini asla hatırından çıkarmaz. (M. sadık Arslan -dinibil.com)
  abdulmelik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş