İnanmadan örtüyorsanız başörtüsünü çikarin!

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde shewaa tarafından paylaşıldı.

 1. shewaa

  shewaa Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenileri:
  463
  Ödül Puanları:
  0

  inanmadan Örtünüyorsanız Baş örtüsünü Çıkarın ..! ...Çok Güzel TesbitlerProf Dr Nevzat Tarhan'ın kaleminden, hem başörtülüler için, hem başörtülü olmayanlar için önemli mesajlar içeren bir yazı. Bir psikiyatristin gözünden başörtüsüne ve bu duruma karşı çıkma eylemine bakmaya ne dersiniz?. Kendinizle yüzleşmeye cesaretiniz var mı?.
  İnanmadan Örtünüyorsanız Baş örtüsünü Çıkarın ..!
  Başını örtenler:
  Eğer inanmadan örtünüyorsanız, başörtüsünü çıkarınız.
  Eğer siyasi simge olarak örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer mahalle baskısı ile örtüyorsanız çıkarınız.
  Eğer babanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer kocanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer ağabeyinizin baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer yaşadığınız ortamda prim yaptığı için örtüyorsanız, başörtünüzü çıkarınız.
  Eğer gelenek olduğu için örtüyorsanız, çıkarınız.  Eğer sizi güzelleştirdiği için başınızı örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer Allah için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz.  Eğer inandığınız için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz
  Eğer dini gereklilik için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz devam ediniz. Ancak artık özgür olmadığınızı unutmayın. Başörtüsü ile sakız çiğneyerek dolaşamazsınız. Karşı cinsle sarmaş dolaş olamazsınız. Artık temsil ettiğiniz bazı değerlerin var olduğunu unutmayınız.
  Eğer inandığınız için örtünüyorsanız içini doldurunuz. Dürüstlüğünüz, çalışkanlığınız, hoşgörünüzle örnek olurken; ahlakî anlayışınız, oturup kalkışınızda da daha dikkatli olmalısınız.
  Çünkü başörtüsü sizin için hem bir hak hem bir değerdir.
  Haktır; çünkü sonradan çıkarılmış bir kavram değildir. 1400 yıllık bir geçmişi vardır. O halde örtündüğünüz gibi yaşayın. Yaşadığınız gibi örtünün...
  Karşı çıkanlar:
  Başörtüsüne size ölümü hatırlattığı için karşıysanız, vazgeçiniz .Ölüm vardır ve gerçektir.  Başörtüsüne din karşıtlığınız sebebiyle muhalifseniz, vazgeçiniz. Dinin teselli etme ve hayata anlam katma gücünü yok edemezsiniz.  Başörtüsüne korktuğunuz için karşıysanız, korkunuzu analiz ediniz.  Korkunuz dini bir veriden kaynaklanıyorsa, o veriyi tartışınız.  Korkunuz dinin yanlış yorumlarından kaynaklanıyorsa, doğru yorum bulmak ya da oluşturmak için mücadele ediniz.  Korkunuz küçük kentler ve Anadoludaki mahalle baskısı ise insanlarla diyologa giriniz .Birlikte yaşama bilincini oluşturmak gibi bir misyon üstleniniz. Yasağı yasakla gidermek çözüm olamaz...  Korkunuz İran gibi olmaktan kaynaklanıyorsa, başörtüsüne karşı çıkmak yerine radikalliğe karşı çıkınız.  Korkunuz Atatürkçülüğün tehlikede olmasından kaynaklanıyorsa hangi Atatürkü savunduğunuzu sorgulayınız.  Korkunuz Cumhuriyetin tehlikede olmasından kaynaklanıyorsa Tek Parti Cumhuriyetini mi, Çok Partili Cumhuriyetimi savunduğunuzu sorgulayınız...
  Korkunuzun sebebi özgürlüklerin kaybolması ise, ise herkese özgür yaşayacağı ortam sağlayacak çözümler üretiniz.  Korkunuz laikliğin tehlikede olmasından ileri geliyorsa, laiklikle din karşıtlığını karıştırıp karıştırmadığınızı sorgulayınız.  Korkunuz sahip olduklarınızı yitirmekse, elde ettiğiniz varlıklara düşünceye karşı düşünce�yöntemiyle mi mücadele ediyorsunuz, bunu sorgulayınız.  Başörtülü birini gördüğünüzde size ****** denildiğini hissediyorsanız, vazgeçiniz .Çünkü bu sizin algınız olabilir .Niyet okuyarak hükme varmak, insanı realite körlüğüne götürür.  Başörtülü bir kadını gördüğünüzde, dinde böyle bir uygulama yok diye düşünüyorsanız, bırakınız onu konunun uzmanları söylesin .Bilimsel cahillik yapmayınız.  Başörtüsünü gericilik olarak değerlendiriyorsanız, asıl gericiliğin öğrenme hakkını engelleme olduğunu görünüz. Gericilikle mücadele cehaletle mücadeledir; dinle mücadele değildir.  Başörtülüleri kendilerini kısıtlayan insanlar olarak görüyorsanız, inandığı değerler için zevklerinden vazgeçenlere saygı duyunuz.
  Başörtülüler size Usame Bin Ladini hatırlatıyorsa, zihin haritanızı değiştiriniz. Radikal din anlayışının, İslam dininin ilk doğuşunda üç halifeyi öldürdüğünü unutmayınız.  Başörtüsünü görünce dinî faşizmden korkuyorsanız, Hitlerden hareketle bütün Almanlar faşisttir deme adaletsizliğini yapmayınız.  Başörtülüler, size tehdit altında olduğunuz izlenimini veriyorlarsa, kendinize konuyu kişiselleştirip kişiselleştirmediğ inizi sorunuz. Başörtülülerle konuşmayı deneyiniz. Önyargıları, diyaloglar aydınlatır...  Bir insanın başının zorla kapatılmasından yana iseniz, ceberutsunuz. İslam tarihinde selefi, harici radikalizm yorumu bunu öngörmüştür.  Bir insanın başını zorla açtırıyorsanız yine ceberutsunuz. Bu durum, din karşıtlığını dogma haline getirdiğinizin ispatıdır: Kendinizle yüzleşiniz .Belki de Modern Tiranlığı savunuyorsunuz.  Güç kullanarak kendi dogmalarınızı kabul ettirmek istiyorsanız, siz Ortaçağa aitsiniz .Dinî görünümlü ya da modern görünümlü olmanız fark etmez.
  Siyasî talebi olmayan bir genç kızın inançlarının gereğine göre yaşamasına karşı çıkıyorsanız, laikliğe de karşı çıkıyorsunuz demektir.  Siyasî talebi olmayan bir ailelerin çocuklarına dinin öngördüğü ahlakî normları öğretmeyi, din dersi vermelerini laikliğe aykırı görüyorsanız; bu davranış bilimsel, çağdaş, ilerleme ve aydınlanmaya uygun değildir. Alternatif üretiniz
  Siyasî talebi olmayan ama dinini yaşamak isteyen doktora, mühendise, subaya karışmayınız .Aydınlanmanın Descartes döneminde takılıp kalmışsınız demektir .Allahâ hesap verme duygusu yaşayan bir subay ya da doktor ülke için şanstır.
  Siyasî talebi olmayan ama dinin teselli gücünü, yaşama anlam katma özelliğini ve ölümden sonraki hayatı öngörme fikrini bilimle birleştirenlere karşıysanız, bilimsel gelişmeye ve düşüncenin ilerlemesine de karşısınız demektir.  Başörtüsüne bazı siyasîler sahip çıkıyor diye karşıysanız, demokratlığınızı sorgulayınız.  Başörtüsü istismar ediliyor diye düşünerek muhalefet ediyorsanız, istismar edenle etmeyeni anlamanın en iyi yolunu deneyiniz.  Bu konuyu istismar edeni etmeyenden, önyargılı olanı olmayandan ayıran laboratuar, sosyal alanlardır. Üniversitelerde serbest bırakın Üç, beş sene gözlemleyin .Eğer kamu düzeni bozulursa ve başı açıkların hakları ellerinden alınırsa, *****lık yapmayın; mücadelenizi verin.  Eğer askerseniz ve sezgileriniz, Türkiyenin geleceğini tehdit edecek bir tehlikeyi haber veriyorsa; üniversiteler sizin için birer sosyal psikoloji laboratuarı olacak. Böylece siz de deneyecek ve göreceksiniz:  Kamu düzeni, provokasyonlara rağmen bozuluyor mu bozulmuyor mu?  İnsan davranışlarının dilini, yalan söylenip söylenmediğini, niyetleri anlamayı ve korkuları yenmeyi gösterecek en iyi yol, deneme sınamadır.  Deneme-sınama yöntemi her zaman risklidir, ancak radikalliği önlemek için bu riski göze almak gerekir.
  Adalet, cesaret istediği gibi doğruları bulmakta, risk almayı gerektirir.  Özgürlük ve barış tarihte hiç kolay elde edilmemiştir.
  Bazıları başının dışını örtüyor, bazıları içini örtüyor .Bunun için sosyal psikoloji laboratuarı en etkili bilimsel deney ve gözlem yeridir.  Türkiye kendi modernizmini geliştirmek ,dünyaya model olma şansını yakalayabilir.
  Bu konuda da rehberimiz akıl ve bilim olmalıdır.
  Bilim inancı taklit etmez ama tehdit de etmez. İnceler, rapor eder ve tarih sahnesine sunar .Özellikle üniversiteler hiçbir fikre kapısını kapamazlar .Analiz ederler, yorumlarlar. Evrensel yaklaşım bu olmalıdır.
  İnanç bilimsel kategoridir. Üniversitelerin sosyal psikolojik laboratuvar olması fırsatını kaçırmayalım .Türkiyemiz bu sınavı dünyaya örnek olacak şekilde aşması dileğiyle... ​


  Prof Dr Nevzat Tarhan..
  üye insan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş