ingilizce çeviri(yardımcı olabilirmisiniz?)

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde büsra_2002 tarafından paylaşıldı.

 1. büsra_2002

  büsra_2002 Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  what sort of cities will people be living in a hundred years from now? will they be living in cities under the sea or will they be living in huge tower cities several thousand metres high? architects,builders, and city planners are already thinking about the cities of the future. one committee of architects and designers in england says that future cities can be built at sea. they have even built a model of such a city. it is shaped like a harbour with huge outer walls. flats and shops can be built into these walls.
  why are people in the twentieth century so concerned about the cities of the twenty first century? the population of the world is increasing very rapidly indeed. ın many countries more and more people are moving from the countryside to towns and cities. ıt is so in turkey too. take istanbul and ankara for example. they are getting bigger and bigger day by day.until only a short time ago, say two or three decades the population was well below one million. ıt has doubled tripled and even guadrupled. this in turn has caused several problems: overcrowding air and water pollution transport crime and poverty these are the problems that need to be solved urgently. expets and those who are responsible have been thinking hard to solve them i.e. widen and improve the roads and clean the water... etc. a lot is being done. take the golden horn for example istabul's population has exploded from one million to ten million that is why a lot of slums factories and warehouses mushroomed along the shores of the golden horn. more and more industrial wastes and city's raw sewage poured into the horn. now many of the buildings that contributed directly to pollution have already been demolished and vacant land is being converted into parks and playgrouns. near ankara satellite towns are being built to help solve the overcrowding problem. the municipalites have been studying ways of building the most proper public transport system for their cities some precautions such as building factories outside the city and forcing the owners of the factories which are already in the city to kove their factories outside the city using filters in chimneys burning coal in a special way, or using fuel oil instead of coal have been taken to solve the problem of air pollution.
 2. _DaisY_

  _DaisY_ Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  21
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  1
  canım cumaya kadar yazarım beklersen..
 3. büsra_2002

  büsra_2002 Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  tamam sağol.
 4. arasbaba58

  arasbaba58 Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  al bu işte :
  İnsanlar, ne şehirlerin türünü şimdiden yüz yılda yaşıyor olacak? Onlar, denizin altında şehirlerde yaşıyor olacak mı, veya onlar, birkaç bin metreyi yüksek kocaman kule şehirlerinde yaşıyor olacak mı? Mimarlar, yapıcılar, ve şehir planlamacıları şimdiden, geleceğin şehirlerinin hakkında düşünüyor. Mimarların bir komitesi ve İngiltere'de tasarımcılar, gelecek şehirlerinin, denizde inşa edilebildiğini der. Onlar hatta, bu kadar şehrin bir modelini inşa etti. Kocaman dış duvarlarla bir liman gibi şekil verilir. Daireler ve dükkanlar, bu duvarlara inşa edilebilir.
  Öyle, yirmi ilk yüzyılın şehirlerinin hakkında ilgilenen yirminci yüzyılda insanlar, niyedir? Dünyanın nüfusu, çok hızlıca gerçekten artırıyor. In birçoğu ülkeleri, çok daha fazla insanın, taşra ve şehirlerden şehirlere hareket ediyor olduğudur. It da, Türkiye'de öyledir. İstanbul ve ankarayı al örneğin. Onlar, günden güne daha büyük ve daha büyük oluyor. Tek kısa bir zaman önce kadar, de, iki veya üç on yıl nüfus, bir milyonun iyi aşağısındaydı. It, üçe katlanan ve düzenli guadrupledi ikiye katladı. Dönüşte bu, birkaç probleme sebep oldu: Hava ve su kirliliğini doldurmak, bunların, acil bir şekilde çözülmeye ihtiyaç duyan problemler olduğu suç ve yoksulluğu taşır. Expets ve sorumlu olanlar, onların yani, genişlettiği ve yolları geliştirdiği ve suyu temizlediğini çözmek için sert düşünmekte#MKT#'dir... Vb. çok fazla, yapılıyor. Altın boynuzu al örneğin istabulun nüfusu, birçok fakir mahalle fabrikasının ve eşya depolarının, altın boynuzun sahilleri boyunca neden mantar şeklini aldığı olan bir milyondan on milyona patlattı. Çok daha endüstriyel artıklar ve şehrin çiğ lağım suyu, boynuza döktü. Şimdi dosdoğru kirliliğe katkıda bulunan binaların birçoğu şimdiden, yıkıldı, ve boş kara, parklar ve playgrounsa döndürülüyor. Ankara uydusunun yakınında şehirler, dolduran problemi çözmeye yardım etmek inşa edilmektir. Municipalites, şehir ve zorlayan thin dışında fabrikaları inşa etmek gibi onların şehirleri için en uygun umumi ulaşım sistemini bazı tedbirlere inşa etmenin yollarını çalışmaktadır
 5. büsra_2002

  büsra_2002 Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş