İngilizce Çeviri

Konu 'İngilizce 9. Sınıf' bölümünde Birsen Ünal tarafından paylaşıldı.

1. Birsen Ünal

Birsen Ünal Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar .Benim İngilizce bi kitabı Türkçeye çevirip özetini çıkarmam ve karakterlerini değerlendirmem lazım.Kitabın adı the mermaid and other tales.Eğer yardımcı olabilcek biri varsa bana yardım edebilir mi ? Çeviriyi kendi yapcak ama.İnternetten bende çevirebilirim.
  2. !!emine!!

!!emine!! Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    94
    Yer:
    Istanbul
    Bu kadar şey yazacağına çevrilmesi gereken metni yazsaydın keşke .
  3. Birsen Ünal

Birsen Ünal Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Everybody was unhappy because the nightingale could now sing just once a year.But one of the King's friends said, ''The nightingale is as good as ever. '' So all the other friends had the same idea. ''It's as good as ever.''
    In five years time,the King became very ill.Everybody thought '' The King is not going to live any longer.'' So a new king was ready to take old King's place at once.
    One day when the King's friends came into his room,They found the king cold and White in his bed so they thought he died.They went away to see the new king,at once.But the King was not dead.A window was open near his bad,and the king could see the beautiful sky.
    But he was very ill and he knew that he was dying.Now he was thinking about the good and bed things that he had done in his life as well.He cried out, '' Sing,my little nightingale,please sing, please sing just for me.''
    But the nightingale didn't sing.There was no one there who could help the nightingale sing.
    '' I 've given you a lot of presents,gold and jewellery,sing,please,sin. ''
    But the nightingale was not alive,so it could not hear what the King said.And everything inside it was too old to work any longer.
    ''I'm dying.'' thought the king.At that moment a very good song came throuht the window.It was the little nightingale whick lived in the forest.The bird felt that teh King was ill and came to his window to sing.As the nightingale song,the King began to feel himself better.He knew that he would not die now.
  4. Birsen Ünal

Birsen Ünal Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    bu sadece bi sayfası.ve benim çevirmem gereken 50 sayfa daha var.

Sayfayı Paylaş