Ingilizce çeviriyi yapabilir misiniz?

Konu 'İngilizce 11. Sınıf' bölümünde mervenur büşra tarafından paylaşıldı.

 1. mervenur büşra

  mervenur büşra Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Sigara ve Sağlık
  Dünden Bugüne Sigara Kullanımı
  20. yy’ın ikinci yarısında dünyada 60 milyon insanın erken ölümüne sebep olan ve “asrın vebası” olarak adlandırılan tütün alışkanlığının dört bin yıl önce, tarihte Maya olarak bilinen Orta Amerika ülkelerinde kullanıldığı bilinmektedir.

  Avrupalılar tütünü 1492 yılında Küba’ya ayak basan Christopher Columbus sayesinde öğrenmiştir. Yerliler, dini törenlerde adamlarına ikram ettikleri nesneyi TOBACOS olarak tanıtmışlardır. Tütün tarımı ilk kez 1612 yılında Virjinia’da John Wolfe tarafından gerçekleştirilmiş ve 1619 yılında da 9 tonluk ilk ihracat Londra’ya yapılmıştır.

  Tütün kullanımı Osmanlıya ise 17. yy’da Venedik ve Genova’lı denizciler tarafından tanıtılmış fakat sebep olduğu yangınlar dolayısıyla zamanın padişahı IV. Murat tütünün kullanımı ve satışı yasaklanmıştır. 1853-1856 yılları arasındaki Kırım savaşında İngiliz ve Fransız subayları Osmanlıların, kıyılmış tütünü kağıda sararak sigara şeklinde içtiklerini görüp ilk kez İngiltere’de sigara fabrikası kurulmuş ve kısa sürede diğer ülkelerde de sigara fabrikası yapılmaya başlanmıştır ve o zamandan bu zamana da halen tüketilmeye devam edilmektedir.
  Sigara İçiminin Sağlık Üzerine Yarattığı Etkiler
  Sigara içimi özellikle gelişmekte olan ülkelerde hızla artan bir alışkanlık ve tek başına engellenebilir bir ölüm nedeni olarak kendini göstermektedir. Bununla birlikte, sigara içimi, diyet ve egzersiz alışkanlıkları toplumların sağlığını etkileyen major faktörlerdendir. Kişinin yaşamında bu alışkanlıklar erken dönemlerde kazanılmakta ve bu durum ileriki yıllara da şekil oluşturmaktadır.

  Sigara içiminin kişinin sağlığı üzerindeki etkileri çok fazla araştırılmış. Buna göre günde içilen sigara sayısı, sigaraya başlama zamanı ve sigara kullanım zamanı ile yaşam beklentisi arasında ters orantılı bir ilişki olduğu gösterilmiştir.
  Sigara içimi en fazla solunum ve kardiyovasküler sistemleri etkilemektedir. Bunun dışında ölümcül seyretmeyen birçok hastalığın da etkeni olarak gösterilmiştir. Bunlar; osteoporoz, periodontal diş hastalıkları, impotans, erkek infertilitesi ve katarakt ve benzerleridir.


  En Zararlı Kısmı da Dumanı!
  Sigara dumanında 4000’den fazla madde bulunmaktadır. Bunlardan en az 2000’i karsinojendir. Polisilik hidrokarbonlar, aromatik aminler ve nitröz aminler karsinojen maddelerin başlıcalarıdır. Ayrıca sigara dumanında bulunan siliotoksik maddeler İle vücudun detoksifiye mekanizmasının bozulması sonucunda bu karsinojen maddelerin daha uzun kalması özellikle kanser oluşumunu artırmaktadır.


  Sigara ve Beslenme
  Sigaranın sağlık bozucu etkisinin yanında, bireyin beslenme şekli ve alışkanlıkları da hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde önem taşımaktadır. Sigara içenlerin, içmeyenlerin ve pasif içicilerin beslenme alışkanlıklarını anlamak, hastalık risklerini değerlendiren ve bireyleri sağlıklı yaşam hakkında eğiten sağlık uzmanları olan bizler önemlidir.

  Beslenmemizde sebze ve meyveler; vitaminler, mineral ve posanın iyi kaynağıdır. Yapılan birçok epidemiyolojik çalışmada, sebze ve meyvelerdeki besin öğesi olan ve olmayan bileşenlerin, kanser ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı birçok çalışmada da gösterilmiştir.

  Sigara içen bireylerin birçoğunda görülen yanlış beslenme davranışları:
  • Sigara içimi ile taze sebze meyve tüketimi düşmektedir!
  Sigara içenlerin içmeyenlere göre daha sağlıksız beslendikleri, iyi bir vitamin, mineral kaynağı olan sebze ve meyveleri yeterli tüketmedikleri çalışmalarla ortaya konmuştur. Sigara çoğu bireyde iştahta azalmaya neden olmaktadır. Tüm dünyada yapılan epidemiyolojik çalışmaların sonuçları; yüksek oranda sebze ve meyve tüketme alışkanlığı olan bireylerde kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, insüline bağlı olmayan diyabet, gözde katarakt ve maküler dejenarasyon riskinin önemli derecede düşük olduğunu göstermiştir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenmede özellikle sebze-meyvelerin tüketimine gereken önemin verilmesi muhakkak gerekmektedir. Çünkü taze sebze ve meyveler; ß-karoten, C vit*****, diğer karotenoidler ve flavonoidler gibi antioksidanların doğal kaynağıdır. Yapılan bir çalışmada, sigara içenlerde serum C vit***** düzeylerinin, içmeyenlerden iki kat daha düşük olduğu bildirilmiştir. Walström ve arkadaşları, ise sigara içmeyenlerin serum ß-karoten düzeylerinin, içenlerden belirgin şekilde daha yüksek olduğunu saptamışlar ve sigara içen ve içmeyenler arasında gözlenen bu farklılığın esas nedeninin, daha az sebze tüketimi olabileceğini bildirmişlerdir. Dolayısıyla, sigara içen bireylerin antioksidan gereksinmelerinin içmeyenlerden daha fazla olduğunu ve daha çok sebze ve meyve tüketmeleri gerekmektedir. Bu besinleri de öncelikle; portakal, kivi, limon, mandalina, domates, kuşburnu, havuç, kayısı ve yeşil yapraklı tüm sebzelerden alabilmemiz mümkün olabilmektedir.

  • Sigara içen bireyler kahvaltı öğününü atlarlar!
  Sigara içen ve içmeyen öğrenciler üzerinde yapılan birçok çalışmada en çok atlanan öğünün sabah kahvaltısı olduğu görülmüştür. Ve onu öğlen yemeği izlemektedir. Sigara içmeyen öğrencilerin tamamı akşam yemeklerini yerken, sigara içenlerde bu ana öğünü atlayanlar bile olduğu gösterilmiştir. Gece uzun dönem açlık sonrasında sabah kahvaltısının yapılmaması, öğlene kadar olan zamanda zihinsel faaliyetler ve iş verimi kaybı açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle sabah kahvaltısının mutlaka yapılması gerekmektedir.

  • Sigara içen bireyler yetersiz sıvı alırlar!
  Yine sigara içen bireylerde özellikle süt, meyve suları ve su tüketimi gibi genel sıvı alımının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Sıvı alımının yetersizliğine bağlı olarak bu bireylerde dönem dönem bağırsak ve böbrek fonksiyonlarında bozukluklar gözlenebilmektedir. Özellikle de sügarayı bırakan bireylerin günlük sıvı alımını en az 2 litreye çıkarması gerekmektedir.

  • Sigara içen bireylerde besin atıştırmaları oldukça sık görülmektedir!
  Yine yapılan bir çalışmada da ara öğünlerde bireylerin tüketmiş oldukları yiyecek çeşitlerine bakılmış ve genelde sigara içmeyen bireylerin, ara öğünlerde besinleri tüketim oranı daha fazla bulunmuştur. Sigara içen grupta ara öğünlerde tüketilen besinler arasında ilk sırada bisküvinin yer aldığı (%33), sigara içmeyen bireylerin en çok tükettikleri yiyeceğin, taze sebze-meyveler olduğu bildirilmiştir (%41). Vitamin ve mineral kaynağı olan sebze ve meyvelerin sigara içen bireyler tarafından öğün aralarında tüketim oranı oldukça düşük bulunmuştur. Sigara içilmesinin, besin tat tercihini etkilediği ve tatlı, yüksek enerji veren besinlerin tüketiminde azalmaya neden olduğu bildirilmiştir. Bazı çalışmalarda özellikle sigara içen bireylerde çikolata tüketiminin düşük olduğu görülmüştür.

  Sigara içen yetişkin ve adölesanlar üzerinde yapılan besin tüketim sıklığı araştırmaları, bu bireylerin beslenme alışkanlıklarının, sigara içmeyenlerden farklı olduğunu göstermektedir. Yine sigara içenlerin, içmeyenlere göre daha az sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip oldukları düşünülmektedir.


  Sigara İçmek Kilo Verdirir mi?
  Yapılan çalışmaların sonucunda; sigara içmenin zayıflatıcı etkisi ve sigaraya başlama nedeninin zayıflatıcı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Genellikle daha kilolu olan kişiler sigaraya başlamaya daha meyilli olmaktadır.

  Sigaranın vücut ağırlığı üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalardaki bireylerin birçoğu sigara içme alışkanlığını kilo vermek amacıyla kazandıklarını ve kilo alma kaygısı ile sürdürmekte olduklarını belirtmişlerdir. Bu bilginin gençler tarafından da belirtilmesi ne yazik ki çok acıdır.

  Araştırmalar gösteriyor ki sigara içen bireyler, içmeyenlere göre daha fazla öğün atlamaktadırlar. Bu da bu bireylerde daha az enerji alımına neden olmakla birlikte normal bireylere göre kilo alımının daha az olabileceğini göstermektedir.

  Bu konuda yapılan çalışmalar bireylerin sigara içmekle birlikte sigaranın iştah üzerine olumsuz etkisinin olabileceğini göstermiş ve genel anlamda az enerji alımına bağlı bir durum olabileceğini bildirmişlerdir.


  Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı?
  Araştırmalar, birçok sigara içicisinin (özellikle kadınların) sigara bırakma sonrasında kilo alma korkusuyla sigarayı bırakmada biraz çekimser olduğunu göstermektedir. Bununla beraber bırakma sonrası kilo alımını engellemek için yapılan yardımcı müdahaleler, kilo alımını engellemek yerine sadece azaltabilmiştir.

  Araştırmalar gösteriyor ki; erkek ve kadın sigara kullanıcıları bırakma teşebbüslerinin sonrasında kilo almaktadır ve bu alım ortalama 3kgdır.

  Kilo alımlarının ilk birkaç ay içinde olmaktadır. En çok görülen grup;
  • Başta kadınlarda
  • Günlük sigara tüketimi oldukça yüksek olanlarda
  • 55 yaşın altındakilerde olmaktadır.
  Sigara bırakma sonrası kilo alımının sebepleri net değildir. Çalışmalar; sigara bırakma sonrası kilo alımında, nikotin eksikliğine bağlı metabolizmal işleyişteki azalmalarla birlikte alınan yüksek enerjiden kaynaklanabileceğini göstermektedir.
  Tüm bu davranışsal kilo kontrol yöntemlerinin niçin sigaraya yeniden başlamayı ve/veya kilo alımın engellemede başarısız olduğu karmaşık bir konudur. Sigara bırakma denemeleri sırasında iştahı ve çok yeme davranışını engelleyen nikotini kullanmış kişilerde özellikle de atıştırmaya meyilli olanlarda çok yeme ve sonrasında kilo alımı olabilmektedir. Ayrıca kilo kontrol çabaları sigara bırakma çabalarıyla birleşince bireylere bu durum daha ağır gelebilmekte ve yaşam tarzlarında bir kerede birçok değişiklik yapmaya karşı bireyler daha isteksiz hale gelebilmektedir.

  Sigara bırakma sonrası kilo alma ile ilgili kaygılar, özellikle kadınları sigara bırakma teşebbüslerinden alıkoymaktadır.
  Araştırmacılar, sigara bırakma süresince ayrıca serotoninin kilo alımını azaltıcı etkisi de incelemiş ve flouxetine verilen kişilerde 2.5 ayda az bir kilo kaybı (ortalama 0.6 kg) görülürken, kontrol grubunda ortalama 3 kg’dan daha fazla kilo alımı gözlendiği bildirilmiştir. Flouxetine verilen gruptaki kilo kaybının ilk olarak yiyecek tüketimindeki azalmaya, ikinci olarak da serotonin nerotransmitterindeki artışa bağlı olabileceği düşünülmüştür.


  Pasif İçicilerde Risk Altında
  Yapılan birçok araştırmaların ortaya koyduğu verilere göre, sigara kullanmanın, sigara içilen yerdeki havayı teneffüs etmenin, içilen sigaranın sayısının, süresinin, sigaranın yapıldığı tütün kalitesinin, filtreli veya filtresiz kullanımının, farklı bölgelerde yetişen farklı tütünlerden sigara içmenin; insan sağlığını direkt ve indirekt yollardan olumsuz yönden etkilendiği ortaya konmuştur. Kalp-damar, akciğer ve üst solunum yolları hastalıklarında sigaranın önemli bir risk faktörü olduğu artık bilinmektedir.

  Sadece sigara içenin değil aynı zamanda içmeyen fakat ortamda bulunan bireylerin sigara içme, pasif içicilik ve beslenmeye bağlı hastalıkların yüksek riski ile karşı karşıya kalabileceği belirtilmektedir.  Türkiye’de sigara içenlerin yaş ortalamasının giderek düştüğünü göstermektedir. İlköğretim ve lise yıllarında halen sigara kullanımı %9, lise yıllarında %29-50 arasında ve üniversite öğrencileri arasında sigara içme sıklığı %21-48 arasında olduğuna ilişkin araştırma sonuçları bulunmaktadır. Çalışan gençlerde ise halen sigara kullanımı %58’dir.
  Bütün bu çalışmaların sonucu, her dört gençten biri ila ikisisinin gençlik döneminde sigara ile tanıştığını göstermektedir.
  ADOLESAN VE GENÇLİK DÖNEMLERİNDE SİGARAYA BAŞLAMA VE KULLANMA NEDENLERİ
  Adolesan dönemde sigara içmenin getireceği sağlık sorunları yeterince algılanamamakta ve önemsenmemektedir. Sigara kullanımının başlamasıyla birlikte sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkisi fark edilemeyebilir. Ancak adolesan ve gençlik dönemlerinde elde edilen sigara alışkanlığının sağlık üzerine olan olumsuz etkileri yaşamın daha sonraki yıllarında ortaya çıkmaktadır. Bugün dünyada 150 milyon genç sigara içmektedir ve gelecekte 75 milyon gencin sigaranın oluşturduğu bir sağlık sorunu ile öleceği tahmin edilmektedir
  Gençlerin sigara içme nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
  Ailenin Sosyekonomik, Kültürel ve Davranışsal Etkisi
  • Ailelerin sosyoekonomik ve eğitim düzeyleri düştükçe gençler arasında sigara kullanımı yükselmektedir.
  • Ailenin sosyal norm ve değerlerine uymak için gençler sigaraya başlamaktadırlar.
  • Ailede sigara kullanan bir birey olması gencin sigara ile tanışmasına neden olmaktadır. Ebeveynin sigara kullanması gencin sigara kullanma riskini iki kat artırmaktadır.
  • Aile desteğinin yetersizliği, aile ile yetersiz ilişki sigara kullanmayı artırmaktadır.
  Arkadaş Etkisi
  • En yakın arkadaşın sigara kullanması ya da arkadaş grubunda sigara kullanılması gencin sigara ile tanışmasına neden olmaktadır. Gençler sigaraya en çok yakın arkadaşlarının sigara ikramı ve ısrarları ile başlamaktadır. En iyi arkadaşının sigara kullanması, gencin sigara içme riskini 3-4 kat arttırmaktadır. Ülkemizdeki yapılan araştırmalarda pek çok genç “arkadaş etkisi” nedeniyle sigara içmeye başladıklarını belirtmektedir.GENÇLER VE SİGARA 11
  • Gençlerin arkadaşlar arasında kendine yer bulma isteği de sigaraya başlamaya neden olabilmektedir.
  • Arkadaş baskısı da sigaraya başlamayı kolaylaştırmaktadır.
  Gencin Sosyodemografik ve Psikososyal Yapısı
  • Adolesanlar kendilerine olan güvenlerini artırmak için sigaraya başlayabilmektedir.
  • Stres ya da sıkıntılı olma sigaraya başlamaya nedenleri arasındadır.
  • Merak sigaraya başlama nedeni olmaktadır.
  • Büyümenin ispat etmenin bir yöntemi sigara kullanmak şeklinde olmaktadır.
  • Formda kalma isteği sigara kullanma nedenleri arasındadır.
  • Gençler popülaritelerinin artması için sigara kullanmaktadırlar. Son yıllarda gençler arasında nargile kullanımının da popüler bir davranış olarak kabul edilmeye başlamıştır.
  Sigara Reklamları
  • Sigara reklamlarının sigara kullanmayı özendirici etkisi büyüktür. Sigara kullanan adolesanlar ve gençler kendilerini daha cazip, seksi, sportif, maceracı ve evrensel görünüme sahip olarak görmektedirler.
  Sigara firmalarının gençleri, kadınları ve dezavantajlı grupları hedef gruplar olarak belirledikleri kendi dokümanlarında yer almaktadır. Yeni ürünlerin tanıtım ve rekl***** hassas ve açık bir dönemde olan gençler, GENÇLER VE SİGARA 12
  sigara üreticisiyle satıcılarının önemli hedef gruplarından birisidir. Sigara firmaları, gençlere yönelik hazırlanan yazılı ve elektronik basın ve filmlerle sürekli mesaj vermeyi amaçlamakta ve bu alanlarda çalışmalarını sürdürmektedirler.
  Sigara firmaları gençlerin katılacağı konserleri desteklemektedirler. Mesajlar sağlık ile ilgili sorunların tamamını göz ardı ederken konunun işlenişinde heyecan ve eğlence, bağımsızlık, cinsel çekicilik, profesyonel başarı, sosyal olaylarda gizlilik, fiziksel görüntü ve kilo kontrolü üzerinde durulmaktadır. Diğer sektörlerin yaptığı reklamlar da (filmler, giysiler vb) sigara kullanımını meşrulaştırmaktadır.
  Sigaraya Ulaşılabilirlik
  • Sigaranın satışı konusundaki yasal düzenlemeler ve uygulamalar gençlerin sigaraya ulaşılabilirliğini artırmaktadır.
  • Sigara fiyatları gençlerin sigara içmesini etkilemektedir; ücretler artınca gençlerin sigara içmeleri azalmakta, sigara ücretleri düşünce gençlerin sigara içmeleri artmaktadır.
 2. ...Juicy...

  ...Juicy... Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2008
  Mesajlar:
  23
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  mümkün diil bu ne be
 3. buse_1903

  buse_1903 Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2008
  Mesajlar:
  78
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  6
  ya evet fazlasıyla uzun bir metin nasıl çevirebilirim ki?
 4. mervenur büşra

  mervenur büşra Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Çevirebildiğiniz kadar yapsanız.Yıllık ödevim olduğu için uzun
 5. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  yaptım arkadaşım...!;);););)

  Cigarettes and Health
  Cigarette Use in Past
  20. In the second half of 60 million people worldwide yy'ın the causes of early death and the "plague of the century," the tobacco habit known as four thousand years ago, on the date known as the Maya have been used in Central American countries are known.

  Europeans set foot in Cuba in 1492 tobacco through the Christopher Columbus has learned. Indigenous Peoples, the religious ceremony offered to the man identified as the object was TOBACOS. Tobacco farming for the first time in 1612 and 1619 was performed by Virjinia'da John Wolfe 9 tons in the first exports **re made to London.

  Tobacco use is the 17th to the Ottomans been introduced by sailors yy'da Venice and Genova'lı caused the fire but because of time Sultan IV. Use and sale of tobacco is prohibited in Murat. Bet**en the years 1853-1856 in the Crimean war, the British and French officers of the Ottomans, chopped tobacco wrapped in paper in the form of a cigarette inside and saw the first time in the UK cigarette factory was established shortly in other countries cigarette factory has been done and from that time to this time still continue to consume is.
  Health Effects of smoking on the Create
  Especially in developing countries, smoking habit, and stand-alone to avoid rapidly increasing cause of death as a self-measurements. Ho**ver, in smoking, diet and exercise habits affect the health of the society are major factors. These habits early in a person's life is being won and this way is also in the future.

  On the health effects of smoking are too many people have been investigated. Accordingly, the number of cigarettes per day içilen, time to start smoking and smoking by the time bet**en life expectancy has been shown to be inversely proportional relationship.
  Smoking affects more than respiratory and cardiovascular systems. Apart from this deadly disease also factor watch as many shows. These are: osteoporosis, periodontal dental disease, impotans men and infertilitesi and cataract are similar.


  The smoke is also harmful Section!
  There are over 4000 substances in cigarette smoke. At least 2000 of these carcinogens. Polisilik hydrocarbons, aromatic amines and amines nitröz are major karsinojen substances. Also found in cigarette smoke with the siliotoksik substances as a result of impairment of the body's mechanisms detoksifiye longer survival of these substances, especially karsinojen increases the formation of cancer.


  Cigarette & Nutrition
  Health effects of cigarettes in addition to shattering the individual shape and habits of nutrition and prevention of disease is important in treatment. Smokers who do not drink and nutrition habits of passive Icici to understand, assess disease risks and health professionals who educate individuals about healthy living that ** are important.

  Eating vegetables and fruits, vitamins, minerals and feces is a good source. Many epidemiological study, in vegetables and fruits and non-nutrient elements as components, reduce the risk of cancer and cardiovascular disease has been shown in many works.

  Many of the individuals from smoking the wrong nutrition behavior:
  • reduced consumption of fruits, fresh vegetables with a cigarette to me!
  Unhealthy eating than those who do not smoke do not drink, a good vitamin, mineral resources are not consumed sufficient fruit and vegetables **re put in place to work. Cigarettes cause many individuals to reduce the appetite. Globally the results of epidemiological studies, high rates of vegetables and fruits consumed in the habits of the heart in individuals with vascular disease, hypertension, non-insulin-dependent diabetes, eye cataracts and macular dejenarasyon significant degree of risk is low have shown. Therefore, adequate and balanced nutrition you need, especially in the consumption of vegetables-fruits must surely be of importance. Because fresh vegetables and fruits, ß-carotene, vit C of *****, other natural source of antioxidants, such as karotenoidler and flavonoidler. A study, smokers who ***** vit C serum levels, has been reported to be lo**r than two times **re not inside. Walström and friends, and not smoking, serum ß-carotene levels, and significantly higher from that was detected and not smoking, and observed that the essential cause of the difference, less vegetable consumption may have reported. Therefore, individuals who smoke do not drink the more antioxidants are needed and are required to eat more vegetables and fruit. This nutrient also first, oranges, kiwi, lemon, tangerine, tomato, rosehip, carrot, apricot and green leafy vegetables from all possible you may have.

  • individuals who smoke will skip breakfast meals!
  On students who do not smoke and drink at many of the meals most of the study is deemed to be breakfast. And it is follo**d by lunch. Non-smoker dinner while all of the students, who skip meals, even smokers who are the main shows. Night after long-term hunger is making breakfast, to lunch at the time and mental activity is important in terms of work efficiency losses. Therefore, the breakfast should always be done.

  • insufficient liquid smoke are individuals!
  Ho**ver, in individuals who smoke, especially milk, fruit juices and water consumption is quite low, as was seen in overall fluid retrieval. Depending on the individual purchase of lack of liquid in the intestine and kidney function term periods can be observed in the disorder. In particular, individuals who leave sügarayı purchase at least 2 liters daily fluid need to be discovered.

  • Smokers who are seen quite often in individuals of nutrient snacks!
  Ho**ver, a study of individuals in search meals **re consumed, and look at the kinds of food in general non-smoker individuals, bet**en the consumption rate of nutrients in the meal was more. Smoker in the group in search meals consumed foods in the first place where the biscuit (33%), non-smoker individuals most consumed of the food, fresh vegetables-fruits that have been reported (41%). Vitamin and mineral resources of the vegetables and fruit bet**en meals by individuals who smoke consumption rate was very low. Smoking is, foods that affect taste preference and s**et, high energy consumption of the nutrient has been reported to cause the reduction. Some studies, especially in individuals who smoke has been observed that chocolate consumption is low.

  Smoking frequency of consumption of foods that adults and adolescents, based on research, nutrition habits of these individuals, do not smoke that is different. Ho**ver, smokers who do not drink less than is thought to have healthy eating habits.


  Is that **ight loss is smoking?
  As a result of the work, reducing the effect of smoking, drinking and start smoking because it was determined that the reducing effect. Usually people who start smoking to be more over**ight are more prone.

  Examine the impact on body **ight of a cigarette that many of the individuals in the study of smoking habits to gain **ight and that **ight gain continues to be expressed with concern. This information by young people is also indicated Unfortunately very painful.

  Research has shown that individuals who smoke, drink much more than not to skip meals. This is why these individuals to purchase the less energy than normal individuals may be less according to the **ight gain.

  In this regard, the work of individuals with smoking of cigarettes may have negative effects on appetite and in general the case may be less dependent on energy purchases **re reported.


  To quit smoking **ight heed to?
  Research, many of cigarette Icici (especially women) fear of **ight gain after smoking cessation quit smoking in the show is a bit noncommittal. Ho**ver, to prevent **ight gain after cessation interventions to assist, to prevent **ight gain rather than decrease only.

  Research shows that men and women users of smoking cessation on **ight and that after the attempted purchase of 3kgdır average.

  Is within the first few months of **ight gain. Most the group;
  • especially for women
  • Daily cigarette consumption is very high ones
  • 55 years of age is under.
  The reasons for **ight gain after smoking cessation is not clear. Working with the **ight gain after smoking cessation, the nicotine reduction in functioning due to a lack of metabolizmal caused by high-energy show with a has received.
  All these behavioral methods of **ight control and why to start smoking again or are failing to prevent **ight gain is a complex issue. Smoking cessation during the trial of an appetite and eating behavior prevents the use of nicotine in people who are especially prone to snacks and after eating **ight gain may be too. Moreover, smoking cessation and **ight control efforts, combined with the efforts of individuals and lifestyles in this case can out**igh many changes at once to make individuals may become more reluctant.

  Concerns about **ight gain after smoking cessation, especially to hinder women from smoking cessation attempt.
  Researchers, smoking cessation also serotoninin **ight gain during the review of the mitigating effect, and the people flouxetine less than 2.5 months, **ight loss (average 0.6 kg) was seen, in the control group averaged more than 3 kg of **ight gain has been reported on the eyes. **ight loss in the group Flouxetine first reduction in food consumption, the second could be linked to increased serotonin nerotransmitterindeki.


  Passive Under Risk in Icici
  Many studies reveal that data, cigarette use, smoking in places the air to breathe that is inside the cigarette number, duration, smoking of the tobacco quality, filtered or unfiltered use of the different regions grow different from the tobacco smoke of human health directly and indirectly through the negative aspect effect has been put in place. Heart-vascular, lung and upper respiratory tract disease in a significant risk factor of smoking is known to be now.

  Not only from smoking but also the internal environment of individuals, but not smoking, passive and nutrition depends içicilik with high risk of disease may be faced are noted.  The average age of smoking in Turkey has fallen out of the show going. Primary and high school in 9% of current cigarette use, high school and university students bet**en 29-50% in the frequency of smoking was bet**en 21-48% for research results are available. Employees of youth smoking is currently 58'dir%.
  The result of all these studies, every one to four youngish göstermektedir ikisisinin youth meet in the period of smoking.
  And to start smoking in adolescent YOUTH AND USING TERM CAUSES
  Adolescent health issues will bring in enough of the smoke detection and care is. With the start of the smoking of cigarettes may not be aware of negative effects on health. Ho**ver, smoking habits obtained from adolescent and youth in the period of the negative effects on health in later life is emerging. Today the world is 150 million young people smoke cigarettes in the future of 75 million young people have created a health problem, with the dead is estimated to
  Causes of youth smoking can be sorted in the following way:
  Family Sosyekonomik, Cultural and Behavioral Impact
  • socio-economic and educational levels of parents drop among young people has increased cigarette use.
  • Family's social norms and values to meet the young people to start smoking.
  • an individual who is smoking in the family of youth smoking is not met. Use of parental smoking doubles the risk of teen smoking has increased.
  • lack of family support, poor relationships with parents to use to increase cigarette.
  Effect Friends
  • The closest friend or friends in the smoking of cigarette smoking to young people is not met. Very close friend of the young people to smoke cigarettes and insist on catering to begin with. My best friend is using the smoking, teen smoking, drinking increases the risk 3-4 times. The research in our country many young "friends impact" because they started smoking belirtmektedir.GENÇLER AND SMOKING 11
  • Among young people's friends to find himself in places to start smoking can cause.
  • ea***r to start smoking friends also makes prints.
  Young's Sociodemographic and Psikososyal Structure
  • To increase confidence in adolescents as they can start smoking.
  • Stress causes or to start smoking is not troubled.
  • Why is starting to worry smoking.
  • Growth of a method to proof is in the form of cigarette use.
  • Form to stay in smoking are among the reasons.
  • Young people are using the popularity of cigarettes to increase. Use among young people in recent years, the hookah has been accepted as a popular behavior.
  Cigarette Ads
  • to use the incentive effect of cigarette smoking ads are great. Adolescents and young people who smoke them more attractive, sexy, sporty, adventurous and have a universal view is seen as.
  Cigarette companies are young, women and disadvantaged groups identified as target groups are included in the document itself. Introduction of new products and ads at a time ***** is sensitive and open young people, young people and SİGARA 12
  important target group of cigarette manufacturers is one of the seller. Cigarette companies, written and electronic media is prepared for young people and films, and aims to provide continuous messaging work in this area are continuing.
  Cigarette companies will attend a concert in support of young people. Messages of health problems related to the handling of the issue, while all ignored in the excitement and fun, independence, sexual attractiveness, professional success, privacy in social events, physical image and **ight control are emphasized. Other sectors in the ads (movies, clothing, etc.) makes legitimate use of cigarettes.
  Cigarette availability to
  • The legal regulations regarding the sale of cigarettes and tobacco to young people's applications to increase.
  • Cigarette smoking affects the prices of young people, to increase fees to reduce youth smoking, drinking, smoking rates of young people think smoking is increasing.


  ARADA UFAK YANLISLIKLAR OLABİLİR..!
 6. mervenur büşra

  mervenur büşra Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Allah senden razı olsun.Çok teşekkür ederim canım.Sen dünyanın eeeeeen harika insanısın.
 7. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  rica ederim ;) ama internetten yaptım yani arada yanlıs olursa kusura bakma;) =)
 8. mervenur büşra

  mervenur büşra Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Önemi yok arkadaşım ben internetten bile yapamamıştım.Tekrar teşekkür ediyorum.
 9. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  tesekkür et butonuna bastığın icin saoL;)
 10. hatice efe

  hatice efe Üye

  Katılım:
  7 Mart 2010
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar ünite 11 ve 12 nin cevapları gerekiyor yardım ederseniz sevinirim

Sayfayı Paylaş