İngİlİzce harflerİn okunuŞu

Konu 'İngilizce 9. Sınıf' bölümünde feyzullahx tarafından paylaşıldı.

 1. feyzullahx

  feyzullahx Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2010
  Mesajlar:
  79
  Beğenileri:
  236
  Ödül Puanları:
  34

  Harfler ve okunuşları
  ( : ) işareti uzatma olduğunu gösterir..

  A(ey)
  B(bi : )
  C(si )
  D(di )
  E(i )
  F(ef)
  G(ci: )
  H(eyç)
  I(ay)
  J(cey)
  K(key)
  L(el)
  M(em)
  N(en)
  O(ou)
  P(pi: )
  Q(kiu
  R(a: )
  S(es)
  T(ti)
  U(yu
  V(vi: )
  W(dabılyu)
  x(eks)
  Y(way)
  Z(zed)

  HARFLERİN OKUNUŞLARI: C harfi,S VE K seslerini ;J harfi i se c harfini verir.
  X harfi ks sesini ,W ise uv sesine yakın bir ses verir..
  İngilicede ı harfi yoktur. bu dildeİ harfinin büyük harfler yazılışıdır..(I)
  Bu dilde bazı sesli harfler yanyana geldiklerinde değişik sesler verirler.
  Örneğin sh harfleri ş harfini
  ph harfleri f sesini
  ch harfleri ç sesini verirler..

  Türkçede olmayan harfler: İngilizcede,türkçede olmayan bazı sesler vardır.Örneğin th sesleri yanyana geldiğinde biri d ve diğeri t olan iki sesi verir.Ancak th harflerinin ne zaman t ve ne zaman d okunacaklarına dair bir kural yoktur.İçinde th harflerinin bulundukları sözcükler öğrenilirken bu seslerin çıkarılışı da belirtilecektir.Yani her kelimedeki th nin okunuşu ezberlenmelidir..Bu sesi elde etebilmek için dilin ucu,ön dişlere temas ettirildikten sonra çekilir ve t harfinin telafuzu sağlanmış olur.Bu ses aynı zamanda s ve t harflerinin arasında bir sestir.
  Örneğin Thing(madde ,eşya) sözcüğünün okunuşu bu şekildedir.İlk önce sing sonra ting şeklinde okunmalıdır.sonra t ve s seslerini aynı anda çıkararak bu ses elde edilir.
  th ikilisinin ikinci hali d dir.Bu da dil üst dişlere temas halinden ayrılırken,d harfini telafuz etmelidir.Böylece d ve z harflerine yakın bir ses elde edilir.

  SESLİ HARFLERİN OKUNUŞLARI

  o,e,ı,ö
  Bu harfler,türk alfabesinden biraz daha farklı okunur:

  (o) harfi,o ile a arası ama daha çok o' ya yakın bir sesle okunur.Ağız a demek için açılmış durumdayken,o denirse,bu ses çıkar.want,not sözcüklerinin okunuşları olan (wont) ve (not) içindeki o lar bu şekilde okunurlar.

  (e) harfinin okunuşu:Bu harf,e ile a arası fakat daha çok e 'ye yakın bir sesle okunmalıdır.Ağız a demek için açılmışken,e denirse bu ses çıkar.Cat,map sözcüklerinin okunuşları olan ket ve mep bu şekilde okunur.

  (ı) harfinin okunuşu:Bu harfin okunuşu,Türkçedeki (ı) sesini çıarmak için yapıldığından biraz daha fazla açılarak ı demelidir.Riwer,away sözcüklerinin okunuşları bu şekilde yapılır..Bazı kelimelerde de ö: şeklinde bir sesle okunur.

  W harfi:Bu sesi doğru çıarabilmek için dudaklar u harfini okurken,v harfi telafuz edilir.Örneğin suvari sözcüklerindeki v lerin okunuşu buna örnektir.

  YANYANA İKİ SESLİ HARFİN OKUNUŞU:

  Yanyana iki sesli harfin okunuşu,aralarında belirsiz bir ğ harfi varmış gibi okunur.Örneğin,window sözcüğünün okunuşu olan windou daki ou okunurken,o sesinden u sesine kesiksiz bir şekilde aralarında belirsiz ğ varmış gibi geçilir.

  VURGU:Bilindiği gibi bir hecenin diğerlerinden daha kuvvetli ve üzerine basılarak söylenmesine vurgu denir.Derslerde iki veya daha fazla heceli sözcüklerden hangi hecenin üzerinde vurgu varsa o hecenin başına ' işareti konacaktır.Örneğin,Hammer (çekiç) sözcüğünde vurgu ilk hece olan ham üzerindedir.okunuşları ise (' hemı )şeklinde yazılacaktır....

Sayfayı Paylaş