ingilizce kurban bayramı tanıtımı

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde etutöğrencisi tarafından paylaşıldı.

 1. etutöğrencisi

  etutöğrencisi Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2008
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar ingilizce kurban bayramında neler yaptıgımız ve kurban bayramının önemi lazım ve türçeside gerekiyor yardım edin lütfen acill
  şimdiden teşekürler
 2. etutöğrencisi

  etutöğrencisi Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2008
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  lütfen şu ödevi yapın yoksa zayıf alıcAm
 3. фуля

  фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  804
  Beğenileri:
  474
  Ödül Puanları:
  0
  Türkçe :

  Kurban Bayramı

  Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. İslam dinindeki Ramazan Bayramı ile beraber en önemli iki bayramdan biridir. Bu bayram adını Müslümanların Allah rızası için büyükbaş veya küçük baş hayvan kurban etmesinden alır.

  Tüm dünya Müslümanları tarafından kutlanan Kurban Bayramı'nda İbrahim Peygamber'in oğlu İsmail Peygamber'i kurban etmek istemesi anılır. Aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Bayramda da Bayram Namazı kılınır ve bayram hutbesi okunur.

  Kurban

  Kurban; kurb kelimesinden müştak olup yaklaşmak demektir. Buradaki anlamı ise Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek niyetiyle kesilen hayvan demektir.

  Kurbanın şartları

  Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin olunmalıdır.

  Amacı

  * İlâhî rızayı kazanmak.
  * Maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmak.
  * Hakka ve halka yaklaşmak.

  Kurban Şiar mıdır?

  Fıkhi hükmü ne olursa olsun Müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biridir. Bu sebeple asırlardan beri özellikle Türk milletinini dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

  Sembolü

  Kurban, bir Müslümanın bütün varlığını gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

  Kurban müeseleşmiş midir?

  Kitabi dinlerin sonuncusu olan İslam; ferdi, ruhî-derûnî hikmetlere ve insanî erdemlere ulaştırmayı öngörürken; toplumlar için, birleştirici ve bütünleştirici bazı emir ve uygulamaları da müesseseleştirmiştir. İslam dininin bu üstün özelliği, zekat, hac ve kurban gibi sosyal boyutlu malî ibadetlerde daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ibadetler, asırlardan beri bütün Müslüman toplumlarda, genel esasları ve özü hiçbir değişikliğe ve müdahaleye uğramadan devam etmiş ve yeni nesillere intikal ettirilmiştir.

  Kurban Görevinin İfasına İlişkin Nasslar

  Kurbanın bir ibadet olduğuna dair Kur’an-ı Kerim’deki nass deliller.

  * Sâffât Suresi’nde (37/107); Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiği açıkça bildirilmektedir.
  * “... kendilerine rızık olarake verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.”(Hacc 22/28)
  * “Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yeyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.”

  *“Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir.” (Hacc 22/36;37) Bu ayetlerde zikredilen kurban kesiminin, kübün et ihtiyacı temini için kesmek olmadığı, bunların ibadet amaçlı birer uygulama oldukları gayet açıktır.

  Sünnette Kurban Vecibesinin Delilleri

  Hz. Peygamber (sas) de, kurbanı bir ibadet olarak kabul etmiş ve bizzat kendisi de kurban kesmiştir. Hz. Peygamber’in (sas), yedi deveyi kendi eliyle kurban olarak kestiğini, Medine’de ise, boynuzlu ve alacalı iki koyun kurban ettiğini sahabeden Enes (ra) rivayet etmektedir. (Buhârî, Hacc 117, 119; Müslim, Edâhî 17).

  Kurbanın Kabulu ve Kalitesi

  Habil ve Kabil ikiside Adem AS oğlu olup ikiside kurban keser,Allah Habil'in kurbanını kabul eder.(tevratta sisim geçer ama kur'anda isim geçmez ki kari' ve sami' şunu bilsin ki bu iki şahıs herkes olabilir.) Dolayısıyla bir demet otu Allah kabilden kabul etmez.Hayvan kurban eden habilin kurbanını kabul eder.

  Kurban ve Türkiye

  Tecrübe ülkemide şunu göstermiştir ki pek çok deist hatta ateist etrafımızda görebiliriz ki Allah'a inanmadığı halde namaza inanmadığı halde kurbana inanır. Bir işe girerken kurban keser.Başarısının her aşamasında kurban keser.

  Adak Kurbanı

  Bir olayın olması için adanan ve olunca da kesilen kurbandır.

  Akika Kurbanı

  Çocuk doğduğunda kesilen kurbana verilen isimdir.

  İngilizce :

  Eid ul-Adha

  id ul-Adha (Arabic: عيد الأضحى ‘Īd al-’Aḍḥā) is a religious festival celebrated by Muslims worldwide as a commemoration of Prophet Ibrahim's (Abraham's) willingness to sacrifice his son Ismael for God. It is one of two Eid festivals that Muslims celebrate. Like Eid ul-Fitr, Eid ul-Adha also begins with a short prayer followed by a sermon (khuṭba).

  Eid ul-Adha is three days long and starts on the 10th day of the month of Dhul Hijja (ذو الحجة) of the lunar Islamic calendar. This is the day after the pilgrims in Hajj, the annual pilgrimage to Mecca in Saudi Arabia by Muslims worldwide, descend from Mount Arafat. It happens to be approximately 70 days after the end of the month of Ramadan.

  Other names for Eid ul-Adha

  Eid-ul-Adha (Adha Eid) is also known as Hari Raya Haji/Iduladha/Aidiladha/Qurbani/Qurban in Indonesia, Malaysia, the Philippines and Singapore; Eid el-Kbir in Morocco, Algeria, Tunisia, Egypt and Libya; Tfaska Tamoqqart in the Berber language of Jerba; and Tabaski or Tobaski in some parts of Africa; Babbar Sallah in Nigeria and West Africa; Ciidwayneey in Somalia and Somali speaking regions of Kenya and Ethiopia.

  In India, Afghanistan, and Pakistan it is also called Eid ul-Azha, goat is the major sacrificial animal in those countries. In Bangladesh it is called either ঈদ-উল-আজহা Id-ul-Azha or কোরবানী ঈদ Korbani Id. In South Africa it is also called Bakri Eid (or simply Bakrid in India).

  In Turkey it is often referred to as the Kurban Bayramı or "Sacrifice Feast". Similarly, in Bosnia and Herzegovina, Albania and Bulgaria it is referred as Kurban Bajram. In Kazakhstan, it is referred to as Kurban Ait. In Kurdish it is called Cejna Qurbanê[1]. This Eid is for 3 and 1/2 days. Also known as the bigger Eid because it is a day longer than Eid-ul-Fitar.

  Traditions and practices

  Men, women, and children are expected to dress in their finest clothing and perform the Eid prayer (Salatu'l-`id) in any mosque. Muslims who can afford to do so sacrifice their best domestic animals (usually sheep, but also camels, cows, and goats) as a symbol of Ibrahim's (Abraham's) sacrifice. The sacrificed animals, called "udhiya Arabic: أضحية", have to meet certain age and quality standards or else the animal is considered an unacceptable sacrifice. At the time of sacrifice, Allah's name is recited along with the offering statement and a supplication as Prophet Muhammad said. According to the Quran a large portion of the meat has to be given towards the poor and hungry people so they can all join in the feast which is held on Eid-ul-Adha.The remainder is cooked for the family celebration meal in which relatives and friends are invited to share. The regular charitable practices of the Muslim community are demonstrated during Eid ul-Adha by the concerted effort to see that no impoverished Muslim is left without sacrificial food during these days. Coming immediately after the annual hajj ends with the celebration of the Day of Mount Arafat. Eid ul-Adha is a concrete affirmation of what the Muslim community ethic means in practice. People in these days are expected to visit their relations, starting with their parents, then their families and friends. (Arabic audio with English meaning).

  In the name of Allah بسم الله
  And Allah is the greatest والله أكبر
  O Allah, indeed this is from you and for you اللهم إن هذا منك ولك
  O Allah accept from me اللهم تقبل مني

  Distributing meat among people is considered an essential part of the festival during this period, as well as chanting Takbir out loud before the Eid prayer on the first day and after prayers through out the 4 days of Eid, see about Takbir in "Traditions and practices" of Eid ul-Fitr.
  Eid Ghah
  Eid Ghah

  Eid ul-Adha in the Gregorian calendar

  See also: Islamic calendar

  While Eid ul-Adha is always on the same day of the Islamic calendar, the date on the Gregorian calendar varies from year to year since the Islamic calendar is a lunar calendar and the Gregorian calendar is a solar calendar. The Lunar calendar is approximately 10 days shorter than the Solar calendar. Each year, Eid ul-Adha (like other Islamic holidays) falls on one of two different Gregorian dates in different parts of the world, due to the fact that the boundary of crescent visibility is different from the International date line.

  * 2005: January 21
  * 2006: January 10
  * 2007: January 1,December 20
  * 2008: December 8
  * 2009: November 27
  * 2010: November 16
  * 2011: November 6
  * 2012: October 26


  böyle birşey buldum belki işine yarar
 4. etutöğrencisi

  etutöğrencisi Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2008
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
 5. genczeka

  genczeka Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  6
  teşekürler
 6. esesliburak

  esesliburak Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  3 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bence o olmaz çok profesyonelce yazılmış
 7. takkola

  takkola Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok sağol ya inş. işime yarar.emeğine sağlık...:)

Sayfayı Paylaş