İngilizce masallar

Konu 'İngilizce 8. Sınıf' bölümünde buseli tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. buseli

  buseli Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar öğretmenimiz bir performan ödevi verdi bizden de yardım almak istiyo ru m öedvimiz : Cinderella,Rapunzel,Liitle Red Riding Hood bu hikayelerin türkçe ve ingilizce açıklamalarını yazmamısı istedi. bana yardım cı olursanız sevinirim.Şimdiden tekekkür ederim.:)
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Nisan 2009
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  CİNDERALLA

  Once upon a time a lovely girl called Cinderella lived with her stepmother land two proud land ugly stepsisters. They made her work hard all day, and in the evening she had to sit among the cinders. One day the king’s son gave a Ball to which everyone was invited. What an unhappy day that was for Cinderella! She worked harder than ever for her stepmother and two vain stepsisters, preparing their finest gowns for the Ball.
  When everyone had left for the Ball, Cinderella sat sadly by the fire and began to cry. Suddenly, in a bright flash, a lovely lady appeared. “I am your fairy god mother,” she said. “Why are you crying?” “Because I want to go to the Ball, but I have no dress to **ar,” said Cinderella. “I will **** you,” said her Godmother. “Hurry and bring me a large pumpkin, some white mice and a rat.” Cinderella quickly brought the things to her Godmother.
  Waving her magic wand, the fairy Godmother turned the pumpkin into a golden coach, the rat into a fine coachman, and the white mice into handsome white ponies. Cinderella’s ragged clothes became a beautiful ball-gown, and on her feet **re sparkling glass slippers. “Be off, Dear Child,” said the Godmother, “but remember whichever happens, you must leave before the clock strikes t**lve, or everything will turn back the way it was.
  When Cinderella arrived at the Ball, she looked so lovely that everyone turned to gaze at her. The Prince was so enchanted tat he danced only with Cinderella. In her happiness, the hours slipped by until she suddenly heard the clock striking midnight. Remembering her Godmother’s words, Cinderella fled from the palace, and, in her haste, she lost a slipper. The Prince ran after her, but all he found was the tiny glass slipper.
  The next day the Prince searched everywhere for the owner of the slipper, declaring he would marry only the lady whose foot it fitted. When the Prince came to Cinderella’s house, the ugly sisters tried to force their bulging feet into it. But they **re much too big. Finally Cinderella tried, and it fit perfectly! The Prince was overjoyed and asked Cinderella to be his bride. There was rejoicing throughout the land, and they lived happily ever .
 3. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0
  RAPUNZEL

  Grimm Kardeşler
  Bir zamanlar bir kadınla kocasının çocukları yokmuş ve çocuk sahibi olmayı çok istiyorlarmış. Gel zaman git zaman kadın sonunda bir bebek beklediğini fark etmiş.
  Bir gün pncereden komşu evin bahçesindeki güzel çiçekleri ve sebzeleri seyrederken, kadının gözleri sıra sıra ekilmiş özel bir tür marula takılmış. O anda sanki büyülenmiş ve o marullardan başka şey düşünemez olmuş.
  “Ya bu marullardan yerim ya da ölürüm” demiş kendi kendine. Yemeden içmeden kesilmiş, zayıfladıkça zayıflamış.
  Sonunda kocası kadının bu durumundan öylesine endişelenmiş, öylesine endişelenmiş ki, tüm cesaretini toplayıp yandaki evin bahçe duvarına tırmanmış, bahçeye girmiş ve bir avuç marul yaprağı toplamış. Ancak, o bahçeye girmek büyük cesaret istiyormuş, çünkü orası güçlü bir cadıya aitmiş.
  Kadın kocasının getirdiği marulları afiyetle yemiş ama bir avuç yaprak ona yetmemiş. Kocası ertesi günün akşamı çaresiz tekrar bahçeye girmiş. Fakat bu sefer cadı pusuya yatmış, onu bekliyormuş.
  “Bahçeme girip benim marullarımı çalmaya nasıl cesaret edersin sen!” diye ciyaklamış cadı. “Bunun hesabını vereceksin!”
  Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları nasıl canının çektiğini, onlar yüzünden nasıl yemeden içmeden kesildiğini bir bir anlatmış.
  “O zaman,” demiş cadı sesini biraz daha alçaltarak, “alabilirsin, canı ne kadar çekiyorsa alabilirsin. Ama bir şartım var, bebeğiniz doğar doğmaz onu bana vereceksiniz.” Kadının kocası cadının korkusundan bu şartı hemen kabul etmiş.
  Birkaç haftasonra bebek doğmuş. Daha hemen o gün cadı gelip yeni doğan bebeği almış. Bebeğe Rapunzel adını vermiş. Çünkü annesinin ne yapıp edip yemek istediği bahçedeki marul türünün adı da Rapunzel’miş.
  Cadı küçük kıza çok iyi bakmış. Rapunzel oniki yaşına gelince, dünyalar güzeli bir çocuk olmuş. Cadı bir ormanın göbeğinde, yüksek bir kuleye yerleştirmiş onu. Bu kulenin hiç merdiveni yokmuş, sadece en tepesinde küçük bir penceresi varmış.
  Cadı onu ziyarete geldiğinde, aşağıdan “Rapunzel, Rapunzel! Uzat altın sarısı saçlarını !” diye seslenirmiş. Rapunzel uzun örgülü saçlarını percereden uzatır, cadı da onun saçlarına tutuna tutuna yukarı tırmanırmış.
  Bu yıllarca böyle sürüp gitmiş. Bir gün bir kralın oğlu avlanmak için ormana girmiş. Daha çok uzaktayken güzel sesli birinin söylediği şarkıyı duymuş. Ormanda atını oradan oraya sürmüş ve kuleye varmış sonunda. Fakat sağa bakmış, sola bakmış, ne merdiven görmüş ne de yukarıya çıkılacak başka bir şey.
  Bu güzel sesin büyüsüne kapılan Prens, cadının kuleye nasıl çıktığını görüp öğrenene kadar hergün oraya uğrar olmuş. Ertesi gün hava kararırken, alçak bir sesle “Rapunzel, Rapunzel! Uzat altın sarısı saçlarını !” diye seslenirmiş. Sonrada kızın saçlarına tutunup bir çırpıda yukarı tırmanmış.
  Rapunzelönce biraz korkmuş, çünkü o güne kadar cadıdan başkası gelmemiş ziyaretine. Fakat prens onu şarkı söylerken dinlediğini, sesine aşık olduğunu anlatınca korkusu yatışmış. Prens Rapunzel’e evlenme teklif etmiş, Rapunzel’de kabul etmiş, yüzü hafifce kızararak.
  Ama Rapunzel’in bu yüksek kuleden kaçmasına imkan yokmuş. Akıllı kızın parlak bir fikri varmış. Prens her gelişinde yanında bir ipek çilesi getirirse, Rapunzel’de bunları birbirine ekleyerek bir merdiven yapabilirmiş.
  Her şey yolunda gitmiş ve cadı olanları hiç farketmemiş. Fakat bir gün Rapunzel boş bulunup da. “Anne, Prens neden senden daha hızlı tırmanıyor saçlarıma?” diye sorunca herşey ortaya çıkmış.
  “Seni rezil kız! Beni nasıl da aldattın! Ben seni dünyanın kötülüklerinden korumaya çalışıyordum!” diye bağırmaya başlamış cadı öfkeyle. Rapunzel’i tuttuğu gibi saçlarını kesmiş ve sonrada onu çok uzaklara bir çöle göndermiş.
  O gece cadı kalede kalıp Prensi beklemiş. Prens, “Rapunzel, Rapunzel! Uzat altın sarısı saçlarını !” diye seslenince. cadı Rapunzel’den kestiği saç örgüsünü uzatmış aşağıya. Prens başına neler geleceğini bilmeden yukarıya tırmanmış.
  Prens kederinden kendini pencereden atmış. Fakat yere düşünce ölmemiş, yalnız kulenin dibindeki dikenler gözlerine batmış. Yıllarca gözleri kör bir halde yitirdiği Rapunzel’e gözyaşları dökerek ormanda dolaşıp durmuş ve sadece bitki kökü ve yabani yemiş yiyerek yaşamış.
  Derken bir gün Rapunzel’in yaşadığı çöle varmış. Uzaklardan şarkı söyleyen tatlı bir ses gelmiş kulaklarına.
  “Rapunzel! Rapunzel!” diye seslenmiş. Rapunzel, prensini görünce sevinçten bir çığlık atmış ve Rapunzel’in iki damla mutluluk göz yaşı Prensin gözlerine akmış. Birden bir mucize olmuş, Prensin gözleri açılmış ve Prens görmeye başlamış.
  Birlikte mutlu bir şekilde Prensin ülkesine gitmişler. Orada halk onları sevinçle karşılamış. Mutlulukları ömür boyu hiç bozulmamış.
  RAPUNZEL

  Brothers Grimm
  Once upon a time a woman had her husband and children have no children **re very like. When the time came to notice that women **re finally expecting a baby.
  One day, the beautiful flo**rs and vegetable gardens pncereden neighbors watch the house while the woman's eyes while a special type of order is added to the lettuce is installed. At that moment, as if spellbound, and she was not thinking anything other than lettuce.
  "Either they do or die My place of lettuce" said Self. Without eating before cutting inside, and undermine the decayed.
  Finally, in this case the woman's husband was so worried, so worried **re they gathered all the courage and climbed the wall of the house, garden, garden lettuce leaf into and collect a handful. Ho**ver, great courage he wants to enter the garden, because it was belong to a po**rful witch.
  Woman brought her husband, but a handful of lettuce leaves and eaten with him yet did not enjoy. Her husband the next day into the evening the garden was hel***** again. But this time, witches **re lying in wait, was waiting for him.
  "My Garden, and how dare you steal my lettuce for you!" He was squawking witch. "This will give the account!"
  Woman's husband to forgive her for witch yarvarmış. How can the wife of lettuce in the garden, engage, because they describe how one has been cut from inside without eating.
  "Then," said the witch stooping a little more tone, "you can get, can you take how much you can borrow. But I have a condition, the baby is born you are born you will give it to me. "Her husband for fear of the witch have to accept these terms immediately.
  A few haftasonra baby was born. More immediately, that day came and the new born baby **re witches. The baby was given the name of Rapunzel. Because of his mother and what type of lettuce in the garden and the name of any food or Rapunzel'miş.
  Look at the little girl was very good witch. Rapunzel comes to the age of t**lve, a child of the world was good. Hallo**en in the heart of a forest, it is placed in a to**r. This to**r is not no stairs, only had a small window at the top.
  Hallo**en is coming to visit him, from below "Rapunzel, Rapunzel! Extension golden hair! "He would cry. Tressed Rapunzel hair percereden long pass, witches hold his hand over the hair has been climbing up.
  So take this for years and gone. One day a king's son, entered the forest to hunt. Said one of the more remote the beautiful voice you have heard the song. In the forest at the end got to the to**r and take it from there. Look to the right, but has looked to the left is, what will go up stairs, nor seen a thing.
  This beautiful volume to grow kapılan prince, witch's to**r to see how you go out there every day until it had come. The next day at dark, low voice "Rapunzel, Rapunzel! Extension golden hair! "He would cry. Then hold on to her hair up in a trice and has climbed.
  Rapunzelönce a little scared, because that day has not come up to visit other than to witches. But the prince was listening to you sing it, in love, tell the sound of fear was calmed. Prince has Rapunzel'e proposal, agreeing Rapunzel'de, fried briefly to face.
  But was not possible to escape from the to**r this high Rapunzel'in. Smart girl had a bright idea. Bring a skein of silk beside the prince in her development, you could make a staircase Rapunzel'de by adding them to each other.
  Anything **nt in the way and that no farketmemiş witch. But one day, and Rapunzel are empty, too. "Mom, are climbing faster than you, cause your hair to the prince?" Asked to leave everything to the middle.
  "You contemptible girl! How did you deceive me in! I was trying to protect you from the evils of the world! "Witch I started to shout with anger. Hair cut and then hold Rapunzel'i as far from him was sent to a desert.
  That night the witches **re waiting for the prince at the castle molds. Prince, "Rapunzel, Rapunzel! Extension golden hair! "As the voice. extend the cut braid Rapunzel'den witches **re down. Without knowing what the future of the Prince climbed up the.
  Himself from the window at the Prince of grief. But the place did not mind dying alone on the bottom of the to**r was sinking in the eyes thorns. A blind eye for years, lost in the forest around the Rapunzel'e tears shed and plant roots and wild fruit, and only stopped eating yaşamış.
  Then one day in the desert had lived Rapunzel'in. Far from singing a s**et sound to the ear.
  "Rapunzel! Rapunzel! "I was calling. Rapunzel, the prince saw a screaming joy and tears of happiness Rapunzel'in two drops in the eyes of the prince was white. Was more than a miracle, the prince's eyes **re opened and began to see the prince.
  Please go to the country together was the Prince. There **re people meet them with joy. A lifetime of happiness ever u***oken.
  goncam_92 bunu beğendi.
 4. selene

  selene Guest

  RAPUNZEL

  Brothers Grimm
  Once upon a time a woman had her husband and children have no children **re very like. When the time came to notice that women **re finally expecting a baby.
  One day, the beautiful flo**rs and vegetable gardens pncereden neighbors watch the house while the woman's eyes while a special type of order is added to the lettuce is installed. At that moment, as if spellbound, and she was not thinking anything other than lettuce.
  "Either they do or die My place of lettuce" said Self. Without eating before cutting inside, and undermine the decayed.
  Finally, in this case the woman's husband was so worried, so worried **re they gathered all the courage and climbed the wall of the house, garden, garden lettuce leaf into and collect a handful. Ho**ver, great courage he wants to enter the garden, because it was belong to a po**rful witch.
  Woman brought her husband, but a handful of lettuce leaves and eaten with him yet did not enjoy. Her husband the next day into the evening the garden was hel***** again. But this time, witches **re lying in wait, was waiting for him.
  "My Garden, and how dare you steal my lettuce for you!" He was squawking witch. "This will give the account!"
  Woman's husband to forgive her for witch yarvarmış. How can the wife of lettuce in the garden, engage, because they describe how one has been cut from inside without eating.
  "Then," said the witch stooping a little more tone, "you can get, can you take how much you can borrow. But I have a condition, the baby is born you are born you will give it to me. "Her husband for fear of the witch have to accept these terms immediately.
  A few haftasonra baby was born. More immediately, that day came and the new born baby **re witches. The baby was given the name of Rapunzel. Because of his mother and what type of lettuce in the garden and the name of any food or Rapunzel'miş.
  Look at the little girl was very good witch. Rapunzel comes to the age of t**lve, a child of the world was good. Hallo**en in the heart of a forest, it is placed in a to**r. This to**r is not no stairs, only had a small window at the top.
  Hallo**en is coming to visit him, from below "Rapunzel, Rapunzel! Extension golden hair! "He would cry. Tressed Rapunzel hair percereden long pass, witches hold his hand over the hair has been climbing up.
  So take this for years and gone. One day a king's son, entered the forest to hunt. Said one of the more remote the beautiful voice you have heard the song. In the forest at the end got to the to**r and take it from there. Look to the right, but has looked to the left is, what will go up stairs, nor seen a thing.
  This beautiful volume to grow kapılan prince, witch's to**r to see how you go out there every day until it had come. The next day at dark, low voice "Rapunzel, Rapunzel! Extension golden hair! "He would cry. Then hold on to her hair up in a trice and has climbed.
  Rapunzelönce a little scared, because that day has not come up to visit other than to witches. But the prince was listening to you sing it, in love, tell the sound of fear was calmed. Prince has Rapunzel'e proposal, agreeing Rapunzel'de, fried briefly to face.
  But was not possible to escape from the to**r this high Rapunzel'in. Smart girl had a bright idea. Bring a skein of silk beside the prince in her development, you could make a staircase Rapunzel'de by adding them to each other.
  Anything **nt in the way and that no farketmemiş witch. But one day, and Rapunzel are empty, too. "Mom, are climbing faster than you, cause your hair to the prince?" Asked to leave everything to the middle.
  "You contemptible girl! How did you deceive me in! I was trying to protect you from the evils of the world! "Witch I started to shout with anger. Hair cut and then hold Rapunzel'i as far from him was sent to a desert.
  That night the witches **re waiting for the prince at the castle molds. Prince, "Rapunzel, Rapunzel! Extension golden hair! "As the voice. extend the cut braid Rapunzel'den witches **re down. Without knowing what the future of the Prince climbed up the.
  Himself from the window at the Prince of grief. But the place did not mind dying alone on the bottom of the to**r was sinking in the eyes thorns. A blind eye for years, lost in the forest around the Rapunzel'e tears shed and plant roots and wild fruit, and only stopped eating yaşamış.
  Then one day in the desert had lived Rapunzel'in. Far from singing a s**et sound to the ear.
  "Rapunzel! Rapunzel! "I was calling. Rapunzel, the prince saw a screaming joy and tears of happiness Rapunzel'in two drops in the eyes of the prince was white. Was more than a miracle, the prince's eyes **re opened and began to see the prince.
  Please go to the country together was the Prince. There **re people meet them with joy. A lifetime of happiness ever u***oken.
 5. nılık

  nılık Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  101
  Beğenileri:
  312
  Ödül Puanları:
  0
 6. ayse08

  ayse08 Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2009
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş