ingilizce metin yazabilir misiniz ?

Konu 'İngilizce 11. Sınıf' bölümünde nil.krmn tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. nil.krmn

  nil.krmn Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  11. sınıf coursebook kitabında 12. sayfadaki the bolue mosgue gibi bir ingilizce metin lazım (konu olarak herkes tarafından bilinen bir yerin tanıtımı olabilir mesela pamukkale travertenleri yada siz bulun konuyu .)
 2. nil.krmn

  nil.krmn Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  yardım edinn
 3. ksr38

  ksr38 Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2010
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Bu Türkçesi :)
  Ürgüp, Nevşehir İlinin 20 km doğusunda olan ilçesidir ve Kapadokya bölgesinin en önemli merkezlerindendir. Göreme'de olduğu gibi tarihsel süreç içerisinde çok sayıda isme sahip olmuştur. Bizans döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios (Prokopi); Selçuklular dönemi'nde Başhisar; Osmanlılar zamanında Burgut kalesi; Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de Ürgüp adıyla anılmıştır.

  Volkanik orijinli jeolojik bir yapıya sahip olan Ürgüp, yağmur ve rüzgar erozyonunun meydana getirdiği ve peri bacası olarak tanımlanan ilginç doğal oluşumların sıkça ve tipik örneklerinin yoğun olarak yer aldığı bir bölgeye kurulmuştur. Vadi yamaçlarından akan yağmur sularının ve daha sonra rüzgarların aşındırması sonucu oluşan yarıklar arasında yükselen peribacaları bu bölgeye has çok ilginç bir peyzaj görüntüsü oluşturmuştur.

  Bizans Döneminde de önemli bir dini merkez olan Ürgüp, köy, kasaba ve vadilerindeki kaya kiliselerin ve manastırların piskoposluk merkeziydi.

  11. yüzyılda Ürgüp, Selçuklular’ın önemli kentleri Konya’ya ve Niğde’ye açılan önemli bir kale konumundaydı. Bu döneme ait iki yapı kentin merkezindeki Altıkapılı ve Temenni Tepesi Türbeleri’dir. Bir anne ve iki kızına ait olan ve 13. yüzyılda yaptırılan “Altı Kapılı Türbe”, altı cepheli, her cephesinde kemerli pencereli ve üstü açıktır. Ürgüp’ün Temenni Tepesi’nde bulunan iki türbeden birinin, 1268 yılında Vecihi Paşa tarafından yaptırılan ve halk arasında “Kılıçarslan Türbesi” olarak da anılan Selçuklu Sultanı IV. Rüknettin Kılıçarslan’a, diğerinin ise III. Alaaddin Keykubat’a ait olabileceği düşünülmektedir. Ancak araştırmacılara göre bu olasılıklar oldukça zayıftır.

  1515 yılında Osmanlı topraklarına katılan Ürgüp, 18. yüzyılda Osmanlı Sadrazamı Damat İbrahim Paşa’nın kadılık makamını doğduğu kent olan Nevşehir’e (Muşkara) bağlaması nedeniyle ilk kez ikinci planda kalır. Ancak Paşa da Ürgüplüleri mağdur etmemek için Nevşehir yakınlarındaki Kavak köyünden yaklaşık 20 km bir yeraltı yolu ile su getirtir. Sokak ve meydanlara mermerden çeşmeler yaptırarak şiirlerini dönemin meşhur şairlerine yazdırmış, kitabelerini de en iyi ustalara kazıtmıştır. Bu kitabeli çeşmelerin sadece birkaçı orijinal yerindedir.

  Ürgüp’teki bir diğer önemli yapı da Rum Hamamı’dır. Rumca kitabesinden temelinin 1900’de atıldığı tüm halkın ortak çalışması sonucunda 1909’da tamamlandığı anlaşılmaktadır.

  Şemsettin Sami 1888-1900 yıllarında yazdığı Kamus-ül Alem adlı tarih ve coğrafya ile ilgili eserinde Ürgüp’te 70 cami, 5 kilise ve 11 kütüphane olduğunu belirtir.

  Ürgüp civarındaki Pancarlık, Üzengi ve Keşlik vadisi hem tarihi, hem de doğal değerleri olan vadilerdir.

  Ürgüp, Kapadokya'da Peri Bacalarının en güzel örneklerini görebileceğiniz bölgesidir. Nevşehir'in bir ilçesi olan Ürgüp, Kapadokya'da konaklama yapmak isteyenler için en hareketli bölgedir. Gezginler için Kapadokya bölgesinde muhakkak ziyaret edilmesi gerekn Ürgüp'de Ürgüp Temenni Anıt Mezarı, Ürgüp Fıratkan, Ürgüp Müzesi, Ürgüp Damsa Barajı, Ürgüp Taşkın Paşa Cami, Ürgüp Aziz Theodore Kilisesi görülmesi gereken yerlerdendir.

  Buda İngilizcesi :)
  Urgup, Cappadocia, Nevsehir province 20 km east of the county and the most important centers. As in Goreme, in the historical process has had many names. Osiana the Byzantine period (Assiana), Hagios Prokopios (Prokopi); Başhisar Seljuk, Ottomans Burgut, since the first years of the Republic also went by the name Urgup.

  With the geological structure of volcanic origin in Urgup, caused by rain and wind erosion, and the fairy chimney formations, often described as inherently interesting, and typical examples where intensive as established in a region. Flowing from the slopes of the valley wind erosion caused by rain water and then rising from cracks in a landscape image has created a very interesting fairy chimneys unique to this region.

  Urgup is also an important religious center during the Byzantine Period, villages, towns and valleys in the center of the rock churches and monasteries diocese.

  11. Urgup century, the Seljuk Turks in the cities of Nigde and Konya is an important citadel. The two buildings from this period, the center of town and Temenni Hill Altıkapılı tombs. A mother and her two daughter's and 13 of the century, was built "mausoleum door Six", six-sided, and above each arched window is open. Urgup Temenni Hill, one of the two tombs, and among the public in 1268, built by Pasha Vecihi "Kılıçarslan Tomb" also known as the Seljuk Sultan IV. Rüknettin Kiliçarslan, III, the other one. Aladdin is thought to be of Keykubat. However, according to the researchers, this probability is very weak.

  Urgup participating in the Ottoman Empire in 1515, 18 century, the Ottoman Grand Vizier Ibrahim Pasha kadılık authority Groom was born in the city of Nevsehir (Muşkara) due to binding of the second plane is the first time. However, in order to avoid victims Ürgüplü Pasha village, about 20 km from Nevsehir near Poplar brought over from the water with an underground path. Streets and squares of marble fountains, the famous poets of the period dictated by having his poems, inscriptions kazıtmıştır the best craftsmen. These fountains are just a few inscriptions from the original in place.

  Another important building in the Greek bath in Urgup. As a result of joint work of all the people thrown into the foundation of the inscription in Greek in 1900 was completed in 1909.

  Kamus Semsettin Sami-ul-Alam wrote during 1888-1900 related to the work of history and geography at the Urgup 70 mosques, 5 churches and 11 indicates that library.

  Pancarlik near Urgup, Stirrup and Keşlik valley, in its historical, as well as the valleys of natural values.

  Urgup, Cappadocia, Fairy Chimneys can see examples of the most beautiful region. Which is a district of Nevsehir Urgup, Cappadocia, the most active region for those who want to stay. May need to be sure to visit the town of Urgup in Cappadocia, Urgup for travelers Temenni Mausoleum, Fıratkan Urgup, Urgup Museum, Dam Damsa Urgup, Urgup Flood Pasha Mosque, the Church of St. Theodore Urgup must-see places.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş