İngilizce'ye Çeviri

Konu 'İngilizce 11. Sınıf' bölümünde beerin tarafından paylaşıldı.

1. beerin

beerin Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    19

Aşağıya yazacağım metinlerin İngilizce'ye çevrilmeleri gerekiyor ama yapamıyorum. Tamamiyle aynı olma zorunluluğu yok bunlara benzeyen aynı anlamı veren cümlelerde olabilir. Lütfen yardım edin :(

MARDİN

Geçen yaz Mardin’e gitmiştim . Hiç kimseyi tanımıyordum ama çok güzel bir gezi olmuştu. Gördüğüm güzellikler karşısında etkilenmemek elde değildi. Meryemana Kilisesi, Ulu Camii ve Dara Kalesi gibi görülmesi gereken birçok yer var. Mardin kendine özgü yemekler ve eşyalarıyla muhteşem bir şehir..

İzmir

İnsanların bisiklet kullandığı, stresten uzak olduğu, kaliteli yemek yediği, yemekten zevk aldığı şehirdir İzmir.

Kordon, Alsancak gibi yerleri gezmeden İzmir’den ayrılmak imkansız.

Arkadaşlarımla yaptığım bu gezide yaptığım yürüyüşlerim,içtiğim çayların ve yediğim yemeklerin tadı hala damağımda..

Moskova

Türklerin sevildiği eski ve yorgun bir şehir Moskova..

Türkçe bilen insanların olduğu içinizi ısıtacak anlar yaşayacağınız, gittiğinizde dolu dolu zamanlar geçireceğiniz bir yer.

Ailemle yaptığım bu gezide çok farklı duygular yaşadım. Mutluluk, heyecan, huzur.. Hepsi bir arada..

Norveç

Norveç yerel ve kısa süreli gıdada lider ülke konumunda. Tamamen doğal, lezzetli ve sağlıklı gıda ürünleri dolayısıyla unutulmazlar arasında. Yediğim yemeklerdeki tadı bir daha asla bulabileceğimi sanmıyorum. Her şey harika.. Norveç'te büyük şehirler olmasına rağmen atmosferi her zaman sizi rahatlatabilir. Sessizliğin ve huzurun tadını çıkarmak için gidilmesi gereken bir yer

Rize

Araçtan indiğimde iliklerime kadar çektiğim o temiz havası, mükemmel yeşilliği, yaz ayında görülen karın verdiği gülümseme... Her şeyiyle ama her şeyiyle mükemmeldi. Tüm günü burada geçirdik ve sıkılmadım sıkılamadım. Yaylada oturmak, orada uzanmak gerçekten harikaydı.

Japonya

Dünyanın en yenilikçi insanları.. Gördüğünüz yada görebileceğiniz herkes bir düşünce ve bir üretim peşinde. Yeniliklere açık ve sınırsız çeşit hizmete sahip bu ülkede gezilecek o kadar çok yer vardı ki. Ülkeye ilk girdiğim anlardaki duygularım tarif edilemez bir yoğunluktaydı. Kesinlikle aileniz yada arkadaşlarınızlar güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer J

Eskişehir

Eskişehir başlı başına bir öğrenci şehri. Attığınız her adımda bir öğrenciyle karşılaşmak mümkün ve bu içinizi ısıtacak, size daha samimi ortamlar kuracaktır. Eskişehir’e yaptığım en ufak gezi bile beni benden aldı tabi arkadaşımla olması daha bir güzeldi.
  2. Moderatör Bahadır

Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Adana
    Dikkat! Bu çeviri bir çeviri programı kullanılarak yapılmıştır.
    İlk çeviri programının sonuçları;

MARDIN

Last summer, Mardin, I had gone to . I didn't know anyone, but was a very nice trip. I saw affected in the face of beauty was not achieved. The virgin mary Church, the Grand Mosque, and Tare, such as the Castle, there are many places to be seen. Mardin unique dishes and utensils with a wonderful city..

Izmir

People bike use, that is far from the stress, eat, enjoy a meal is the city of Izmir.

Cord, Alsancak-visiting places, such as Izmir, it is impossible to leave.

I did this with my friends that I made a trip to my walk,I drink tea and eat my taste still lingers..

Moscow

Turks loved the old city of Moscow and tired..

Turkish people who are aware of that will warm your home you will experience, when you go to the full in a place where you can spend.

With my family, I made this trip in many different emotions I've had. Happiness, excitement, All-in-one serenity....

Norway

Norwegian local and short-term food in the leading position of a country. Completely natural, tasty and healthy food products, therefore, are not forgotten. I ate in the food taste never again I don't think I can find. Everything is great.. great cities in Norway, although the atmosphere is always you can relax. Silence and peace of mind to enjoy a place to go

Rize

When I came down from the vehicle, I took my own it's clean air, green spaces, as seen in the summer of profit with the order of the smile, and All that... but everything was perfect. All we spent a day here and get bored, I get bored I couldn't. In the highlands of sit there, it was really great to reach.

Japan

The world's most innovative people.. You see, or you can see a thought, and everyone in the pursuit of a production. Open to innovations and unlimited kind of service in this country to be visited, and there was so much space. When I first entered the country in which my own feeling is indescribable intensity. Certainly your family or arkadaslarinizlar a place where you can spend a good time J

Eskisehir

Eskisehir is in itself a student city. At every step you take you get to deal with a student and this is for your will warm you with a more intimate environment in the future. Eskisehir his trip to the slightest, even took me to the subject of my friends to have a more beautiful.

2. ÇEVİRİ programının sonuçları (çevirisi) ;

MARTA 's

Last summer , Mardin, I had gone to . I did not know anyone , but it was a very nice trip . I saw in the face of beauty was not affected Achieved . The virgin mary Church, the Grand Mosque, and Tare, such as the Castle , there are many places to be seen. Mardin unique dishes and utensils with a wonderful city ..

Izmir

People bike use, that is far from the stress , eat, enjoy a meal is the city of Izmir .

Cord, Alsancak -visiting places, such as Izmir, it is impossible to leave.

I did this with my friends that I made a trip to my walk , I drink tea and eat my taste still lingers ..

Moscow

Turks loved the old city of Moscow and tired ..

Turkish people who are aware of that will warm your home you will experience , when you go to the full in a place where you can spend .

With my family, I made this trip I've had in many different emotions . Happiness, excitement , serenity All- in-one ....

Norway

Norwegian local and short - term food in the leading position of a country . Completely natural , tasty and healthy food products, THEREFORE , are not forgotten . I ate in the food taste never again I do not think I can find. Everything is great .. great cities in Norway , although the atmosphere is always that you can relax . Silence and peace of mind to enjoy a place to go

Rize

When I came down from the vehicle, I took my own it's clean air , green spaces , as seen in the summer of profit with the order of the smile , and All that ... but everything was perfect . All we spent a day here and get bored , I get bored I could . In the highlands of sit there , it was really great to reach.

Japan

The world 's most innovative people .. You see, you can see it 's a thought , and everyone in the pursuit of a production. Open to innovations and unlimited kind of service in this country to be visited , and there was so much space. When I first Entered the country in which the intensity of my own feeling is indescribable . Certainly UnUzlAr your family or friends to a place where you can spend a good time J

Eskisehir

Eskisehir is a student city in itself . At every step you take you get to deal with a student and this is for your will warm you with a more intimate environment in the future . Eskisehir trip to the slightest feeling , even took me to the subject of my friends to have a more beautiful.

3. taylan046

taylan046 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    4
    Sayın Moderatör'üm nasıl yeni konu açıyoruz acaba?
    TUGCE118 bunu beğendi.
  4. Moderatör Bahadır

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Adana

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayın Moderatör'üm nasıl yeni konu açıyoruz acaba?
    Genişletmek için tıkla...
    İstediğiniz bölüme geldikten sonra, sağ en üst ve sağ en altta ''yeni konu'' linkine tıklayarak açabilirsin.
  • taylan046

taylan046 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    4
    Affedersin ama bulamadım.
    TUGCE118 bunu beğendi.
  • taylan046

taylan046 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    4
    Acaba buradan yazarsam siz yardımcı olabilir misiniz coğrafya hakkında?
    TUGCE118 bunu beğendi.
  • Moderatör Bahadır

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Adana
    Bakın size adım adım anlatacağım ;

1-Anasayfa ya tıklayın.
    2-Coğrafya bölümüne girin.
    3-Sağ üst köşede yeni konu aç'a tıklayın.
  • Sayfayı Paylaş