ingilizceye çeviri

Konu 'İngilizce 11. Sınıf' bölümünde sheval tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. sheval

  sheval Üye

  Katılım:
  12 Mart 2009
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  :( Teknoloji, Yunanca (sanat) ve (bilmek) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için oluşmuştur. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir. Teknoloji ayrıca, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir.Bir insan etkinliği olarak teknoloji, insanlık tarihinde bilim ve mühendislikten önce ortaya çıkmıştır. Teknolojinin, bilimin uygulamacı yönü olduğu görüşleri de vardır.İnsanoğlu tarihler boyunca işlerini kolaylaştırmak için çeşitli aletler geliştirmişlerdir. İnsanlar çok önceleri birbirleri ile uzaktan haberleşmek için duman kullanırlardı. Yanan bir ateşten çıkan dumanı değişik belirli şekillerde çıkararak anlamlar çıkarırlar ve böylece anlaşırlardı. Daha sonra değişik metotlar ortaya çıktı. Bir güvercin evde beslenilir ve büyüyünce haberleşilecek eve taşınırdı. Sonra bu güvercinin ayağına bir not bağlanıp havaya salınırdı. Serbest kalan kuşun gideceği ilk yer büyüdüğü ev olacaktır. Büyüdüğü eve gelen güvercin ayağında notu getirecektir. Bu yöntem tarihi kayıtlara ilk posta olarak geçmiştir. Daha sonrasında teknolojinin de sayesinde telefonlar ve İnternet günlük hayatımıza girmiştir. Tüm bunların dışında ulaşım önceleri atla yapılmaktaydı.Teknoloji bu alana da el attı ve tekerlekli araçlar kullanılmaya başlandı.
  Teknolojinin bir çok avantajı vardır.bunlar:
  - teknoloji olmasaydı telefonla değil dumman veya güvercinlerle haberleşme yapıyor olurdun
  - teknoloji olmasaydı bir ülkenin bir ucundan bir ucuna bir şehire ucakla 1 saatte değil at sırtında bir ayda gidiyor olurdun
  - teknoloji olamasaydı ödevlerini bilgisayrada değil kara kalemle yazıyor olurdun
  - teknoloji olmasaydı dünyadan (tv, internet vb..) bir haber olup bütün dünyayı kendi köyün kadar zennederdin
  - teknoloji olmasaydı muhtemelen internette veya tv başında değil değil yatağında uyuyor olurdun
  - teknoloji olmasaydı çevrende çok katlı binlar değil taştan ve agaçtan evler olurdu
  - teknoloji olmasaydı yiyeceklerini günlerce buzdolapında değil 1-2 gün sonra çöpe atmak zorunda kalırdın
  - teknoloji olmasaydı bir çok hastalıktan rahatlıkla iyleşmeyip basit bir hastalıktan ölmüş olurdun
  Bazı kişilere göre teknoloji;
  . Herbert Simon teknolojiyi insanın kendi yapay iç dünyasıyla dış çevre (doğa) arasında bir ara-yüz olarak görmektedir.
  2. Carnegie Komisyonunun bu konuyla ilgili vardığı sonuç şöyledir: "Teknoloji öğretimde yardımcı bir rol üstlenmelidir, öğretimin amacı haline getirilmemelidir.
  Teknoloji sadece var olduğu için kullanılmaya çalışılmamalı ya da teknoloji kullanılmadığında çağ dışı kalınacakmış gibi bir korkuya kapılmamalıdır. Bizler, gelişmiş teknoloji kullanımının öğretimde doyum ve başarıya ulaşabilmek için tek başına yeterli olduğuna inanmıyoruz. Birçok ders için dönemde birkaç saatlik teknoloji desteği yeterli olmaktadır. Bazı dersler için teknoloji, dönemin yarısından çoğunda kullanılabilir; ama bütün bir dönemde böylesine bir teknoloji desteğine ihtiyaç duyulabileceği ders sayısı yok denebilecek kadar azdır
  3. Eğitimi etkileyen teknolojik gelişmeleri tartışan çok fazla yayın, makale vardır. Bunlar arasında dikkat çekici olanlar aşağıya çıkarılmıştır.
  a) Alfabe, insanoğlunun bilgiyi paylaşması, kaydetmesi, ve saklaması için entelektüel bir araç olmuştur. Kağıdın icadı ve yazım araçlarının geliştirilmesi, alfabe yardımıyla yapılan işlemlerin daha kolay gerçekleştirilebildiği bir süreci başlatmıştır. Kitap, birçok sayfadan oluşan, değişik tasarımlara sahip, sunmak istediği bilgiyi sıralı olarak veren bir araç olarak düşünülebilir. Kısaca kitap, teknik açıdan bakıldığında televizyon gibi, bilgisayar gibi vermek istediği bilgiden farklı bir yapıya sahip bir araçtır. Matbaanın icadından sonra kitap yaygınlaşarak hemen herkesin ulaşabildiği bir araç oldu. Karatahta hem öğrencinin hem de öğretmenin aynı anda aynı konu üzerinde çalışabilmesine olanak sağlayan ilk sınıf içi iletişim araçlarından birisidir. Okul otobüsü öğrencilerin uzak yerlerden öğretim yerlerine taşınması ve dolayısıyla uygun eğitim ortamının sağlanması açısından bir öğretim aracı olarak görülebilir.
  b) Engler teknolojiyi eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görmektedir. Şöyle der: "eğer eğitim her yönüyle öğretmen, öğrenci, ve çevre arasındaki bir iletişim ağı olarak görülürse, o zaman öğretim teknolojisinin bu ilişkileri tanımlamada önemli bir görevi olduğu anlaşılabilir"
  c) Indiana University'den Robert Heinich öğretmenlerin eğitim teknolojisine yaklaşımlarını şöyle dile getirmektedir:
  "Peter Drucker'in bir makalesinde söyledikleri büyük oranda yanlış anlaşılmıştır; bu makalede kısaca şöyle denmekteydi: -öğrenme ve öğretme, yeni yöntemlerden, hayatın başka hiçbir safhasının etkilenmeyeceği kadar derinden etkilenecektir. İnsanoğlunun en muhafazakar olduğu bu eski öğretme sanatında yeni yaklaşımlara, yöntem ve araçlara ihtiyaç vardır. Bu yeni geliştirilecek yöntemler sayesinde, öğretmenler beceri ve yeterliliklerini arttırarak daha etkili olacaklardır. Bu sayede öğretme, henüz araçları ile günümüze ayak uyduramamış geleneksel bir sanat olsa da, sıradan bir insanın üstün bir performans sergileyebilmesini olanaklı kılacaktır.- Yanlış anlaşıldığından bahsettim; çünkü birçok eğitimci bu makaleyi okuduktan sonra başlarını sallayacak ve kullanılacak araçlar sayesinde sınıf içerisinde öğrenim başarısının artacağını düşüneceklerdir. Fakat burada asıl söylenmek istenen, ancak öğretim teknolojileri kullanıldığında sıradan bir insanın üstün bir performans gösterebileceğidir; yoksa gelişmiş teknoloji kullanmak tek başına yeterli olmayacaktır.  elbette teknoloji, yani çağdaş yaşam koşullarının kolaylaştırılması çalışmaları insanoğlunun yararına geliştirilmekte ve çağımızın en büyük ihtiyacı olan zaman konusunda kazanımlar sağlamaktadır. insanoğlunun teknolojiyi geliştirme serüveni işlerini kolaylaştırmak ve zaman kazanmak hevesi ile başlıyor. bunun için araştırma geliştirme birimleri kuruluyor, gerekli materyaller için uzman ekipler oluşturuluyor, test için ayrı stratejiler geliştiriliyor. bunların sonucunda ise modern arabalar, evler, ev gereçleri, sağlık sektörü için elzem olan makineler, bilgisayarlar, elektronik gereçler ve teknikler çıkıyor ortaya. ancak bir araştırmaya göre, insanoğlunun etkin olarak teknolojiyi geliştirebildiği bu son 50 yıllık dönemde bütün enerjisini savaş teknolojisi için harcadığını görüyoruz. sayısal verilere göre teknolojinin %85′lik dilimi silahlar ve savaş aletleri için geliştirilmiş ve kullanılmış. şu anda yeryüzünde en yüksek teknolojiyi kullanan ilk 3 şeyi sıralamak gerekirse; 1) Savaş Uçağı (F-117A Stealth Fighter) 2) Uçak Gemisi (USS Enterprise) 3) Uzay istasyonu (Amerika - Rusya ortak istasyon).
  teknolojinin gelişimi ile yaygın olarak kullanılmaya başlanan kredi kartları bile ölümlere neden olmakta, insanların intihar etmesine zemin oluşturmaktadır. atmosfere her yıl dünyanın yerkabuğundan 1 metre altına kadar olan kesitin hacmi kadar karbonmonoksit yayan arabalar, asla dönüşümü gerçekleşmeyen fabrika atıkları ve gazlar, ozon tabakasının incelmesine sebep olan freon, sera etkisini tetikleyen aerosoller ve şimdilerde herkesin dilinden düşmeyen küresel ısınmanın sebebi olan radyatorler (televizyon, buzdolabı, monitör, ütü, çamaşır makinesi, mikrodalga fırın vs.) bunların hepsi teknolojinin insanlık için yararlı(!) olan unsurları.
  çok geniş bir yelpazede olduğu için teknolojinin zararları dikkate alınmazken, sadece bir yenilik ile ufak bir kısım insanın işini kolaylaştırıyor diye teknolojinin yararları savunulabilir hale geliyor. Uzmanlara göre bilgi birikimimiz her beş yılda bir ikiye katlanıyor. Dolayısıyla, Ingilizce konuşulan ülkelerde, her konuda (uzmanlar kadar olmasa bile), bilgili kişiler için kullanılan Renaissance Man (Rönesans Adamı) sözünün artık geçerli olmadığını savunanlar vardır. Bunlara göre, değil kişilerin her konuda bilgili olması, fizikçilerin bile ancak küçük bir kısmı Einstein?in meşhur İzafiyet Teorisini kavramışlardır. Bu nedenle Teknolojinik gelişmelerin hiç bir şekilde önüne geçilmeyeceğine inananlar çok.

  Rönenans Adamlarının az olmadığı dönemlerde bile teknolojinin gelişmesinde bilim adamı veya eğitimli olmayanların fazla bir katkısı olmuşmudur, ilginç sorular arasındadır. Bir ara kilise, dini kalıplara uymuyor diye, bilimin ilerlemesini önlemeye çalışmışsa da, bu engel zamanla aşılmış ve bilim (ve onun yarattığı teknoloji) yoluna devam etmiştir. Zamanın Kısa Bir Özeti kitabında, fizikçi Stephen Hawking, Vatikan?da yapılan fizikçiler kongresinde kendilerine gösterilen misafirperverliğin, kilesinin Galileo?ya yaptığını aklamakla ilgili olabileceğine değinir. Böylece kilise bilimle ateşkese girmiş görünse bile, son yıllardaki gelişmeler, bu ateşkesin artık bittiğini göstermektedir.

  . Fakat bilim ve teknolojinin insan yaş***** etkisini belirlemeye çalışan tartışmalarda, filozoflar önemli söz sahibi olmuşlardı. Felsefenin bu tür konularda devre dışı kalmasıından oluşan boşluğu son zamanlarda din doldurmaya çalışmaktadır. Belki de son zamanlarda sık sık dile getirilen ?dine dönüşün?nedeni de budur. İnanılmaz bir hızla gelişen ve gittikçe kompleks bir durum alan teknolojiye karşı, din, binlerce yıllık törelere dayanan ve herkesin anlayabileceği şekilde basit görüşler sunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, dinin öneminin neden arttığını anlamak kolaydır.

  Din, bilime alternatif olarak yerini almaya çalışa dursun, diğerleri bilim ve teknolojinin insan yaş***** etkisini değişik açılardan yorumlamaya devam ediyorlar. Bunlar genelde teknolojiye olumlu veya olumsuz bakanlar olarak ikiye ayrılabilirler. Örneğin Aldus Huxley ?Brave New World? (Kahraman Yeni Dünya) kitabında insanların laboratuarlarda üç sınıfa ayrılarak (alfa ?yöneticiler, beta-bürokratlar, gama-işçiler) üretileceğini yazar. Teknolojye olumsuz bakan eserler arasında Ray Bradbury?nin ?Fahrenheit 451? kitabı da vardır. Bradbury, teknolojiyi kullanan oteriter yöneticilerin, kitapları (kağıt Fahrenheit 451 derecede yanmaya başlarmış) nasıl yaktıklarını ve aynı teknolojiyi kullanarak toplumu nasıl kontrol ettiklerini anlatır.

  Öbür yandan son zamanlarda çok popüler olan ve İngilizce?de ?Futurist? (Gelecekçiler) olarak adlandırılan kişiler, teknolojinin gelecekteki ?harikalarını? yazarlar. Bunların yazdıklarına Türk gazetelerinde de sık sık rastlanır. Yaşamın onlarca yıl uzayacağı, bütün hastalıkların yok edileceği, insanların diğer gezegenlerde yaşayacağı ve hatta elektronikle insan beyninin birleşiminden, her kişinin herşeyi, hiç çaba göstermeden, otomatikman bileceğinden söz edilir. Hergün daha da hızla gelişmekte olan teknolojinin genelde teknolojiyi iyi bilenlerin dışında kimseye yaramadığını, açlığın ve fakirliğin gittikçe arttığını, ve teknolojinin birgün dünyayı yaşanmaz hale getireceği ?Gelecekçileri? pek ilgilendirmez. Bu konulara değinenler de genelde ?gerici? veya ?korkutucular? olarak adlandırıp toplumun dışına itilmeye çalışılır.

  Bir taraftan bilime karşı güç olarak gördükleri dine daha da önem veren Amerikan toplumu, öbür yandan teknolojinin getirdiği her türlü kolaylıklara kucak açıp, teknolojiyi yönlendirme çabalarını hükümete bırakmıştır. Cumhuriyetçilerin elinde olan Amerikan yönetiminde hatırı sayılır ağırlığı olan dinciler, son bir iki yılda bazı ?başarılar? elde etmiştir. Amerikan meclisinin kısıtladığı ?stem cell? (kök hücre) araştırmaları ve insan kopyalama (cloning) yasağı bunların arasındadır. Bu iki kararın temeli dinsel nedenlere dayanmaktadır. Amerika?dan daha laik Avrupa yönetimlerinin bile bilimin uygulanmasını kısıtlayan kararları vardır. Gıda maddeleri üretiminde hormon kullanılmaması bunların arasındadır.

  Din ve devlet dışı örgütler (Örneğin Yeşiller gibi), genelde çevreyle ilgili girişimlerde bulunmuştur. DDT yasaklanmış, Kiyoto (Amerika?nın henüz imzalamadığı) anlaşmayla karbon dioksit emisyonları kısıtlanmaya çalışılmış ve klima sistemlerinde kullanılan CFC gazlarının yerine, ozon tabakasına zarar vermeyen maddeler devreye girmiştir. Doğayla ilgili bu girişimler, teknolojinin kişilerin yaşamını nasıl etkiliyeceği konusunda sessiz kalmıştır.

  Teknolojinin hızla ilerlemesi, insanlığın her zaman yararına mıdır? Eğer değilse, bilim ve teknoloji, genelde onlardan anlamayan insanlarca yönlendirebilir mi? Bunlar yanıt verilmesi zor, fakat mutlaka sorulaması gereken sorulardır. Teknolojinin hem iyiye hem de kötüye kullanabileceği herkesin bildiği bir gerçektir. Kuzey Kore, teknolojinin de yardımıyla otoriter bir devlet kurmıştur. Fakat demokrasisiyle övünen Amerika bile, teknolojyi kullanarak vatandaşlarının hürriyetini kısıtlamaya başlamıştır. Örneğin, Amerika içinde yazılan her elektronik posta, Amerikan Milli Güvenlik Kurulu?nun bilgisayarlarınca taranmaktadır.

  İnsanlığın elinde teknolojinin ilerlemesini hayretlerle izleyip ?vay anasına? demekten başka birşey yok mudur? Daniel Quinn?e göre vardır ve buda ?kavimsel - ilkel? yaşama geri dönmektir. Beyond Civilization (Medeniyetin Ötesinde), Harmony Books, New York 1999, bay Quinn çoktan çökmüş birkaç devletten söz eder. Bunların arasında Maya ve Olmek te vardır. Daniel Quinn?e göre, bu medeniyetlerin yok olmasında, savaş, hastalık, doğal afetler, ve iç savaş gibi klasik bir neden yoktur. Yazara göre bu devletlerin vatandaşları medeniyete sırtlarını çevirip ormana, ilkel hayata geri dönmüşlerdir!

  Quinn?in tezinin doğru veya yanlışlığını saptayacak kadar bilgili değilim. Fakat olan bitenlerle ilgilenmenin ve onlar hakkında bilgi edinmenin büyük önemine inanan biriyim. Bilimin yarattığı teknoloji, büyük çapta insanların benimsemesiyle gelişir. Teknolojiyi yönlendirmede, din, devlet ve devlet dışı örgütler para kadar etkili değillerdir. Bay Quinn?e göre bu teknoloji çağında bile ?kavimsel? bir yaşam kurmak mümkündür. Bunu yapabilmek aklımızı ve paramızı iyi kullanmaya bağlıdır (Yazara göre insanlığın kurtuluşu kavimsel-ilkel çağa geri dönüşle mümkündür).


  internet hakkinda bazi proföserlerin düsünceleri söyle: Internetin, bir dalga gibi yasamin her alaninin değistirdiğini anlatan Doç. Dr. Akgül, sunlari söyledi: ''Internet, tek bir dünyada yaşadiğimizi fark ettirdi. Internet, Türkiye'nin gündeminde değil. Toplum olarak önem verilmiyor. Üniversitelerde her öğretim üyesinin masasinda bilgisayar olmasi gerekir. Her öğrenci de çok rahat sekilde internet kullanabilmelidir. Dünyayla yarisabilmek için internet kullaniminin yaygınlaştırılması lazım.'' Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç da, internetin hayatın bir parçası haline geldiğini anlatarak, akademisyenlerin 10 yıl önce bilgiye ulaşmada sıkıntı çektiklerini söyledi. Akademisyenlerin geçmişte günlerce kütüphaneye kapandıklarını anlatan Prof. Dr. Canoruç, ''Artık odalarında internet sayesinde binlerce bilgiye ulaşabiliyorlar. Internet bilgi çağını yakalamada firsat vermiştir. Bu firsati iyi değerlendirmek gerekir'' diye konuştu.  TEKNOLOJİNİN İNSAN YAŞANTISINA ETKİLERİ
  Teknolojinin oluşturulması ve kullanılması insan yaş***** olumlu ve olumsuz birçok etkiler yapmıştır.

  İnsanın kendini tanıma yolunda durdurak bilmeyen çabaları ile birçok keşif ve icatlar gerçekleşmiştir. Elde edilen bu yeni değerler ilk aşamada laboratuar ortamında kullanılırken daha sonra günlük hayatında parçası olmuştur. Bu teknolojik gelişim tarih boyunca yaşanılan ölçekleri sürekli büyütmüştür. Bunlar insanlığın gelişimi için yararlı olmakla beraber bir kısmı da zarar anlamında kullanım bulmuşlardır.

  Teknolojik gelişmelerle yaşam koşulları gittikçe iyileşirken diğer taraftan da dengeler değişmeye başlamıştır. Örneğin, insanlar küçük topluluklar halinde yaşarlarken kullandıkları basit silahlarla ancak yerel boyutta kalan savaşlar yapabiliyorlardı. Bu savaşlarda kayıplar az oluyordu. Teknoloji ile birlikte bölgesel ve hatta tüm dünyayı saran boyuta geldiler. Nükleer başlıkla yüklenmiş füzeler, bunlara enerji sağlayan atom santralleri, füzelere kumanda olanağı tanıyan radyo frekansı, laser kontrol devreleri, bilgisayar kontrollü savaş sistemleri ve buna benzerleri ile artık savaşlarda yüzlerle ölçülen kayıplar milyonlarla ölçülmeye başlanmıştır
  Teknolojinin gelişmesiyle doğadan ve dünya nimetlerinden daha çok yararlanılmış, ancak denetlenemeyen denge değişiklikleri sonucu aynı oranda da kirlilik ön plana çıkmaya başlamıştır. Yani doğal gelişim hızının aşılmasıyla doğal denge bozulmuş ve yaratılan atıkların kendi kendini temizleyemediği, mutlaka insan müdahalesinin gerektiği bir yapı olmuştur. Ekolojik denge bozulmaya başlamıştır.

  Teknolojik gelişme, çıkrık makinasıyla beraber işsizliğe, ilaçlarla beraber yeni hastalıklara, tarımın modernleşmesiyle birlikte toprağın fakirleşmesine, çamaşır-bulaşık makinesi buzdolabı gibi yaşamı kolaylaştıran cihazlarla beraber çevre kirliliği ve endüstriyel atıkların oluşmasına yol açmıştır. Teknolojik ilerleme sonucu doğal bir dünya ve yaşamdan, yapay bir yaşama ve sanal bir dünyaya geçiş olmaya başlamıştır.


  teşekkürler..
  Son düzenleyen: Moderatör: 14 Mart 2009
 2. ecm_bal

  ecm_bal Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Mart 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenileri:
  372
  Ödül Puanları:
  63
  çok uzun değil mi bu :D

  kimse çevirmez bunu kendisi .... anca çeviri sitesinden yapılır
 3. sheval

  sheval Üye

  Katılım:
  12 Mart 2009
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  =)) biliorum çok uzun fakat çok lazım türkçesi ne kadar çevirebilirseniz =((

  inş... çeviren olur .
 4. gamze-_-cetin

  gamze-_-cetin Üye

  Katılım:
  5 Mart 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  40
  Ödül Puanları:
  0
  Technology, Greek (art), and (to know) was formed from the combination of words. Accordance with the requirements of equipment and tools to **** mankind to be done or has been created for production. Accordance with the requirements of equipment and tools to **** mankind to be done or the necessary knowledge and skill to produce. Technology also an industry related to production methods, tools, supplies and equipment as technology including bilgidir.Bir human activity, human history before the science and engineering has emerged. Technology, science, the opinions of the pragmatic aspects of the business to facilitate vardır.İnsanoğlu throughout history have developed various instruments. People are too remote to communicate with each other previously used to smoke. The smoke from a fire burning in different ways by removing the specific meanings and interests **re so understanding. Later, different methods emerged. Feeding and growth at home will be a pigeon, the communication was moved to the house. Then connect a note to the pigeon's leg and was swinging in the air. Free to go to the first place the bird house that will grow. Growth in the note that will bring home to the foot pigeon. This method is passed as history records the first mail. Then the phones and the Internet through the technology also has entered our daily lives. All this out of hand transport was the first jump into this field and yapılmaktaydı.Teknoloji wheeled vehicles **re used.
  Of Technology has a lot of advantages:
  - Not the technology did not exist on the phone to communicate with the pigeons are, or would have dumman
  - From one end of a country's technology did not exist at one end is not in a city on horseback ucakla 1 hour would have a month to go
  - Technology that is written with charcoal homework would have not bilgisayrada
  - Technology did not exist in the world (tv, internet, etc. ..) is a story the whole world as his village zennederdin
  - Technology that would not probably not the beginning of the internet or tv would have to sleep in bed
  - Technology did not exist in your surroundings and agaçtan multi-storey stone houses would not binlar
  - Food technology, would be 1-2 days after days buzdolapında not have to chuck would
  - Technology would be a lot of diseases would have died from disease with a simple iyleşmeyip
  Some people according to the technology;
  . Herbert Simon technology with people's own inner world outside the artificial environment (nature) is seen as bet**en a call-to-face.
  2. Carnegie Commission on this issue have concluded as follows: "Technology in education should be a support role, the aims of education should not be made.
  There is only used for technology or technology has been used should not be trying to stay out of age should not be seized by fear as. ** use advanced technology in education to achieve satisfaction and success alone is enough to not believe. Many courses in the period of a few-hour tech support is good enough. Some lessons for the technology, half of the period can be used in most, but all need support at a time such a technology can also be no classes until the number is less than
  3. Discuss technological developments affecting the education too many publications, articles are available. These include striking down those who have been removed.
  a) the alphabet, the human race to share the information, save, and store has been a tool for the intellectual. Invention and development of the paper, writing tools, alphabet done more easily with the **** of the process for creating a process has begun. The book, consisting of many pages, with different designs, to present the information in a sequence which can be considered as a tool. Short books, such as technical terms, the television, the computer as a different structure from the information you want to give is a tool of. After the invention of the printing press, books became a tool widely available grows almost everyone. Both teacher and student Karatahta same subject at the same time allows you to work on is one of the first-class communication tools. School bus transportation of students in remote locations where the teaching environment, and therefore the provision of appropriate training can be seen as a teaching tool.
  b) Engler technology as an integral part of education is. Said: "If with all aspects of training teachers, students, and is seen as a communications network bet**en the environment, then define the relationship of educational technology is important in understanding a task"
  c) Indiana University's approach to technology education teacher Robert Heinich is expressed as follows:
  "Peter Drucker'in said in an article that largely has been misunderstood and that article said, **re in short:-learning and teaching, new methods, no other life stages, until the effects will not be deeply affected. The most conservative man in this old art of teaching, new approaches, methods and tools are needed. These new methods will be developed thanks to the teachers the skills and increasing competence will be more effective. This way of teaching, yet with the car today, not in step with a conventional art, although an ordinary person's superior performance will make it possible to misunderstanding .- I've been talking about it because Many educators read this article after you start to shake and used vehicles through in-class education will increase the success will be considered. But there really is to say, but the use of education technology is an ordinary person's superior performance can, or to use advanced technology alone will not be enough.  Of course, technology, facilitating the work of contemporary living conditions are being developed to the benefit of mankind and the greatest need of our age is to provide savings in time. development of human technology to facilitate business journey starts with time and enthusiasm to win. for this research and development unit is established, the necessary material for the specialist teams are being formed, different strategies are being developed for testing. as a result of these modern cars, houses, home appliances, is essential for the health sector, machinery, computers, electronic equipment and techniques to çıkıyor. but according to a research, technology development as a human being activated a 50-year period, all energy this last war that ** see technology spending. According to the numerical data technology **apons and war zone 85'lik% of the instruments developed for and used. currently the highest on earth, the use of technology in the first 3 things you need to order: 1) Combat Aircraft (F-117A Stealth Fighter), 2) aircraft carrier (USS Enterprise), 3) Space Station (USA - Russia joint station).
  With the development of technologies that are widely used by credit card, even to cause death, are the basis of people to commit suicide. atmosphere each year worldwide yerkabuğundan 1-meter gold to the cross-section of the volume, as carbon monoxide emitting cars, never the transformation does not happen factory wastes and gases, the ozone layer to review causes freon, the greenhouse effect that triggered the Aerosol and now everyone's language does not fall global warming the cause of the radiator (television, refrigerator , monitor, ironing, washing machine, microwave oven etc.). All of these technologies useful for the humanity (!) the elements.
  is a very wide range of technology not be considered damage, only a small portion of people with an innovation that the technology facilitates business benefits becomes tenable. According to experts every five years, our knowledge is a doubled. Therefore, the English-speaking countries, in each subject (not as experts), is used for people knowledgeable Renaissance Man (Renaissance Man) who argue that the question is no longer valid. According to this, not people who are knowledgeable in any subject, but even a small part of the physicist Einstein? Have insight in the famous theory of relativity. Therefore no way to prevent the development Teknolojinik believe too.

  Period of not less than men even Rönenans the development of technology or trained scientists not contribute much olmuşmudur, are among the interesting question. One church, religious patterns that do not fit, try to prevent the progress of science is that these obstacles **re overcome in time, and science (and the technology it created) has continued on its way. A brief summary of the book of time, the physicist Stephen Hawking, the Vatican? The hospitality shown to them of the physicist in Congress, the Galileo bushel? Or not may be related to the laundering is done. Thus, the church has entered into a cease-fire appearing to science, even if the developments in recent years, indicate that this truce is now over.

  . But science and technology people in a discussion trying to determine the effect of ***** years, philosophers have been mentioned **re important. For this type of philosophy of disabled spaces in the recent kalmasıından religion is trying to fill. Perhaps the recently expressed frequently? Dine's return? This is why. Rapidly developing and increasingly complex with an incredible technology, a status field, the religion, based on observance of thousands of years and everyone will give you simple to understand. Seen from this perspective, the importance of religion is the cause of the increase is easy to understand.

  Religion, science to try to take its place as an alternative to dursun, other science and technology influence people ***** years have continued to interpret the different angles. These technologies typically divided into positive or negative can be ministers. Aldus Huxley, for example? Brave New World? (Kahraman New World) in the book, divided into three classes of people in laboratories (alpha? Managers, bureaucrats beta-, gamma-workers) the authors should be produced. Ray Bradbury bet**en ministers work olumsuz Technology? Nin? Fahrenheit 451? There are also books. Bradbury, oteriter administrators who use technology, books (451 degrees Fahrenheit in the next paper would start) and how to burn using the same technology that tells the community how to check.

  The other hand is very popular recently, and English? De? Futurist? (Futurist and) the person named as the future of technology? Of great? authors. They often can be found in Turkish newspapers have written. Decades of life will be prolonged, to eliminate all diseases, people will live in other planets and even the combination of electronics with the human brain, each person's everything without any effort, is talking about will know automatically. Every day is more rapidly developing technology and knowledge of technology in general does not **** anyone out of hunger and poverty is of increasing, and the technology will someday make the world uninhabitable? Futurist for? does little interest. The topics addressed in the general? Reactionary? or? scary for? outside of the community as it tries to be named.

  On the one hand, against the po**r of science as more important, as the religion of the American society, the other hand, the technology has brought convenience to every open arms and routing technology has left the government efforts. Republicans in the hands of respectable **ight in the American administration of the religious, in the last two years? Success? obtained. The limitations of the American council? Stem cell? (stem cell) research and human copy (cloning) ban is among them. These two decisions are based on the basis of religious reasons. America from even more secular European management decisions have restricted the application of science. Food items used in the production of hormones is not among them.

  Religious and non-government organizations (such as, for example, green), generally has environmental initiatives. DDT was banned, Kiyoto (America?'s Not signed yet) agreed to limit carbon dioxide emissions and air conditioning systems have been tried to be used instead of CFC gases, the ozone layer does not damage the materials came into the circuit. About the nature of this initiative, the technology of living of the people remained silent on how etkiliyeceği.

  Rapid progress of technology, humanity will always benefit you? If not, science and technology, directed by people in general may not understand them, did you? These are difficult to ans**r, but surely the question sorulaması are required. Good and bad of technology and could be used to everyone you know is a real. North Korea, an authoritarian state with the **** of technology kurmıştur. But with the bloated American democracy, even as technology has begun to restrict the freedoms of citizens. For example, each electronic mail written in America, the American National Security Council? Nun is scanned by computer.

  The progress of technology in the hands of humanity to follow with amazement? Cor? There is nothing else to do **ll? Daniel Quinn? Has, according to the hedge? Kavimsel - primitive? Back to live. Beyond Civilization (Civilization of the Beyond), Harmony Books, New York 1999, Mr Quinn, a few states have already spoken about the crash. Among them are Maya and olmek te. Daniel Quinn? E, the extinction of these civilizations, the war, disease, natural disasters, and there is no reason why the civil war classic. According to the author of the citizens of this state to turn back to the forest to civilization, back to primitive life was!

  Quinn? In thesis I am not knowledgeable enough to determine the correct or incorrect. But that bit of information about them with interested and I am one who believes in the importance. Science has created the technology, large-scale development of people is not adopted. For routing technology, religion, government and non government organizations are not as effective as cash. Mr. Quinn? Even, according to the age of this technology? Kavimsel? It is possible to establish a life. To do this, our minds and our money to good use is optional (according to the author of salvation of mankind is possible to return kavimsel-primitive age).


  proföserlerin some ideas about the internet saying: Internet, such as a wave of life describe her more değistirdiğini Assoc. Dr. Akgül, You said:''Internet, the only difference in a world made yaşadiğimizi. Internet, not on the agenda of Turkey. Society is not as important. University faculty members in each of the computers should be masasinda. Each student should be able to use the Internet very comfortable way. I have initiated an internet yarisabilmek with the world kullaniminin.''Dicle University Rector Prof.. Dr. Intellectual Canoruç, the internet becomes a part of life to tell, 10 years ago, scholars **re able to find information on through the wringer, he said. Scholars in the past days, the library closed anlatan Prof. Dr. Canoruç,''Now you can get information of thousands of rooms through the internet. Internet information has been given opportunity to capture the era. This opportunity must be good''they spoke.  The Effect of Technology on Human Experiences
  Creation and use of technology to impact people have made many positive and negative ***** years.

  People in the way of self-knowledge discovery and invention durdurak of not knowing was a lot of effort. The new values obtained in the first stage is being used in a laboratory environment and then became part of everyday life. The scale of this growing technological development has been throughout history. These are useful for the development of mankind, although some have found use in the sense of loss.

  Technological developments increasingly living conditions are better balanced than the other side has started to change. For example, people used to live in small communities with their simple **apons, but the local dimension of the war could do. Losses **re less in this war. Technology in conjunction with regional and even the whole world came to embracing size. Loaded with nuclear warhead missiles, which provides them energy for atomic po**r plants, missiles which allows control of the radio frequency, laser control circuits, computer-controlled combat system and with similar faces in the war with the measured losses **re measured by million
  From nature and the world in favor of technology development is more than ever, but the balance changes as a result can not be controlled at the same rate began to rise in the pollution prevention plan. That exceeds the natural growth rate of waste generated by its own natural balance has been corrupted and can not clean itself, it was a structure that is required by human intervention. Ecological balance has deteriorated.

  Technological development, but unemployment reel machine, but new drugs for diseases of agriculture with modern to the poorest of soil, washing-machine dishwasher refrigerator devices, such as living with the convenience of environmental pollution and industrial waste has led to the creation of. Technological progress results from a natural world and life, an artificial life and the transition to a virtual world has become.

  siteden yaptım inşallah yardımcı olur
 5. asfml

  asfml Üye

  Katılım:
  22 Mart 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bende yazsam benimkinide çeviren olurmuki :)
 6. geceninyıldızı

  geceninyıldızı Üye

  Katılım:
  14 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  isteyen varsa bn çeviririm arkadaşlar :) beklerımmm
 7. inncilayy

  inncilayy Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  bunun cevrilmesi lazım *** ama yapamdım hiç bi setdende bulamadım :(
  Bruce Willis’ e verilen görev, ülke sistemlerini çökerten bir genci FBI ’a götürmektir.Bu genci FBI ’a götürürken bu genci öldürmek isteyenler ortaya çıkıyor.Bu gence ve Bruce Willis ’e helikopterle ateş ediyorlar.Bu sırada arabayı kullanan Bruce Willis,helikopterden kurtulmak için bir tünele giriyor ve genci arabadan aşağı indiriyor.Helikopter ise tünelin çıkışında bekliyor.Bu sırada o civardaki çoğu araba gencin üzerine geliyor.Bu karmaşada,Bruce Willis arabaya biniyor ve araçla hızlanarak aracı biraz ilerideki tümsekten helikopterin üzerine atarken arabadan atlıyor ve helikopterin yanarak patlamasını sağlıyor.

  Filmin sonunda ise genci FBI ‘ya götürüyorlar ve sistemi çökertenleri yakalıyorlar.Daha sonra ise sistemi eski haline getiriyorlar.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş