inhisar

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde rockforever__ tarafından paylaşıldı.

 1. rockforever__

  rockforever__ Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar bana inhisarla ılgılı bilgi lazım ödevimde..tarihi özellkleri falan..yardımcı olursanız sevinirim..
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Mart 2009
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  ßu beLki yardımcı oLabiLir..!!


  Tarihi

  İnhisar yerleşiminin; Osmanlı Devletinin söğüt Kasabasına yerleştiği tarih olan 1299`dan daha eski tarihi vardır.

  İnhisar ilçe merkezinde yaşlılarla yapılan konuşmalarda şu bilgiler alınmıştır; inhisar`a adını veren kentin güney doğusunda tepenin üzerinde bulunan bir mağara ve yakınında yapılmış olan kaledir.
  Osmanlı İmparatorluğunu kuran Ertuğrul Gazi, Söğüt civarına geldiğinde İnhisar Beyinden de yardım almıştır. Selçuklu boylarından olan İnhisar halkı, Söğüt Kasabası ve Mihalgazi arasında Hıristiyanlarla savaşırmış. Yöre Halkı Kübak Çelebi isimli komutanın halk ile yaptığı görüşmeler sonucunda savaşa karar verdiğini ve kafirleri yendiğini anlatmıştır.

  Osmanlı Devleti sonrasında İnhisar Beyliği Bursa`ya bağlanmış, o tarihlerde İnhisar`da duvar kalınlığı 125 cm olan büyük bir bina yapılmış. Söz konusu binanın temelleri eski ortaokul alanında görülebilmektedir.
  Kentin güneydoğusundaki tepenin yamacında halen korunan bir tekke bulunmakta, bu tekke alanından Sakarya Nehrine kadar olan yamaçta duvar yıkıntıları bulunması, eski kentin bu alanda kurulduğunu göstermektedir.

  Sakarya nehrini karşı yakasında da Ermenilerin bir han yaptırdığı, mallarının sattıkları, akkum mahallesi karşısında da Yunan Evleri diye nitelenen bir yerleşim bulunduğu, yine İnhisarlılardan öğrenilmiştir. Tarpak ve Muratçada da Rumlardan kalan kaya evler bulunmaktadır.

  İnhisar kentini mevcut yerleşim alanının 1850`li yıllarda kurulduğu sanılmaktadır. Ağaların mezarlığı diye adlandırılan güney bölgesinde bulunan mezarlık camiinin bu tarihlerde yapıldığı sanımaktadır. Merkez Camii 1890 yılında yapılmıştır. Kent 1990 yılında merkez camii arkasında gelişmeye başlamış. Şimdiki Cumhuriyet meydanından yamaçlara doğru yağ lekesi biçiminde gelişmiştir. O yıllarda üzüm şarapçılık kentin geçim kaynağıdır.

  1890 ve 1930 yılları arasında yapılanmış bulunan bu bölgede organik bir sokak dokusu ve küçük avlulu evler bulunmaktadır. 1930-1960 yılları arasında kent ana ulaşım aksı boyunca ve yamaçlara doğru gelişmeye devam etmiştir. 1960-1970 yılları arasında ana ulaşım aksı altına nar bahçelerine doğru uzana gelişme, tarım arazilerini daha fazla zedelemeden durmuştur. 1980-1993 döneminde de Söğüt yolunda düzenli konutlar ve idari ve sosyal tesisler kurulmuştur. Kent üzerinde yamaçlık arazilerde ise gece kondu şeklinde düzensiz yapılaşma gözlenmiştir.

  İnhisar kentinin tarihi gelişimde vurgulanması gereken nokta, 1890-1930 yılları arasında yapısal dönüşüme uğrayarak, dikeyde gelişme eğiliminin oluşmasıdır.

  Tarihi oldukça eski dönemlere rastlayan İnhisar kentinde tarihi eser olarak yapı veya aşan bulunmamaktadır.

  Coğrafyası

  İklim

  İnhisar ilçesi, Bilecik ili genelinde olduğu gibi, İç Anadolu Bölgesinin karasal iklimi ile Marmara bölgesinin denizsel ve ılıman iklimleri arasında bir geçiş iklimi niteliği taşımaktadır. Bilecik iline göre daha düşük kotlarda konumladığı için İnhisar ilçesi daha yumuşak bir iklim özelliği göstermektedir. Yerleşiminde kış aylarında dahi kar görülmediği yaz aylarının ise çok sıcak geçtiği yöre halkı tarafından belirtilmiştir.
  İnhisar’a ait meteorolojik veriler bulunmadığından benzer özellik göstereceği tahmin edilen Bilecik iline ait veriler kullanılmıştır.

  Jeomorfolojik ve Topoğrafik Veriler

  İnhisar yerleşimi, Söğüt-Sarıcakaya ulaşım aksı üzerinde çok dağlık bir arazinin en düşük kotlarında konumlanmıştır. Topoğrafik eğim %5 ile %60 arasında değişim göstermektedir. Alanın çok eğimli olması nedeniyle yerleşimin gelişebileceği alanlar oldukça az olup, güney’de mezarlık batı’da Sakarya vadisinde bulunan Nar bahçeleri doğuda ise yüksek eğimle sınırlanmıştır. Yerleşimin genişleyebileceği tek alan Söğüt yolu üzeri ve yeni futbol sahası çevresi olarak görülmektedir.

  Bitki Örtüsü

  İç Anadolu Bölgesinin karasal iklimi ile Marmara bölgesinin denizsel ve ılıman iklimleri arasında bir geçiş iklimi niteliği taşıyan Bilecik ilinde dağlık alanlar genellikle koruluk durumdaki ormanlarla kaplıdır. İlin alçak ve düz alanlarında otsu bitkiler ve çalılılar görülür. İnhisar yerleşiminde, Sakarya ırmağı vadisindeki DSİ sulama kanalları tarafından sulanan alanlarda ayva ve nar bahçeleri, bulunmakta yağışa bağlı kuru tarım arazisinde, üzüm, sebze ve tahıl üretimi yapılmaktadır.

  Toprak Kabiliyeti

  İnhisar yerleşimi imar planı düzenlemesine veri olması amacıyla arazi kullanım kabiliyeti sınıfları ve şimdiki arazi kullanım şekillerinin tespiti Bursa Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmıştır.
  Etüt sahası, tepelik, yamaç karmaşık eğilimlidir. Yapılan etüde göre, arazilerin 95 750 metrekaresi % 3–4 eğimli olup orta derinlikte (60 70 cm) orta derecede erozyon uğramış topraklardır. Geri kalan 1 451 500 metrekaresi orta, dik ve çok dik eğimli olup bu arazilerin 564 500 metrekaresi sığ (35-40 cm) ve 887 000 metrekaresi çok sığ (10-15 cm) derinliktedir.Bu araziler kumlu killi tın ve killi tın ve killi tın bünyeli, ve
  Şiddetli derecede erozyona uğramış topraklara sahiptir.

  İnhisar yerleşimi çevresinde, yağışa bağlı kuru tarım yapılan sulama arazileri, çok zayıf mera hüviyetinde araziler DSİ-Orta Sakarya Havzası Sulama Projesi alanında kalan ve sulanan araziler; üzerinde meyve yetiştirilen araziler ile yerleşime açılmış alanlar bulunmaktadır.

  “Tarım Alanlarının Tarım Dışı Gaye ile Kullanılması” na dair yönetmeliğin öngördüğü şekilde toplam alanların 464 750 metrekare olan ikinci, dördüncü ve altıncı sınıf sulu tarım arazileri tarım dışı amaçla kullanılamayacak toplam alanı 12 000 metrekare olan ve dördüncü sınıf yağışa bağlı tarım arazileri ile yine toplam alanı 771 500 metrekare olan dördüncü ve yedinci sınıf araziler tapu kayıtlarında mera ise meralık vasfının kaldırılmasından sonra istenen amaçla kullanılabilecektir.

  Planlama çalışmaları sırasında sulu bahçe niteliğinde olan ve üzerinde meyve(nar, ayva, üzüm) yetiştirilen alanlar hassasiyetle korunmuş, kentsel gelişme; kuru tarım arazilerinde ve mera alanlarında önerilmiştir.

  Çevre Sorunları ve Görsel Değerler

  Yerleşimde ve yakın çevresinde kirletici herhangi bir sanayi yatırımı bulunmadığı için bu anlamda bir çevre sorunu yoktur.

  Kentin doğusunda bulunan meyve bahçeleri kentin görsel özelliği olan alanlardır. Kentin çevresindeki çıplak tepeler de dikkat çekmektedir. Yerleşimdeki yapılar dağınık ve orta kalitede bir görünüm sunmaktadır.

Sayfayı Paylaş