Inkilap 2.dönem 2 yazılı soruları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde UndeS tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. UndeS

UndeS Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

1.Halifeligin kaldırılmsında Türkiye Cumhuriyetinin önemi? 2.Musulun kaybedilmesine neden olan isyan?3.Menemen olayı hakkında bilgi veriniz.4.Türk medeni kanunun getirdigi yeniliklerden 5 tane yazınız 5.Egitimde laiklik ilkesini acıklayınız 6.Medrese nedir?Medreselerin kaldırma nedenleri nedir?7.Toplumsal anlamda yapılan inkilaplardan 4 tane yazınız 8.Milli Ekonomi ilkesini acıklayınız 9.Cumhuriyetin ilk yıllarında uygulanmak istenen özel girisimi destekleyici ekonomik siyasetin başarısız olma nedenini acıklayınız 10.I ve II 5 Yıllık kalkınma planının uygulanamasının sebebini acıklayınız. Arkdaşlar bu yazılı sorularına yardımcı olurmusunuz belki sizin yazılınızdada cıkabilir simdiden teşekkür ederim
  2. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    1) Halifeliğin Kaldırılmasının Sebepleri

# Halife Abdülmecit Efendi'nin saltanatın geri gelmesi için yaptığı çalışmalar
    # Halifelik kurumu var olduğu sürece Cumhuriyet rejiminin tehlikede olması
    # Halifeliğin yapılacak inkılaplar ve laik düzene geçiş için engel oluşturması
    # Cumhuriyet ilkelerine ters düşmesi

Halifeliğin Kaldırılmasının Sonuçları

-Laik düzene geçişte önemli bir aşama gerçekleştirildi.
    -Yapılacak inkılapların önü açıldı.
    -Devletin rejimi konusunda tartışmalara yol açabilecek bir kurum ortadan kaldırıldı.
    -Osmanlı hanedan üyeleri dahil 150 kişi ülke dışına çıkarıldı.
    -Devletin üst düzeydeki ikilikleri sona erdi.
    -Ümmetçi anlayışı yerini milliyetçi anlayışa bıraktı.

2)Şeyh Said İsyanı

6) Medreseleri Kapatılması

* Ülkede eğitim birliğinin olmaması ulusal kültürün gelimesini engellemesi sonucu kapatılmıştır.

5)Tevhid-i Tedrisat Kanunu
    Medreselerin Kapatılması
    Tekke ve zaviyelerin kapatılması

4)Türk Medeni Kanunu Getirilen Yenilikler

# Kadın erkek eşitliği
    # Kadınlara miras ve şahitlikte eşitlik sağlandı
    # Tek kadınla evlenme ve resmi nikah zorunluluğu getirildi.
    # Kadınlarada boşanma hakkı verildi
    # Kadına dilediği işte çalışma hakkı tanındı
    # Küçük yaşlarda evlilikler yasaklandı yaş sınırı getirildi.
    # Din ve mezhep farklılığı kaldırıldı
    # Patrikhanenin dünya işleriyle olan yetkisi kaldırıldı

8)(Misak-ı iktisadi) Milli ekonomi andı

Ekonomi andı anl.a.mına gelen bu kararda Türk ulusunun bağımsızlığından ödün vermeyeceği ekonomik gelişmenin ve kalkınmanın ulusal bağımsızlık doğrultusunda ve kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirilmesi gerekliliği belirtilmiştir.

7) Tekke zaviye ve türbelerin kapatılması
    Kıyafette değişiklik
    Soyadı Kanunu
    Takvim saat ve ölçülerde değişiklik

3) Menemen Olayı ya da Kubilay Olayı, 23 Aralık 1930 günü gerçekleşen, Cumhuriyet tarihinin ikinci önemli irtica hadisesi.[1] İzmir'in Menemen ilçesinde, askerliğini yedek subay olarak yapmakta olan öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay'ın ve yardımına koşan bekçiler Hasan ve Şevki'nin şeriat isteyen bir grup tarafından öldürülmesiyle başlayan olaylar zinciri. Olayların ardından bölgede sıkıyönetim ilan edilmiş, kurulan Divanı Harp'te failler idam dahil çeşitli cezalarla cezalandırılmışlardır.

5) Laik eğitim: “Din etkisinden kurtulmuş olan bireylerin dinsel inançlarına herhangi bir biçimde karışmayan ve öğretim kurumlarındaki çalışmalar ile din işlerini birbirinden ayrı tutan eğitim”dir. Laik eğitim, yalnız din eğitimi ve öğretimin yapılıp yapılmamasıyla sınırlandırılacak bir konu değildir. Aynı zamanda eğitim programlarının ve ders içeriklerinin bilimsel ilkelere dayandığı yöneticileri ve öğretmenlerin nesnel davranışlar gösterdiği eğitimdir

Atatürkçü eğitimin laiklik politikası bütün etkenleri içeren sistemli bir politikadır. Din işleriyle toplum düzeni kesinlikle birbirinden ayrılırken, bu ayrılma dine karşı açıkça bir baskıyla sonuçlanmamıştır. Amaç; dini kişilerin iç dünyalarından dışarıya taşmayan bir inançlar bütünü durumuna getirmek, onu toplum işlerinde ve toplumsal görevlerinden sıyrılıp vicdanlara itmektir

8)

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Haziran 2009
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş