inkılap çalışma kitabı 5.üniteyi yapanlar bana verebilrmi?

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde Erenmelike tarafından paylaşıldı.

1. Erenmelike

Erenmelike Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    9

:confused:5.üniteden 105ten başlayarak verirmisiniz acil lazım hoca çalışma kitaplarına bakıcağını söyledi lütfen yardım edin:eek:
  2. iyilik perisi

iyilik perisi Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 105
    1cevabı:milli mücadele döneminde türk millrtinin yoksullularla mücadele etmiştir
    2cevab:Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele dönemide milli birlik ve beraberliği sağlamak için
    3cevabı:bir ülkede milli birlik ve beraberliğin sağlanamamış olması o ülkede dayanışmanın olmadığına demokrasinin yapılmaması gibi sorunlara yol açar

sayfa 106

Milliyetcilik İlkesi;

Ataturk Ilkeleri arasinda son derece onemli bir ilke olan milliyetcilik, akilcilik, gercekcilik, bariscilik ve cumhuriyetcilik ilkeleriyle butunlesen ve bu ilkelerle celisen yorumlara kapali bir ilkedir
    Slogan;

milliyetçi olmayan bir devlet yok olmaya mahkumdur
    devleti devlet yapan milliyetçiliğidir

Milli Birlik ve Beraberlik;
    “Millî birlik ve beraberlik”, Türk İnkılâbının temel ilkelerinden biridir Milliyetçilikle, millî egemenlikle ve millî bağımsızlıkla çok yakından ilgilidir

Atatürklün toplayıcı ve birleştirici, kaynaştırıcı milliyetçilik anlayışı, millî birlik ve beraberlik olarak ifadesini bulur
    Slogan bulamadım

“Bir yurdun en değerli varlığı, yurttaşlar arasında millî birlik, iyi geçinme ve çalışkanlık duygu ve kabiliyetlerinin olgunluğudur Millet varlığını korumak için bütün yurttaşların canlarını ve her şeylerini derhal ortaya koymaya karar vermiş olmaları, bir milletin en yenilmez silâhı ve korunma vasıtasıdır Bu sebeple, Türk milletinin idaresinde ve korunmasında, millî birlik, millî duygu, millî kültür en yüksekte göz diktiğimiz idealdir”
    atatürk'ün yukarıdaki sözünden yola çıkarak günümüzde milli birlik ve beraberliğin önemini açıklayınız (arkadaslar bu soruyu kendım yazdım cunku yapamadım yapan varsa yardımcı olabılır mı)
    huzuristan.com dan alıntı yapılmıştır
    sayfa 107 cvpları

1soru
    a-1-7-romen rakamıyla bir
    2soru
    d-4-romen rakamıyla iki
    3soru
    b-2-3-6-romen rakamıyla altı
    4soru
    b-2-3-romen rakamıyla altı
    5soru
    2-3-4-6-9-romen rakamıyla iki,dört,altı
    6soru
    c-12-8-romen rakamıyla beş

SAYFA 109
    1. bolum:
    1 = inkılap= kavramların hepsi
    2= din ve vicdan hürriyeti= tekke ve zaviyelerin kapatılması.
    3= çağdaşlık= kılık kıyafet, türk medeni kanunu,tevhid - i tedrisat , tekke ve zaviyeler...
    4= akılcılık ve bilimsellik= tekke ve zaviyelerin kapatılması, tevhid i tedrisat kanunu...

2. bolum:
    eşitlik= kadınların da oy kullanması. evlenme boşanma hakkına sahip olmaları vs.. gibi.
    din ve vicdan özgürlüğü= belki örnek sayılmaz ama dinde zorlama yoktur. herkes istediği dini seçmekte özgürdür.
    çağdaşlık= günümüzde medreseler kapatılıp çağdaş eğitim veren okullar açılmıştor. şapka, kılık kıyafet kanunu vb. kanunlar çıkarılmıştır.
    her alanda aklın ve bilimin üstünlüğü= bilim adamlarının çalışmalarına önem verilmiştir. çağdaşlaşmada akıl ve bilim ön planda tutulmuştur. vs.

sayfa 116
    cumhuriyetçilik=demokrasinin gelmesi
    milliyetçilik=milli birlik ve beraberlik
    halkçılık=üstünlük ortadan kalkmıstır esitlik saglanmıstır
    devletcilik=ekonomik,sosyal ve kültürel degerlerin devlet eli ile yapılması
    laiklik=din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması
    inkılapçılık=çağdaşlaşma

alıntıdır ama bir teşekkür yeter:)
    runya_28, sweth ve beste_47 bunu beğendi.
  3. sbs düşmanı

sbs düşmanı Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürlerrrrrrrrrr
  4. beerin

beerin Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları: