inkılap hazırlık çalışmaları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde ahmet90 tarafından paylaşıldı.

1. ahmet90

ahmet90 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

inkilap sayfa 151 hazırlık çalışmaları 1. ve 3. sorularda yardımcı olur musunuz arkadaşlar:)
  2. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    soruları buraya yazarsan yardımcı olurum...
  3. ahmet90

ahmet90 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    sorular

1-monarşi, meşrutiyet, cumhuriyet yönetimleri ne demektir? cumhuriyet yönetimi ile monarşi ve meşrutiyet yönetimlerini karşılaştırınız.
    3-halifelik nedir? osmanlı devleti halifelik nüfuzunu 1.dünya savaşı sırasında nasıl değerlendirmeye çalışmıştır?araştırınız.
  4. ~~Özge~~

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    hemen yapıyorum...
  5. ~~Özge~~

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    1) Monarşi bir hükümdarın devlet başkanı olduğu bir yönetim biçimidir. Bu hükümdar, Türkçede kral, imparator, şah, padişah, prens, emir, kont, oymakbeyi gibi çeşitli adlar alabilir. Bir monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemli özellik, devlet başkanının bu yetkiyi yaşamı boyunca elinde bulundurmasıdır. Cumhuriyetlerde ise devlet başkanı seçimle işbaşına gelir. “Monarşi” sözcüğü dilimize Fransızca Monarchie kelimesinden gelir. Cezalandırma ve bağışlama yetkileri sadece hükümdarın elindedir.

Meşrutiyet veya Anayasal Monarşi , hükümdarın yetkilerinin anayasa ve halkoyuyla seçilen meclis tarafından kısıtlandığı yönetim biçimine denir.Meşrutiyet,bir hükümdarın başkanlığı altında parlamento yönetimine dayanan hükümet biçimidir.

Cumhuriyet (eskimiş cümhuriyet), hükümet başkanının, kamu tüzel kişiliğini temsil eden bir heyet tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu oligarşi kavramının zıttıdır. Aynı zamanda, "Türkiye Cumhuriyeti" örneğinde olduğu gibi, cumhuriyetle yönetilen ülkelere de cumhuriyet adı verilir

2 ) Hilafet veya Halifelik, İslami siyâsî ve hukukî yönetim mak***** ve yönetime verilen isimdir.

bu kadar bulabildim, 2. sorunun devamını bilmiyorum...
  6. ahmet90

ahmet90 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    sağol çok işime yaradı
  7. ~~Özge~~

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları: