inkılap tarihi !!

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde gzde_ecem tarafından paylaşıldı.

1. gzde_ecem

gzde_ecem Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    0

:ugh::ugh::ugh:inkılap tarihi çalışma kitabı istediğiniz sayfaları sorun cevaplayayımm :D :D:D
  2. gzde_ecem

gzde_ecem Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 17:

tabloda:

1. kurmay yüzbaşı ------ vatan ve hürriyet cemiyeti ---------- eğitimci yönü

2. kolağası ------ 5. ordu kurmay başkanı ------ askeri yönü

3. kurmay heyeti ------ 3. orduya atandı ------ askeri yönü

4. hareket ordusu ------ trablusgarp'taki isyanı bastırdı ------ idareci yönü

5. bolayır kolordusu ------ edirne'nin geri alınması ------ yönetici yönü

6. 16. kolordu komutanlığı ------ generalliğe yükseldi ------ askeri yönü

sorular:

1. mustafa kemal 20 ocak 1915'te tekirdağ'da bulunan 19.tümen komutanlığına atandı. 25 nisan 1915te geliboluya asker çıkarıldı. 1914 yılının kasım ayında ruslara karşı mücadelesini kafkas cephesinde sürdürdü.

2. mustafa kemal atatürk küçükken okulunda da başarılıydı. ayrıca askerliğe de çok meraklıydı. bu yüzden okulundaki başarısını askerlik hayatında da göstermiştir.

3." ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. mustafa kemal'de büyük bir ruh kusretinin esrarı var." sir cgarles townshead ingiliz generali 1922

sayfa 18:

çanakkale savaşlarının kahramanlarını yöneten örnek insan başkomutan mustafa kemal üstün zekası ileri görüşlülüğü ve liderlik yeteneği ile "ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum" sözleriyle kahraman askerlerimize cesaret ve güç vermiştir. askerlerimiz de bu güçle kanlarının son damlalarına kadar savaşmış ve olağan üstü güç göstererek vatan topraklarımızı binlerce kilometre uzaktan gelen düşmanlara teslim etmemiştir.

sayfa 19:

A bölümü:

1. Diğer ülkelerin yönetim biçimlerini düşüncelerini kültür seviyelerini öğrenmesini sağlar. Bu durum Mustafa Kemal’in kültür seviyesini artırır. Düşünce hayatını geliştirir.

2. Mustafa Kemal’in tarihe olan ilgisi ve eskileri anlama ve anlatma o zamanlardaki düşünce,fikir,anlamasını ve kavramasını sağlamıştır. Örnek almış da olabilir.

3. Mesela Selanik’te Batı’dan gelen fikir akımları olabilir. Bu Mustafa Kemal’in yeni fikirlere ve farklı yaşam tarzlarına karşı bakış açısını değiştirmiş olabilir.

B bölümü:

Selanik: Atatürk’ün doğduğu şehirdir. Batıya açılan kapı olduğu için Osmanlı Devleti’ne çok önemli bir yarar sağlar. Kültürel seviye bakımından gelişmiştir.

Manastır: Mustafa Kemal Manastır’a Askeri İdadi’de öğrenim görmek için geldi. Konsolosluklar ve ticaret şehri Manastır, o dönemde aralarında çekişme olan çeşitli milletleri ve dinleri barındırıyordu.

İstanbul: Mustafa Kemal’in Osmanlı Devleti’nin başkentine ilk gelişi eğitim amaçlıdır. Daha sonraki yıllarda görevi gereği İstanbul’da ikamet etmiştir.

Sofya: Balkan Savaşları sonrasında Osmanlı hükümeti tamamen ittihat ve terki cemiyeti’nin kontrolüne geçti. Mustafa Kemal bu sırada Sofya askeri ateşeliğine görevlendirildi.

Sayfa 20:

1.
    a) iyimserliği

b) hoş görülülüğü

c) ileri görüşlülüğü

2. burayı kendinize göre cevaplıyosunuz.

3. Burayı da kendinize göre cevaplıyosunuz.
    sayfa 26

Ingiltere=itilaf ham madde ve Osmanlıyı paylaşma
    Fransa =itilaf orta doğudaki topraklara göz dikiyorlar gayrimüslimlere göz dikiyorlar
    Almanya=ittifak Ingiltere ve Fıransa‘nın alamadığı toprakları almak
    Avusturya-Macaristan=ittifak ege denizlerine ulaşmak ve Ruslara karşı rekabet içinde olmalarıdır
    Italya=itilaf daha önceden Trablusgarp’ı almıştı ama amacı daha fazla toprak ele geçirmekti
    3) yeni sömürgeler elde etmek ve dünyayı yeniden paylaşmak

sayfa 27

1 Mustafa Kemal Paşa 20 ocak 1915te Tekirdağ'a tayin edildi MKemal böylece büyük savaşın başında maydos mıntıkasdı kumandanı olarak hizmete başladı
    2 MKemal Paşa'nın görüşleri kitaptaki görüşlerle anlam olarak çelişkilidir
    3 zaten verdim
    4 Vatan ve Millet sevgisi,ileri görüşlülüğü ve önder oluşu

sayfa 28

merhaba ağabeycim nasılsın aygunhoca.com Beni sorarsan ben çok iyim Çanakkale cephesindeyim
    Ben buraya askeri arabalarla geldim Cephenin durumu çok iyi binlerce Türk askeri var Komutanlarımızda Çok iyi savaşın gidişatı iyi birden çok gemileri öldürdük Ben burada canımı Türk askerine vermişim çokta iyitim Kendine çok iyi bak ellerinden öpüyorum

sayfa 29

1.soru
    a:
    Boğazlardan geçip çarlık Rusya’sına yardım etmek
    b:
    Istanbul ve Anadolu arasındaki bağlantı kesilmiştir Osmanlı devletinin siyasi varlığını tehdit eder
    2.soru
    (5maddesi) sınırların korunması ve iç güvenliğin sağlanması dışında , Osmanlı ordusu derhal terhis edilecektir

3.soru
    (7maddesi) itilaf devletleri güvenliklerini tehdit edecek bir durumun ortaya çıkması halinde herhangi bir stratejik yeri işgal etme hakkına sahip olacaktır

4 SORU:
    a)Osmanlı demir yollarında itilaf devletleri istifade edecekler ve Osmanlı ticaret gemileri itilaf devletlerinin hizmetinde bulundurulacaktır

5.soru:
    (12maddesi) hükümet haberleşmesi dışında ,telsiz,telgraf ve kabloların denetimi , itilaf devletlerine geçecektir

O zamanlardaki tek iletişim aracı telsiz,telgraf itilaf devletleri aygunhoca.com bunlara el koyarak halkın iletişimine el koyuyor aslında Mesela Izmir işgal edildiğinde dışarıdan yardım çağıramayacaklar çünkü telsiz,telgraf denetim altında yada bunu dünyaya duyuramayacaklar Hiçbir bölgenin birbirinden haberi olmayacak

Itilaf devletleri anlaşmaya direkt işgal maddesi koymayıp anlaşmanın imzalanmasını sağlamıştır Bu madde oldukça ucu açık bir maddedir Çünkü hangi durumların kendi güvenliklerini tehdit edeceklerini belirtmemişler Istedikleri zaman bir neden gösterip Osmanlı'ya saldırabilirler Osmanlı işgale açık hale gelmiştir

itilaf devletleri saldırı yaptıklarında kendilerine direnecek Osmanlı ordusu olmamasını amaçlamışlardır Osmanlı saldırılara karşı askersiz(savunmasız) kalmıştır

SAYFA 37, 12. ETKINLIK BIR RÖLYEFIN ANLATTIKLARI

1. Meclis ve savaşa katılan askerler, halk.

2. Atatürk: Mecliste konuşmaktan ve halkı direnişe davet edip, ülkeyi kurtaracağını düşündüğünden dolayı çok mutlu olabilir.

3. Halkın ve meclisin direnişi anlatılmak istenmiştir.

4. Meclisteki halka selam veriyor.

5. Atatürk ve halk tasvir edilmiş.

6.Atatürk'ün halka selam vermesi. Çünkü halka selam vererek saygısını gösteriyor.

7.Ülkede yaşayan azınlıkların ve saltanat yanlılarının çıkarmış olması.

SAYFA 43, 1. ETKINLIK DOÄžU CEPHESI KOMUTANIYIM

Sayın Paşam, biz Ermenilerin daha fazla göz yummaya devam edersek iyice tepemize çıkacaklar. Şimdiki hedefleri ise bu bölgedeki 15. Kolorduya saldırmak. Bunun yanında da Türk halkına karşı büyük zulüm yapmaktadırlar. Eğer emir buyurursanız bu durumu durdurabiliriz.
    Gereğini arz ederim.

SAYFA 44, 2. ETKINLIK BIR ESER OKUYALIM

NUTUK

Eser milli mücadele dönemini ve TBMM dönemini anlatıyor.

Atatürkün konuşmalarına, bulunduğu yerlere, o zaman ki durumlara yer veriyor.

1. 1919-1927 döneminde ve Atatürk tarafından yazılmış.

2. Hayır yok.

3. Kendisine eşlik eden komutanlar, halk.

4. Sütçü Imam gibi isimler.

5. Cephelerde askerlerin komutanlığı.

SAYFA 45, 3. ETKINLIK GAZETE HABERI YAZIYORUM

1. Kurtuluş Savaşından sonra yazılmış.

2. Halk bağımsızlığa, vatan bütünlüğüne öyle inanmış ki savaşta canlarını feda edercesine savaşıyorlar. Ama düşmanlarda bu azim bu iman yok.

3. Bu savaşın komutanı M. Kemal.

4. Bahsedilen düşman Yunanistan.

5. 1. Dünya Savaşı, Sevr Antlaşması.

6. Lozan Barış Antlaşması.

7. Polatlı ya kadar ilerlemiştir.

8. Ülkeyi ele geçirmek.

SAYFA 46, 4. ETKINLIK ISTIKLÂL MARŞI

1. Ilk kıtadan anlıyoruz.

2. Sonsuza dek, sönmez.

3. Kahraman ırkı olduğu için.

4. Ilk kıtanın son iki satırından anlıyoruz.

5. Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme, tanı!
    Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
    Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.
    Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

Burada tüm ülkenin topraklarında savaş olduğunu, kan döküldüğünü, bu vatanın kolay kazanılmadığını ve bu vatanın kimseye verilmemesi gerektiğini anlatıyor.

SAYFA 48, 6. ETKINLIK TEKÂLIF-I MILLIYE EMIRLERI

1. Halkın birleşmesi ve vatanın korunması için gerek duyulmuş

2. Ülkenin savaştan yenik çıkması sebebiyle durumlar kötü olduğundan herkesin orduya yardım etmesi gerekiyor.

3. Ordunun kara taşıtlarına ihtiyacı vardı. Böylece ulaşımlarını yapacaklardı. Stoklara bu nedenle el konulmuştur.

4. patiska= beyaz kumaş mıh= çivi potin= ayakkabı

5. Cephelere; ilkyardım, cephane, yiyecek taşınmış olabilir.

6. Cephelere, her türlü önemli noktalara yemek yapılabilir.

7. Kendilerini savundukları için silah ve cephane bulunuyor.

8. Azınlıklardan kalmış olabilir.

9. Lazım olduğunda hemen bulunması. Ordumuza gerekli mühimmat sağlanmış olabilir.

10. Cephelere yük taşımak için el konulmuştur.

11. Insanları bir çatıda örgütleyebiliriz.
    :) :) :) ee bi teşşekkürü hak ettimm :D :D :D
    Anomim, EYLÜL BÜŞRA ve ayse21 bunu beğendi.
  3. gzde_ecem

gzde_ecem Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    0
    Sayfa 49:

6Â Askerlerimiz aç kalmaması için askeri yemek yapılır

7Â Her an savaş çıkmasından korkuyorlar ve olası ihtimallere karşı bulunduruyorlar

8Â Düşmanlara karşı kendi canını ortaya koyan askerlerimizden kalmıştır

9Â ORDUMUZ BU USTALAR SAYESINDE SILAH ELDE ETMIŞVE TAMIR IŞLERINI YAPTIRMIŞ OLABILIR

10Â BAZI TAŞITLAR HAYVAN GÜCÜYLE ÇALIŞTIGI IÇIN HAYVANLARA AT KONULMUŞ OLABILIR

11Â BEN BU DÖNEMDE HALKA CEPHELERIN DURUMUNU ANLATIR KENDI KENDIME YARDIM EDERDIM

sayfa 53

1Â Mustafa kemal paşa yukarıdaki sözüyle telgrafı kazım-ı Karabekirâe çekmiştir
    2Â yukarıdaki sözüyle tekalif-i milliye anlatmıştır
    3Â Atatürk'e TBMM görevi 1920 tarihinde verilmiştir
    4Â Sakarya savaşını vermiş olduğu emir ya istiklal ya ölüm emridir

Sayfa 54:

2.
    15 Mayıs 1919dan 9 Eylül 1922 tarihine kadar süren Kurtuluş Savaşında cephede veya cephe gerisinde kahramanlık ve fedakarlık gösterenlere Istiklal Madalyası verilmiştir
    20 Kasım 1920den itibaren 1926 yılına kadar, milletvekili, kuvay-ı milliyeci, PTT memuru, mülk-i amir ve askerlerden oluşan toplam 6920 kişi TBMM tarafından Istiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir 1968de 1005 sayılı yasanın (1 Mart 1968 tarihi itibariyle) kabulüne kadar geçen 47 yıl içinde 17557’si subay-astsubay ve 77704ü erbaş ve er olmak üzere toplam 95261 kişiye Istiklal Madalyası verilmiştir
    30 Ocak 1929 gün ve 3579 sayılı kanun gereğince; Kurtuluş Savaşı'nda milli orduda görev alan alay sancaklarına da birer Istiklal Madalyası verilmiştir
    Türkiye'de ayrıca Istiklal Madalyası aygunhoca.com sahibi iki şehir bulunmaktadır Bunlar Kahramanmaraş ve Inebolu'dur
    Kahramanmaraş, 21 Ocak 1920 11 Şubat 1920 arasında kurtuluş mücadelesi vererek şehri Fransız işgalinden kurtaran halkın kahramanlığı nedeniyle 5 Nisan 1925te kırmızı şeritli istiklal madalyası ile ödüllendirildi Kurtuluş Savaşı sonrasında Meclisâten gelen şehirde Kurtuluş Savaşına katılanların bildirilmesi şeklindeki yazı üzerine toplanan şehrin ileri gelenlerinin Maraşta Milli Mücadeleye katılmayan tek bir fert bile yoktur cevabı üzerine TBMM, madalyayı fertlere değil bütün şehir halkına verme kararı almıştır 1925ten beri 12 Şubatâta gerçekleşen törenlerde şehrin Istiklal Madalyası bayrağa törenle takılarak bu olay canlandırırlı
    Inebolu ise 9 Nisan 1924 tarihli TBMM kararıyla Inebolulu kayıkçıların gayretleri ve başarıları nedeniyle beyaz şeritli istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir Madalya, Inebolu Belediyesinde muhafaza edilmektedir Her yıl 9 Haziranda tören alanında istiklal madalyası ile birlikte verilen berat açılıp okunur
    Istiklal Madalyası, madalya sahibinin ölümü üzerine; varsa erkek oğullarından en büyüğüne, erkek oğlu yoksa kız çocuklarından en büyüğüne, kız çocuğu da yoksa babasına, o da yoksa annesine, o da yoksa karısına miras yoluyla intikal eder

Sayfa 55

AÂ 4-2
    BÂ 8-2-9
    CÂ 5-4-2
    ÇÂ 5-1-2-6
    DÂ 1-2-4-c
    EÂ 3-2-8
    FÂ 3-1-8
    EYLÜL BÜŞRA ve ayse21 bunu beğendi.
  4. gzde_ecem

gzde_ecem Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    0
    AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI (ITILAF) Osmanlı ülkesinde okul, hastane ve matbaa gibi kurumlar kurarak siyasi ve ekonomik nüfus kazanmıştır.

1. Ittifak devletleri hangileridir? Avusturya Macaristan, Almanya, Italya

2. Itilaf devletleri hangileridir? Rusya, Fransa, Ingiltere, Amerika Birleşik Devletleri

3. Ittifak Devletleri ve Itilaf Devletlerinin planlarında ortak nokta/noktalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Yok.

2. MUSTAFA KEMAL PAŞA NE DÜŞÜNÜYOR?

1.Birinci dünya savaşı başladığında Mustafa kemal paşa nerede bulunuyordu ve görevi ne idi?

Mustafa Kemal Paşa 20 Ocak 1915te Tekirdağ'a tayin edildi. M. Kemal böylece büyük savaşın başında paydos mıntıkası kumandanı olarak hizmete başladı

2.Mustafa kemal paşanın görüşlerini ders kitabınız 32. sayfasında yer alan görüşlerle karşılaştırınız.

*Mustafa Kemal Paşa Osmanlı Devletinin savaşa katılmaması gerektiğini söylüyor. Ama Ittihat ve Terakkiciler ise savaşa katılınması gerektiğini söylüyor.

3.Birinci dünya savaşının itilaf devletlerinin galibiyeti ile sonuçlandığınızı dikkate aldığınızda Mustafa Kemal paşanın yukarıdaki görüşlerini nasıl değerlendirirsiniz?

*Mustafa Kemal Paşa ileri görüşlülüğü ile savaşın sonunu tahmin etmiştir. Ama kimse ona inanmamıştır. Fakat Mustafa Kemal Paşa doğru tahmin etmişti.

4.Mustafa Kemal Paşanın yukarıdaki görüşlerini onun hangi kişilik özellikleriyle ilişkilendirirsiniz?

* Bence Mustafa Kemal Paşanın yukarıdaki metindeki özelliği ileri görüşlülüktür.

3.CEPHEDEN HABER VAR!

Birinci Dünya Savaşında cephede savaşan bir Türk askerisiniz. Cepheden ailenize bir mektup yazacaksınız. Mektubunuzu aşağıdaki notları göz önünde bulundurarak yazınız.

*Hangi cephede oluğunuz

*Mektubunuzu yazdığınız tarih

*Mektubu kime gönderdiğiniz

* Cepheye nasıl ulaştığınız (günün ulaşım koşullarını dikkate alarak)

* Cephenizin genel durumu

*Savaşın gidişatı ile ilgili öngörüleriniz

Merhaba ağabeycim nasılsın? Beni sorarsan ben çok iyim Çanakkale cephesindeyim

Ben buraya askeri arabalarla geldim Cephenin durumu çok iyi binlerce Türk askeri var. Komutanlarımızda çok iyi. savaşın gidişatı iyi. Birden çok gemileri öldürdük Ben burada canımı Türk askerine vermişim çokta iyim Kendine çok iyi bak ellerinden öpüyorum

4.ATEŞKES BÖYLE MI OLUR?

Aşağıda Mondros Ateşkes Antlaşmasının bazı şartları yer alıyor. Bu şartlar, iki açıdan değerlendiriniz:

A.itilaf devletlerinin amacı

B. Osmanlı devleti ne etkisi

1.(1) Çanakkale ve Istanbul Boğazların açılması, Karadenize serbestçe geçişin sağlanması ve Çanakkale ve Karadeniz istihkâmlarının Itilaf Devletleri tarafından işgali sağlanacaktır.

a) Boğazlar Itilaf Devletlerinin eline geçerse istedikleri gibi kullanabilecekler.

b) Çok rahat bir şekilde işgal edilebilirler

2.(5) Sınırların korunması ve iç güvenliğin aygunhoca.com sağlanması dışında, Osmanlı ordusu derhal terhis edilecektir.

a) Ordu olmayacak ve Osmanlı Devletini kolaylıkla bitirebilecekler.

b) Ordu olmayınca kendilerini savunamayacaklar.

3.(7) Itilaf Devletleri, güvenliklerini tehdit edecek bir durumun ortaya çıkması halinde herhangi bir stratejik yeri işgal etme hakkına sahip olacaklardır.

a) Ordu olmayınca kendilerini savunamayacaklar.

b) Ülke dağılacak, bağımsızlık elden gidecek

4. (8) Osmanlı demir yollarında Itilaf Devletleri istifade edecekler ve Osmanlı ticaret gemileri Itilaf Devletlerinin hizmetinde bulundurulacaktır.

a) Osmanlı Devletinin ulaşım araçlarını kullanarak onların işgale karşı direnişlerini hafifletecekler.

b) Kendi ulaşımlarını sağlayamayacaklar ve işgal sırasında haberleşme, yardımlaşma gibi olanaklardan yoksun olacaklar.

5.(12) Hükümet haberleşmesi dışında, telsiz, telgraf ve kabloların denetimi, Itilaf Devletlerine geçecektir.

a) Iletişimi keserek Osmanlının canlanmasını engellemek veya yapacağı hareketlerden haberdar olmak.

b) Halk birbirleriyle iletişim kuramayarak yapacakları hareketlenmelerden ve haberlerden haberdar olamayacaklar.

5. CEMIYETLER

Mondros Ateşkes Anlaşmasının hemen ardından Itilaf Devletleri, Osmanlı Devletini işgale başladı. Işgalcilerle iş birliği yapan cemiyetlerin yanında işgale karşı vatanın parçalanmasını önlemek için kurulan cemiyetler de vardı.

“Geldikleri Gibi Giderler.†Konusunda anlatılan cemiyetleri

Aşağıdaki şemaya yerleştiriniz.

CEMIYETLER

ZARARLI CEMIYETLER HANGILERIDIR.?

A. Azınlıkların Kurdukları Cemiyetler:

Mavri Mira: Rumlar tarafından kuruldu. Istanbul Patrikhanesi yönetir. Izmir ve Doğu Trakyayı Yunanistana katmak istemektedir.

Etnik-Eterya Cemiyeti:Rumlar tarafından Yunanistan sınırlarını genişletmek için kuruldu.

Pontus Rum Cemiyeti:Doğu Karadenizde eski Rum Pontus Devletini tekrar canlandırmak için Rumlar tarafından kuruldu.

Ermeni Taşnak –Hınçak Cemiyeti: Ermeniler tarafından Doğu Anadoluda bir Ermeni Devleti kurmak amacıyla faaliyet göstermiştir.

B. Milli Varlığa Düşman Cemiyetler:

Kürt Teali Cemiyeti: Doğu illerinde bir Kürt Devleti kurmak için faaliyette bulundu.(Istanbulda kuruldu.)

Teali Islam Cemiyeti: Saltanat ve Hilafeti desteklemiş ve Istanbulda kurulmuştur.

Ingiliz Muhipleri Cemiyeti: Ingiliz himayesinde yaşamayı isteyenler kurmuştur.

Sulh ve Selamet-i Osmani Fırkası: Saltanat ve Hilafeti desteklemiştir.

Wilson Prensipleri Cemiyeti: Amerika egemenliğini(Mandasını) istemiştir.

YARARLI CEMIYETLER( MILLI CEMIYETLER) HANGILERIDIR.?

Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti: Doğu Anadolunun Ermenilere verilmesini önlemek için kuruldu.

Trakya Paşa eli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti: Trakyanın Yunan işgaline uğramasını engellemek için Edirnede kuruldu.

Trabzon Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti: Doğu Karadeniz ve çevresinin Rumlara verilmesini ve Rum Pontus Devletinin kurulmasına engel olmak için kuruldu.

Kilikyalılar Cemiyeti: Adana ve çevresinin Ermenilere verilmesini önlemek için kurulmuştur.

Izmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti: Izmir ve çevresinin Yunanlılara verilmesini önlemek için kurulmuştur.

Milli Kongre Cemiyeti: Istanbulda kurulan bu cemiyet Türklere karşı yapılan haksızlıkları basın ve yayım yolu ile dünyaya duyurmaya çalışmışlardır.

1.Mili varlığa düşman cemiyetlerin kurulma amacı nedir?

Türk topraklarının işgaline karşı kuruldu.

2.Mili cemiyetlerin kurulma amacı nedir?

Milli cemiyetler faaliyet gösterdikleri bölgeleri kurtarmak idi.

6. BIZ OLALIM

“Karalar ve Aklar Üstüne†adlı şiiri okuyarak soruları cevaplayınız.

1. Şirin her bir bölümünde, ana fikir nedir?

a) Dünyadaki her şeyin satılık olduğu

b)Söz, dua veya buyruk olup olmadığı belli değil ama her neyse hayatı hayatlarını çok değiştirmiş.

c) Bir pırıltının bile herkesin hayat gözünden bir tanesini açması.

Hangi olaylardan bahsediliyor?

a) Her şeyin satılık olduğundan

b) bir sözün bile heyet değiştirebileceğinden

c) Cemiyetlerden

Anlatılan olaylarda Türk halkının durumu nasıl?

a) kötü

b)kötü

c) Kötü

Olaylar karşısında Türk halkı nasıl bir durun sergiliyor?

a) Her şeye karşı hayata tutumlu

b) Her şeye karşı hayata tutumlu

c) Her şeye karşı hayata tutumlu

2. Şiirin ana teması nedir?

O zamanlardaki insanların durumu.

3. Türk halkının işgale karşı duygu ve düşünceleri nelerdir?

Duyguları:

Düşünceleri: her şeyin mutlaka bir zaman biteceğine inanmak

4. Türk halkının işgale karşı faaliyetleri nelerdir?

O olaylardan kurtulmak için bir şeyler tasarlamaları

5. Siz, o dönemde bir cemiyetin başkanı olsaydınız toplum olarak neler yapılması gerektiğini düşünürdünüz? Kararınızı uygulamak için neler yapardınız?

Oradaki insanlara moral olarak elimden geleni yapıp, onlara elimde ne var ham maddi hem de manevi duygu olarak her şeyi yapardım.

7. ALEVLER SARMIŞ YURDUN DÖRT YANINI

1. Resmin konusu nedir?

Kurtuluş Savaşı ve cephelerde can veren şehitlerimiz.

2. Resimdeki alevler neyi simgesi olabilir?

Türk bayrağı için kan döken şehitlerimizin can verdiği toprakların yanması.

3. Resimdeki mezar neyin simgesi olabilir?

Ölen şehitlerimizin mezarlarının simgesi olabilir.

4. Resimdeki askerin görünüşü ne anlatmaktadır?

Yaralanmış veya vurulmuş bir askerin çaresiz hali.

5. Ressamın vermek istediği masaj nedir?

O kadar çok şehit vermişte olsak ayakta bir tane bile askerin kaldığını göstermek.

6. Ressam siz olsaydınız aynı konuyu nasıl resmederdiniz?

Ben yine aynı ama birkaç tane askeri ayakta kalmış yaralılara yardım ediyor olan bir resim çizerdim. Çünkü orada bile yardımseverliği vurgulamak isterdim.

8. KONGRE YAPIYORUZ

1.Alaşehir ve Balıkesir kongrelerinin toplanma amacı nedir?

Azınlıkların işgaline ve ayaklanmalarına karşı halkı mücadeleye çağırmak amacıyla kurulmuştur.

2. Alaşehir ve Balıkesir kongrelerinin Erzurum kongresi ile benzerlik ve/veya farklılıkları nelerdir?

Her ikisi de halkı örgütlemek için yapılmış.

3. Alaşehir ve Balıkesir kongrelerinin Sivas kongresi ile benzerlik ve/veya farklılıkları nelerdir?

Hepsi milli mücadeleyi başlatmak veya milli mücadele ile ilgili halkı bilinçlendirmek için yapılmış.

4. Kongrelerin Milli Mücadeledeki yeri ve önemi nedir?

Halkı örgütleyerek milli direnişi artırmaktır.

5. Müdafaa-i hukuk cemiyetlerinin amacı nedir?

Ülkenin işgal edilmesini engellemek ve vatanın kurtuluşu için çalışmalar yapmak.

9. MUSTAFA KEMAL PAŞANIN ROTASI

Bu sayfada yer alan dilsiz harita üzerinde, Mustafa Kemal Paşanın Istanbuldan Bandırma vapuruyla hareketinden başlayıp Ankaraya gelişine kadar takip ettiği rotayı çiziniz. Bu dönemde Atatürkün bulunduğu dört yerleşim yerinin adını ve bu şehirlerdeki faaliyetlerin Milli Mücadele açısından önemini yazınız.

1. Samsun

2. Amasya

3. Erzurum

4. Sivas

10. PARA YOK AMA…

1. Mustafa Kemal Paşa, Milli Mücadeleyi örgütlerken hangi sorunlarla karşılaşmıştır?

Milletvekillerinin ümitsizliğe kapılması

Paranın, yiyecek yemeğin, yatacak yerin yani ekonomik durumun kötü olması.

2. Sorunlara ne tür çözümler geliştirmiştir?

Mecliste konuşmalar yapmıştır

3. Mustafa Kemal Paşanın sorunlar karşısındaki tutumu hangi kişilik ve liderlik özelliklerini gösteriyor?

Mustafa Kemal Paşanın sorunlar karşısındaki tutumu, onun liderlik, karalılık ve azim gibi özelliklerini göstermektedir.

4. Siz, Mustafa Kemal Paşanın yakın bir arkadaşı olsaydınız onunla çözümüne dair hangi fikirlerinizi paylaşırdınız?

Ben Mustafa Kemal Paşadan elimizde olan parayla fakirlerin karnını doyurma fikrini paylaşırdım

11. ILK MECLISTE MILLETVEKILIYIM

Ilk meclisin milletvekillerinden biri de sizsiniz. Ankara dasınız ve meclisin açılışından bir kaç gün sonra kürsüden milletvekillerine hitap edeceksiniz. Konuşmanızda şehrinizin ve/veya ülkenizin bir sorununu ve bunun çözümüne dair önerilerinizi anlatacaksınız (Meclis, sınıfınız; arkadaşlarınız da diğer milletvekilleri olacaktır.)

Not: Öncelikle sorunun ne olduğunu doğru bir şekilde tespit ediniz. Sorunun çözümüne dair neler yapabileceğinizi araştırınız. Çözüm için veri toplayınız. Daha sonra bu verileri düzenleyiniz ve değerlendiriniz. Arkadaşlarınızın sorunun çözümüne yönelik görüşlerini alınız. Çözüm yollarından uygun olanına karar veriniz ve hazırladığınız konuşma metini yazınız.

12. BIR RÖLYEFIN ANLATTIKLARI

1. Rölyefte kimler tasvir edilmiştir?

Meclis ve savaşa katılan askerler, halk.

2. Rölyefte tasvir edilen üç kişiyi seçiniz. Bu kişileri duygu ve düşünceleriyle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Atatürk: Mecliste konuşmaktan ve halkı direnişe davet edip, ülkeyi aygunhoca.com kurtaracağını düşündüğünden dolayı çok mutlu olabilir.

3. rölyefte ne anlatılmak istenmektedir?

Halkın ve meclisin direnişi anlatılmak istenmiştir

4. sizce Mustafa Kemal Paşa niçin selam veriyor?

Meclisteki halka selam veriyor

5. Rölyefte kimler ön planda tasvir edilmiştir? Sanatçının bu kişileri ön plana çıkarmasının sebebi ne olabilir?

Atatürk ve halk tasvir edilmiştir.

6. Rölyefte sizin en çok ilginizi seçen figür hangisidir? Neden?

Atatürkün halka selam vermesi. Çünkü halka selam vererek saygısını gösteriyor

7. Rölyefte de görüldüğü gibi TBMMnin, açılışında halkın çok büyük desteği olmasına rağmen ülkede iç isyanların çıkmış olmasını nasıl değerlendirdiniz? (Değerlendirmenizi bu dönemdeki bir isyanı örnek alarak yapınız.)

Ülkede yaşayan azınlıkların ve saltanat yanlılarının çıkarmış olması.

13. SEVR IÇIN NE DÜŞÜNÜYORLAR

Aşağıda Sevr Antlaşmasının bazı maddelerini görüyorsunuz. Bu maddeleri de göz önünde bulundurarak aşağıda resim ve kimlikleri verilen kişilerin yerinde o dönemde siz olsaydınız Sevr Antlaşmasıyla ilgili görüşleriniz neler olurdu? Düşüncelerinizi konuşma baloncuklarına yazınız.

-

*Istanbul, Osmanlı Devletinin başkenti olarak kalacak ama devlet gayrimüslimlerin haklarını göz etmezse Istanbul Türklerin elinden alınacaktır.

*Gayrimüslimlere çok geniş haklar verilirken Hükümet bu konuda sürekli olarak denetlenecektir.

*Kapitülasyonlar bütün devletleri kapsayacak şekilde genişletilirken Osmanlı Devleti savaşta zarar görenlere tazminat ödeyecektir.

*Toros tünelleri, Itilaf Devletleri tarafından işgal olunacaktır.

*Itilaf Devletleri, güvenliklerini tehdit edecek bir durumun ortaya çıkması halinde herhangi bir stratejik yeri işgal etme hakkına sahip olacaktır.

Sevr antlaşmasının şartları çok ağır ve bu bizim yaşama hakkımızı resmen kısıtlamaktadır

Behçet Bey, (Kutlu), 56 yaşında ve Çankırı milletvekili olarak bir süredir Ankarada bulunuyor. Behçet Bey, Son Osmanlı Mebusan Meclisinin (1920) işgal güçlerinin baskısıyla kapatılmasıyla Ankaraya geçmiştir.

Sevr antlaşması gerçekten ağır bir antlaşma ama gücünü göstermek için gayet ideal

Joseph Friday (Cozef Fraydey), 29 yaşında ve bir süredir Ingiliz işgal kuvvetleriyle geldiği Istanbulda yaşıyor.

Sevr antlaşması halkın yaşama hakkını elinden alacak şekilde düzenlenmiş ve savunmamız etkisiz hale getirilmeye çalışılmış

Kara Fatma, 26 yaşında ve Egede Yunan kuvvetlerine karşı mücadele ediyor.

Sevr antlaşması ekonomiyi de etkiliyor. Savaştan yeni çıkmış Osmanlı devleti bunu kaldıramaz
    EYLÜL BÜŞRA ve ayse21 bunu beğendi.
  5. EYLÜL BÜŞRA

EYLÜL BÜŞRA Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Saol gerçekten hakettin :)
  6. gzde_ecem

gzde_ecem Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    0
    ö.d bu arada sf. 50 51 ve 52 yi yazmayı unutmuşum
    hemen yazıorm onlarıda
  7. gzde_ecem

gzde_ecem Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    0
    SAYFA 50, 7. ETKINLIK KASTAMONULU ŞERIFE BACI

1. Savaşta, silahlardan çıkan dumanlardır.

2. Mermi olabilir ve cepheye götürüyor olabilir.

3. Vatanı hep birlikte kurtarabilmek için.

4. Gönüllü, imanlı ve azimli bir şekilde çalışıyorlar.

5. Çünkü hepsi savaşta ve o da savaşta olabilir.

6. Babamı özledim.

7. Allah yardımcınız olsun.

SAYFA 51, 8. ETKINLIK SAKARYA MARŞI

1. Sancak diye bayrak kastedilmektedir. Ona bağımsızlık sembolü olduğu için hürmet etmektedir.

2. Sakarya Savaşında kurtulduğu ifade edilmektedir. Çünkü savaş kazanılmıştır.

3. Mustafa Kemal.

4. Kaybettiğimiz toprakları geri alabilmek için.

SAYFA 52, 9. ETKINLIK CEPHEYE MEKTUP

1. Teğmen Hasan Bey, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy.

2. Tüfek sayıları sınırlı olduğu için.

3. Oğlum sen ilk önce vatanı kurtar. Hakkını helal et. Bizimde senin üzerinde hakkımız varsa helal olsun.

SAYFA 52, 10. ETKINLIK ATATÜRK€™TEN SÖZLER

1. Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Ismet Paşa.

2. Kuruluş Savaşını anlatmaktadır.

3. TBMM Başkanlığı, meclis açıldığında.

4. Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir.

5. Savaş azmini, imanı ve vatan sevgisini düşündürüyor.

SAYFA 61, 1. ETKINLIK SALTANAT KALKIYOR, MILLI EGEMENLIK KURULUYOR

A)

1. Milletten olmasından, büyük bir güç olduğundan.

2. Bağımsızlık, sadece egemenlik ile olacağı için.

3. Kişi egemenliği tek bir bireyin, millet egemenliği ise o ulusundur.

4. Çünkü egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.

SAYFA 64, 4. ETKINLIK TASARRUF BILINCINI YAYALIM

1. Bu sayede sanayide gelişme olacağından.

2. Elektrik faturalarında boşa harcanan elektriği yansıtabiliriz.

3. Tasarruf yapmayanların sürekli uyarılması.

4. Bilgisayar kapalı iken, hoparlör ve monitör gibi donanımlar kapatılmalıdır. Böylece hem elektrik israf olmaz hem de elektrik faturasındaki rakam küçülür.

5. Su kaynakları tükeniyor,

Doğalgaz sorunu yaşanıyor.

6. Ülke ekonomisine katkı sağlamış ve dışarıdan malzeme ithal etmeyi biraz olsun engelleriz.

7. TASARRUF YAPIN FATURAYI GÖRÜNCE ŞAŞARMAYIN

8. Eğitim ta 1. sınıftan itibaren verilmelidir. Çünkü ağaç yaş iken eğilir.
    Anomim ve al2260 bunu beğendi.
  8. deniz@dan...

deniz@dan... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İnkılap Tarihi!!!

2011-2012 müfredat kitabında sayfa 47 deki hazırlık çalışalarını yapamadım yardım ederseniz çok memnun olurum.
    sorular
    1-)I.dünya savaşından sonra imzalanan mondros ateşkes antlaşması hükümlerine göre Türk ordusunun büyük bir bölümü terhis edilmişti. bu durumda milletimiz milli mücadeleyi hangi şartlar alında gerçekleştirmiş olabilir?
    2-)milli mücadelede doğu ve güney cephelerindeki savaşların sona ermesinin, batıda yunanlılara karşı yapılan savaşa etkileri nelerdir?
    3-)tbmm'yi düzenli bir ordu kurmaya zorlayan nedir?
    4-)büyük taaruzun sona ermesiyle vatanın kurtuluşu tamamlanmış mıdır?neden?
    sadece 1 günün var hemen cevaplayaabilirseniz çok sevinirim...
  9. _SeheR_

_SeheR_ Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bu kaçıncı sınıfların çalışma cevapları
  10. deniz@dan...

deniz@dan... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    inkılap tarihi

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Bu kaçıncı sınıfların çalışma cevapları
    Genişletmek için tıkla...
    11.sınıf inkılap tarihi kitabıbı hazırlık çalışmaları

Sayfayı Paylaş