İnovasyona fikirler verebilir misiniz?

Konu 'Teknoloji ve Tasarım' bölümünde sema012 tarafından paylaşıldı.

 1. sema012

  sema012 Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Lütfen çok acil...:(
 2. ~//ColourFul\\~

  ~//ColourFul\\~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2010
  Mesajlar:
  614
  Beğenileri:
  218
  Ödül Puanları:
  0
 3. Moderatör Özlem U.

  Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.739
  Beğenileri:
  4.280
  Ödül Puanları:
  113
  [​IMG]
  Yenileşimin (inovasyon) tanımı konusunda uluslararası düzeyde kabul gören kaynakların başında OECD ile Eurostat’ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzu gelir. Kılavuzun halen yürürlükte olan 2005 sürümünde yenileşim aşağıda şekilde tanımlanır:

  “Yenileşim (inovasyon), yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet), veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.”

  Konu başlıkları [gizle]
  1 Yenileşim Süreci
  2 Yenileşim türleri
  3 Yenileşim - Buluş İlişkisi
  4 Yenileşimin ülkeler ve toplumlar için önemi
  5 Yenileşim siyaseti
  6 Yenileşim sistemi
  7 Yenileşim yönetişimi
  8 Ayrıca bakınız

  Yenileşim Süreci
  Yenileşim (inovasyon); yeni fikirleri (ürün, metot veya hizmet gibi) değer yaratan çıktılara dönüştürme sürecidir. Bu süreç iki temel basamaktan oluşur. Yenileşim sürecini başlatması bakımından önem arz eden ilk basamak; yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasıdır. Emek ve yatırım gerektiren ikinci basamak ise ortaya çıkartılan yeni ve yaratıcı fikirlerin ticarileştirilmesi, başka bir deyişle katma değer yaratan ürün, metod veya hizmetlere dönüştürülmesidir.

  Yenileşim türleri “Ürün yenileşim, yeni veya özellikleri ya da kullanım amaçları açısından önemli ölçüde geliştirilmiş/iyileştirilmiş bir mal veya hizmetin pazara sunulmasıdır. Bu, teknik özelliklerde, parçalarda ve malzemelerde, yerleşik yazılımda, kullanım kolaylığında veya diğer işlevsel özelliklerde önemli iyileştirmeleri/geliştirmeleri içerir.”
  “Süreç yenileşim, yeni veya önemli ölçüde geliştirilmiş/iyileştirilmiş üretim ya da dağıtım yöntemininin uygulanmasıdır. Bu, tekniklerde, ekipmanda ve/veya yazılımda önemli değişiklikleri içerir.”
  “Pazarlama yenileşim, ürün tasarımında veya paketinde, ürün yerleştirmede, ürün promosyonunda ya da fiyatlandırmasında önemli değişiklikler içeren yeni bir pazarlama yönteminin uygulanmasıdır.”
  “Organizasyonel yenileşim, firmanın iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerinde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.”
  Yenileşim - Buluş İlişkisi
  Yenileşim, keşfedilmemiş olanı icat etmeyi değil; değer yaratma yollarını keşfetmeyi hedefler.

  Yenileşimin ülkeler ve toplumlar için önemi
  Bir ülkede refah ve yaşam standardı, rekabet gücü artarsa yükselir; rekabet gücü içinse üretkenliği artırmak gerekir. Üretkenliği artıran en önemli araç inovasyondur. Bu nedenle inovasyon, ülkeler için ekonomik büyümenin, artan istihdamın ve yaşam kalitesinin anahtarıdır. Ancak bu sayede, ülkenin ve toplumun kaynaklarının ürün ve hizmete dönüştürülmesi ve bu ürün ve hizmetlerden ekonomik ve toplumsal değer yaratılması mümkün olur.

  Yenileşim siyaseti
  Yenileşimin, ülkelerin ve toplumların kalkınmasında, gönenç düzeyinin ve yaşam niteliğinin yükselmesinde oynadığı rolden dolayı devlet politikalarının merkezinde yer almaktadır. Gelişmiş ülkelerin tamamı ve gelişmekte olan ülkelerin önemli bir kısmı, yenileşimi önemli bir politika alanı olarak görmekte ve diğer tüm politika araçlarını kapsayacak biçimde tasarlamaktadır. Ülkedeki işletmelerin rekabet gücünün yenileşime bağlı olarak artması, eğitim sisteminin yenileşim için gereken insan kaynağını yetiştirecek şekilde yapılanması, yenileşim için gerekli ortamın ve teşviklerin oluşturulması yenileşim politikasının temelini oluşturur. Bu politikalar, hem ulusal hem de bölgesel düzeyde tasarlanır ve uygulanırlar.

  Yenileşim sistemi
  Yenileşim, bir ülke için sürdürülebilir büyüme, toplumsal gönenç ve artan iş olanakları anl***** geldiğinden, yenileşim için gereken ortamın oluşturulması devletler için birinci öncelik olarak kabul edilir. Bu da başarıyla çalışan bir sistemin kurulmasını ve etkin politikaların tasarlanıp uygulanmasını gerektirir. Yenileşimde sistem yaklaşımı, hem bilginin üretilmesi hem de yayılarak uygulanması süreçlerini kapsadığından politikanın odağı, kurumlar arasındaki etkileşime dayanır. ‘Ulusal yenileşim (inovasyon) sistemi’ bu kurumlar bütününü ve aralarındaki bilgi, finansman ve regülasyon akışını tanımlayan dinamik bir sistemi ifade eder.

  Yenileşim yönetişimi
  Firmaların yenileşim yeteneklerini ve başarımlarını belirleyen politikaların etkinliği, bu politikaların yönetişimiyle doğrudan ilişkilidir. Yönetişim, diğer tüm politika alanlarında olduğu gibi, yenileşim politikasında da, tasarlama ve uygulamada şeffaflık ve açıklığı; ilgili tüm aktörlerin katılımlarını ve sorumluluk üstlenmelerini ifade eder.
 4. zyno

  zyno Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2010
  Mesajlar:
  215
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaşlar bana sorun ve çözüm lazım lütfen yardım edin lütfen mesela 1)geceleyin sokakta gidiyoruz elektrikler de gitti buna nasıl bir çözüm bulabilirim?
  2)Bazen çantalarımızı kurcalayanlar olabiliyor ve eşyalarımız kayboluyor nasıl bir çözüm bulabilirim?
  3)Şalterler gitti alkışla çalışsa nasıl olur?
  Bunlar için çözüm lazım lütfen yardım edin ne olur.....
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER HEPİNİZE YARDIMLARINIZI BEKLİYOM ACİL LÜTFEN ACELE EDİN
 5. zyno

  zyno Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2010
  Mesajlar:
  215
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Kurgu kuŞaĞiyla İlgİlİ ,konu= dÜŞÜncelerİmİzİ nasil koruyalim yardimlarinizi beklİyom acİl lÜtfen acele edİn........
 6. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0
  Örneğin terlikler ışıklı olabilir.
 7. zyno

  zyno Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2010
  Mesajlar:
  215
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Nasıl olabilir ama ben sorunun çözümünü tahtaya çizcem okulda ayrıntısıyla anlatır mısın?Hem de arkadaşlarıma anlatcam lütfen yardım edin en kısa zamanda yaparsanız sevinirim
 8. ~//ColourFul\\~

  ~//ColourFul\\~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2010
  Mesajlar:
  614
  Beğenileri:
  218
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Nasıl olabilir ama ben sorunun çözümünü tahtaya çizcem okulda ayrıntısıyla anlatır mısın?Hem de arkadaşlarıma anlatcam acele eder misin?Lütfen çünkü yarına
  Genişletmek için tıkla...

  Biz de geçen sene bu etkinlikleri yapardık ama bunlar hemen bulunabilecek şeyler değil ki ..
 • sema012

  sema012 Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Birşeyi birşeye yapıştırmak inovasyon değildir.Mesela silgiyle kalemi yapıştırmak gibi.
 • Moderatör Özlem U.

  Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.739
  Beğenileri:
  4.280
  Ödül Puanları:
  113
  o zaman bir çubukla kaşıkları ve çatalları yapıştıralım çocuğuna iş yaparken yemek yediren annelere çözüm olsun ya da elektrikler kesilirse kitaplarımızdaki ışınlar aydınlansın yazıyı rahat okuyabilelim böyle kalemler üretilsin herkese çok yararı olur...
 • Sayfayı Paylaş