İnsanlığın sanat ve bilim mirasları

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde yaren03 tarafından paylaşıldı.

 1. yaren03

  yaren03 Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0

  İnsanlığın sanat mirası ve önemi? Kısaca..
  İnsanlığın bilim mirası ve önemi? Kısaca..
  İnsanlığın düşünce mirasının önemi? Kısaca..
  İnsanlığın edebiyat mirasının önemi? Kısaca..
 2. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0
  İnsanlığın sanat mirası; mimarlık heykel, müzik, resim, bale, tiyatro, roman gibi dallardır Tarihin en eski çağlarından beri insanlar sanata ilgi duymuşturEski çağlarda mağara duvarlarına kayalara, resim ve heykeller yapılmıştır Bu eserler uzun emeklerle yapılmıştır Günümüzde bu işler teknoloji sayesinde daha hızlı yapılabilmektedir  İnsanlığın Bilim Mirası; Evreni ve evrende olan olayları konu edinen, deney ve gözleme dayanan, olaylar arasında neden - sonuç ilişkisi kurarak bazı kurallara ulaşmaya çalışan sistemli bilgiler bütününe bilim denir İnsanlar en eski çağlardan beri bilimsel çalışmalar yapmıştır Tekerleğin bulunması bilimsel bir gelişmedir Sümerler, Babiller ve Mısırlıların ortaya koyduğu modern bilimsel çalışmalar daha sonra Yunanlılara, Yunanlılardan Müslümanlara, Müslümanlardan da Avrupalılara geçmiştir Her toplum elde ettiği bilgilere yenisini ekleyerek bilimin gelişmesini sağlamıştır


  İnsanlığın düşünce mirası; ilk insanlar çevrelerinde olup bitenleri, tabiat olaylarını anlamaya çalışmışlardır Bu konudaki düşüncelerini çevrelerindeki insanlara ve sonraki nesillere aktarmışlardır Bu sayede zaman ilerledikçe insanlığın düşüncesi de ilerlemiştir Bu durum insan yaşamının kolaylaşmasını, bilim, sanat ve edebiyatın ilerlemesini sağlamıştır Aristo, Sokrates, Mevlana,Yunus Emre, gibi insanların ortaya koydukları düşünceler bugün bile geçerliliğini korumakta tüm insanlar bu düşüncelerden yararlanmaktadır  İnsanlığın Edebiyat Mirası: Olayların, düşüncelerin, duyguların ve hayallerin yazı dili aracılığıyla şekillendirilmesine edebiyat denir Edebiyatın kökleri çok eskilere dayanır Sümer ve Babillerin yaratılış, Tufan ve Gılgamış Destanı ilk edebiyat örneklerindendir Bu eserler daha sonra tüm insanlığı etkilemiştirHomeros, Şekspir, Servantes, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yahya Kemal Beyatlı tüm insanlığın ilgi duyacağı edebiyat mirası bırakanların başlıcalarıdır

  Teşekkür et butonuna basman yeterli....
 3. yaren03

  yaren03 Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkür Et butonuna bastım.
  Ancak Önemleri yok sanırım.. :)
 4. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0
  a) İnsanlığın Sanat Mirası

  İnsanların; doğayı, düşünce ve duyguları kendinden bir şeyler katarak ortaya koymuş olduğu özgün ürünlere sanat denir. Roman, öy kü, tiyatro, mimari, müzik vb. sanat dalları var dır.
  Sanat anlayışı İlk Çağdan günümüze ka dar gelişme göstermiş ve gelişmeye devam et*mektedir. İlk olarak insanlar mağara duvarları na resimler çizerek sanat eserleri ortaya koy*muşlardır. Hindistan, Anadolu, Mezopotamya ve Çin Uygarlıkları dönemindeki sanatsal faali*yetler diğer kültürleri de etkilemiştir.
  Türkiye’de, çevremize baktığımız zaman Anadolu Selçuklu devleti ve Osmanlı devleti döneminden kalan mimari eserleri görmekte yiz. Bu yapılar, bizlere kalmış olan miraslardır. Bizlere düşen görev bu eserleri korumaktır.


  c) İnsanlığın Bilim Mirası

  Dünyada varolandan yola çıkarak, deney ve gözlem yoluyla neden-sonuç ilişkisi içer sinde incelenilerek ulaşılan kurallı bilgiler topluluğuna bilim denir.
  Bilim İlk Çağ’dan itibaren gelişmeye başlamıştır. Babiller’de görülen Astronomi ve Matematik alanındaki çalışmalar bütün dünyayı et kilemiştir.
  Pascal, Dekart, Kopernik, Kepler, Galileo, Newton gibi bilim adamları Yeni Çağ’da yetişmiştir. Bu bilim adamları insanlığın ortak mirası olan bilime önemli katkılarda bulunmuşlardır.


  ) İnsanlığın Düşünce Mirası

  İnsanlar, doğaya hakim olmak için müca dele ederken çevresindeki olayları iyi gözlem*leyerek, olaylar arasında ilişki kurmuştur. Bu gözlemlerden etkilenerek düşünce hayatı ge lişmeye başlamıştır.
  İlk Çağ, Orta Çağ ve Yeni Çağ’daki yetişen bilim adamları düşünce hayatının gelişiminde önemli rol oynamışlardır.
  İlk Çağ’da; Tales, Sokrat, Konfüçyüs, Buda, Heraklit ve Aristo gibi bilim adamları yetişmiştir.
  Birunu, İbn-i Sina, İbn-i Rüşd, Harezmi, İmam Gazali ise İslam bilim adamlarıdır.
  15. ve 16. yy’da Avrupa’da görülen Röne sans ve Reform hareketleri, Avrupa’nın düşün ce yapısını değiştirmiştir. Aydınlanma Çağı ile insanlar pozitif bilimlere yönelmiş ve skolastik düşünce önemini yitirmiştir. Avrupa’daki bu gelişmeler, bütün dünyayı etkilemiştir.

  Bunları bulabildim.... Umarım işine yarar...
 5. yaren03

  yaren03 Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkür Ederim.. :)
 6. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0

Sayfayı Paylaş