İnternet, TCP/IP, DNS, LAN, WAN, WLAN, FTP tanımları

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde etutcu_kız tarafından paylaşıldı.

 1. etutcu_kız

  etutcu_kız Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  962
  Beğenileri:
  452
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar bana internetin tarihsel gelişimi ve TCP/IP, DNS, LAN, WAN, WLAN, FTP gibi terimlerin tanımları ( kısa açıklama ne oldukları hakkında ) gerekiyor... yardımcı olursanız çok sevinirim.
  .
  :330:
 2. ~4ManueL~

  ~4ManueL~ Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2009
  Mesajlar:
  43
  Beğenileri:
  83
  Ödül Puanları:
  0
  TCP/IP nedir?


  "Bilgi Ağı" üzerindeki bilgi iletimi ve paylaşımı bazı kurallar dahilinde yapılmaktadır. Bu kurallara kısaca "internet protokolleri", ya da TCP/IP protokoller ailesi denir. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır. Bir başka değişle, TCP/IP protokolleri bilgisayarlar arası veri iletişiminin kurallarını koyar.

  Bu protokollere örnek olarak, dosya alma/gönderme protokolü (FTP, File Transfer Protocol), Elektronik posta iletişim protokolü (SMTP Simple Mail Transfer Protocol), TELNET protokolü (Internet üzerindeki başka bir bilgisayarda etkileşimli çalışma için geliştirilen *login* protokolü) verilebilir. Adını sıkça duyduğumuz WWW ortamında birbirine link objelerin iletilmesini sağlayan protokol ise Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) olarak adlandırılmaktadır. TCP/IP protokolü aynı zamanda, diğer iletişim ağlarında da kullanilabilir. Özellikle pek çok farklı tipte bilgisayarı veya iş istasyonlarını birbirine bağlayan yerel ağlarda (LAN) kullanımı yaygındır.

  DNS Nedir?

  Domain Name System [DNS] (Alan Adı Sistemi) dağıtık yapıda bir veritabanıdır. Bu sistem makina isimlerini IPv4 (ya da ipv6) adreslere ya da IPv4 adresleri makina isimlerine çevirmeye yarar. Ayrıca bir alan için gerekli eposta sunucusunun adreslerini ya da alanadı sunucularının hangi IP adreslerinde bulunduğunu daha teknik bir ifade ile RR'ları (Resource Records - Özkaynak Kayıtları) tutar. DNS yapısı gereği hızlı olmalıdır. Bu yüzden yapılan sorgulamalar eğer 512 bayttan küçük ise ya da yapılan işlem asıl DNS sunucusu ile yardımcı DNS sunucusu arasında bölge transferi değilse UDP üzerinden yapılacaktır. DNS sisteminin yazarları DNS için gerekli bilgileri diğer Internet araçlarında olduğu gibi RFC'lerde tanımlamışlardır (RFC 1034 ve 1035). Bu belgelere bakarsanız içinde bir kaç kod ve bölge soayalarının nasıl yazılacağını bulursunuz.
  BIND'de (Berkeley Internet Name Daemon) yazılırken bu kriterler dikkate alınmıştır. Fakat bu sistemde gereksiz karmaşıklıkta kodlar ve bunun getirdiği güvenlik problemleri vardır. Fakat djbdns bu karmaşadan uzak ve güvenli bir yazılımdır. Bunun sonucu olarakta "two-thumbs-up bir daemon" olmaya bizce hak kazanmıştır. Hatta bizce bind 9.1.X ve ileriki sürümlerinde kullanılan "Dns-sec sistemi" bile bind için bir çözüm olmaktan çok uzaktır. Sonuçta temel yani "daemon Internet"in ilk zamanlarından kalmıştır. Şu an IPv4'te yaşanılan güvenlik sorunları da aynı sebepten oluşmaktadır.
  Bu yüzden köklü bir değişim olması gerekliliği savunulmuş ve IPv6 ortaya atılmıştır. Bind içinde benzer model söz konusu olmadıkçca djbdns popüleritesini sürdürecektir. (Haklı bir popülerite !!!).
  Genel olarak dns yazılımlarının yaptığı iki vazife vardır. Bind kullananlar eğer çok profesyenel değillerse ya da bu konu ile alakalı kitap okunmamışsa bu iki olguyu karıştırabilmektedirler. Bunlar:
  Resolving (Çözümleme): Aranılan bir kaydı bulma işlemi

  Mesela

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  adresine karşılık gelen IPv4 adresinin 193.140.1.1 olmasının bulunması. Çözümleme yapan yazılımlar iki çeşit işlem yaparlar; ardışık çözümeme ve ardışık olmayan çözümleme. Sorgularda gönderilen RD (recursion required - ardışık gerekli) bitlerine göre sorgunun türü belirlenir. Ardışık olmayan sorgulara cevap veren sunucular cevap olarak ardışık isim sunucuları verirler.
  Sonuç olarak yapılan bir sorgu ardışık ise

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  için doğrudan 193.140.1.1 IP'si ya da "makina bulunamadı" cevabı verilebilir. Fakat ardışık olmayan bir sorguda cevabı bulmak için başka bir isim sunucusunun IP'sini verebilir. Ardışık olmayan sorgular aynı zamanda yinelemeli sorgular olarak daa bilinirler.

  Authoritive Nameserving (Yetkili İsim Sunumu)

  Bir alan hakkında bilgi bulunduran sunucudur. Mesela yildiz.edu.tr alanının MX, NS, A (Bunlar - Resource Record - Özkaynak Kaydı olarak bilinir) kayıtlarının tutulduğu isim sunucusudur.

  CANLI BIR ÖRNEK
  Bir sorgu nasıl yapılır. Mesela

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  adresinin IPv4 karşılığı nedir? Bunun için çözümleyici ya da sizin bilgisayarınız Internet'te birkaç yetkili isim sunucusunu gezmek zorundadır. İlk başta " . " sunucularından tr TLD'si için yetkili isim sunucu IP'si bulunur. Bunun IP'si (ki bu IP'nin makina ismi ülkemiz için ns1.metu.edu.tr ya da ns2.metu.edu.tr'dir) alındıktan sonra bu yetkili isim sunucuya "edu.tr." i barındıran yetkili isim sunucu IP'si sorulacak ve bu işlem böylece devam edecektir ve sonuç olarak 193.140.1.1 adresini sizin makinanız ya da /etc/resolv.conf dosyanızda bulunan çözümleyicinin yildiz.edu.tr'nin yetkili isim sunucusundan aldığı bilgilere göre belleğinde belli bir müddet tutacaktır. Bu süreye TTL (time to live - yaşam süresi) denir. Bu süre boyunca çözümleyici gerekli bilgileri belleğinde saklayacaktır. DjbDNS için aksi belirtilmezse bu süre 42 dakikadır. Kurulacak göre bu süre 5 saniye de yapılabilir. (Nitekim birden fazla www sunucunuz var ve bunlar arasında döner turnuva kullanarak yük dengelemesi yapmak istersek bu saniye değeri kullanılacaktır).

  _________________________________

  LAN (Yerel Ağ Bağlantısı - Local Area Network)
  Vikipedi özgür ansiklopedi

  Yerel Ağ yüksek hızda veri transferi özelliğine sahip server PC printer gibi birimlerden oluşan bir ağ türüdür. Bu ağda kullanıcı PC ‘ler yazıcılar ve ortak PC'ler arasında bilgi alışverişi veri iletimi elektronik posta alımı ve gönderimi gibi çok sayıda fonksiyon gerçekleştirilmiş olur. Yine bu ağlar server adı verilen yönetici bilgisayarlarla yönetilir ve izlenirler.
  Aşağıda basit bir yerel ağ yapısını oluşturan birimler tanıtılmıştır.

  * Server: Ağı yöneten ve izleyen birimdir.
  * PC: Kullanıcılar tarafından üzerinde işlem yapılan birimdir.
  * Printer: Kullanıcı PC'leri tarafından yönetilen birimdir.

  Yerel ağ bağlantısı içinde yeralan birimler ağ içerisinde IP adı verien bir kimlik ile aktif olabilir ve sistemin bir parçası olma özelliğini kazanırlar.

  * Açık Komut:1
  * Kapalı Komut: 0

  Access Methods (Erişim Metodları)
  Erişim metodu ağda bulunan bilgisayarların iletişim ortamını nasıl paylaşacağını yöneten kurallar kümesidir. 2 önemli erişim metodu vardır:

  * Contention: Contention-based sistemlerde ağdaki bilgisayarlar iletişim ortamını kullanmak için sürekli bir yarış içerisindedir ve her zaman veri gönderebilirler.
  * CSMA (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection): Bu teknikte paket gönderilmeden önce kablo kontrol edilir. Diğer bir iletişimin oluşturduğu trafik yoksa iletişime izin verilir. İki bilgisayarın birden kabloyu kullanmaya çalışması collision yani çatışma olarak adlandırılır ve böyle bir durumda ikisinin de trafiği kaybolur.

  Ağ Topolojileri
  En yaygın olan ve en çok kullanılan topolojiler BUS Ring Star ve Mesh topolojileridir.

  BUS Topolojisi

  Bus topolojisinde ağdaki tüm bilgisayarlar paylaşılan bir kabloya (bazen omurga olarak da adlandırılır) bağlıdır. Ethernet buna iyi bir örnektir.

  Ring Topolojisi

  Ring topolojisinde bilgisayarlar birbirlerine dairesel bir şekilde bağlanır. Her bir bilgisayar komşusu olan diğer bilgisayara bağlıdır ve veri daire etrafında sadece bir yönde dolaşabilir.

  Star Topolojisi

  Star topolojisinde tüm cihazlar merkezi bir huba bağlıdır. Hub ağdaki bir bilgisayardan sinyali alır ve gitmesi gereken bilgisayara gönderir .

  Network Architectures (Ağ Mimarileri) ya da LAN Teknolojileri
  Ethernet: Ethernet ve türevleri olan Fast Ethernet Gigabit Ethernet CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection) erişim metodunu esas almış çok popüler bir ağ mimarisidir. Günümüzde 10Mbps 100Mbps 1000Mbps hızlarında çalışan türevleri geliştirilmiştir. Ethernet teknolojisine dayalı ürünler desteklediği kablo türüne göre sınıflanırlar:

  * 10BASE2: İnce (thin) koaksiyel kablo
  * 10BASE5: Kalın (thick) koaksiyel kablo
  * 10BASE-T: UTP (Unshielded twisted-pair) STP (Shielded twisted-pair)
  * 10BASE-F: Fiber Optik Kablo

  Token Ring
  Jetonlu halkada düğümler birbirine halka biçiminde bağlandığından her düğüm fiziksel olarak komşu iki düğüme bağlıdır. Jetonlu halka ağının kurulması için MAU ya da MSAU (MultiStation Access Unit) olarak adlandırılan ve üzerinde uç sistemlerin bağlanması için birden çok Token Ring potru bulunan cihazlar kullanılır. MAU cihazlarına bağlanacak bilgisayarlar üzerinde 416 veya 100 Mbps hızında Token Ring NIC’ler olmalıdır. Bunlar adaptör kablolarla MAU cihazlarına bağlanırlar.
  Jetonlu halkada biri veri aktarımı diğeri jeton aktarımı için iki tür çerçeve kullanılır. Veri çerçevesi bir düğümden diğerine bilgi aktarılan çerçevedir; jeton çerçevesi ise halkaya veri çerçevesi çıkarmak isteyen düğüme o hakkı vermeyi sağlayan özel bir kısa çerçevedir.
  Token Ring mimarisi daha çok endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Bunun en önemli nedeni çatışma olmaması ve bir düğümün yolu belli bir zaman dilimi içerisinde ele geçirme garantisinin olmasıdır.
  ATM ağlar için UNI (User-to-Network Interface) ve NNI (Network-to-Network Interface) olarak adlandırılan iki çeşit bağlantı arayüzü tanımlanmıştır. UNI ATM portu olan cihazın ATM ağa bağlanması için kullanılırken NNI ise ATM bulutu oluşturan anahtar cihazların birbirlerine bağlanması için kullanılır.
  ATM ağda hücre aktarımı için önceden ilgili iki düğüm arasında sanal bir devre kurulmuş olmalıdır. Sanal devrelerin oluşturulmasında biri SVC (Switched Virtual Circuit) diğeri PVC (Permanent Virtual Circuit) olarak adlandırılan iki farklı yöntem vardır. SVC anahtarlamalı PVC kalıcı sanal devre ortamı sağlar. SVC yöntem olarak dial-up bağlantıyı andırırken PVC kiralık hat uygulamasını andırır.
  ATM tabanlı bir ağ Ethernet Jetonlu halka FDDI gibi diğer ağ teknolojileriyle bütünleştirilebilir. Bu amaçla kısaca LANE diye adlandırılan LAN emülasyonu kullanılır.

  ________________________

  WAN = Wide Area Network: Geniş Alan Ağları.

  WAN, farklı bölgelerdeki yerel ağların(LAN) bağlanması sonucu oluşan bilgisayar ağıdır.

  ____________________________
  WLAN NEDİR ?

  Kablosuz Yerel Alan Ağı - WLAN (Wireless Local Area Network) Teknolojisi

  Kablosuz Yerel Alan Ağı - WLAN (Wireless Local Area Network) Teknolojisi kablolu iletişime alternatif olarak uygulanan RF (Radyo Frekansı) radyo teknolojisini kullanarak havadan bilgi alışverişi yapmayı sağlayan amaçlı radyo işaretlerinin belirli bir frekans kanalında iletildiği karasal (terrestrial) esnek bir iletişim yöntemidir.

  Mobil cihazlar üzerinde bulunan wireless card yardımı ve kablosuz ADSL modem vasıtası ile veri iletişimi için kablo kullanmadan internete girebilir yada cihazları kablosuz ortamda konuşturabilirsiniz.

  ___________________

  FTP NEDİR?
  Cute FTP Kullanımı
  FTP ( FILE TRANSFER PROTOCOL ) internete bağlı bir bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de)dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. FTP ilk geliştirilen internet protokollerinden biridir. FTP protokolü ile ;1) Bir başka bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkileşimi aynı anda bağlantı kurulur 2) Protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri yapılır.

  FTP Yapmak İçin Nelere İhtiyaç Var?
  - Bağlanacağımız bilgisayarın internet adresi,
  - Bağlanacağımız bilgisayarda dosyalara ulaşmak istediğimiz hesapla ilgili kullanıcı numarası, varsa şifresi,
  - İnternet erişimi olan,üzerinde FTP yazılımı bulunan bilgisayar
  - Bağlanacağımız bilgisayarda, FTP protokol komutlarını yorumlayacak çalışır durumda bir FTP servis programı yani FTP sitesi gereklidir.
  FTP'nin Kullanımı
  Genel kullanımı; FTP < FTP yapılacak makinenin adresi> şeklindedir. Bu işlemden sonra sıra ile - İlgili bilgisayara bağlanıldığında, kullanıcı adı ve parola (password) sorulur. Bunları girdikten sonra kullanıcının makinesine bağlanılmış olunur. Bazı FTP komutları kullanılarak iki makine arasında dosya işlemleri, ayrıca bağlanılan makinede bazı temel dosya/disk işlemleri (dosya açma/silme v.b ) işlemler yapılır.
  BUNLARI YAPABİLMEK İÇİN GEREKLİ OLAN FTP KOMUTLARI:
  CD: Dizin değiştirme. Kullanımı; cd< dizin adı >
  not: bir önceki dizine geçmek için CD.. yapılır.
  PWD: Bu komut yazıldığında bulunulan dizininin ismini görürüz. İçinde bulunulan dizindeki dosyaları listeler.
  DIR: İçinde bulunduğunuz dizindeki dosyaları listeler.
  LS: Dizin içindeki çok fazla sayıda dosya varsa sayfa sayfa listeleme ve dosyaları kısa olarak göstermeye yarayan komuttur. Kullanımı ; LS- LR : ayrıntılı tersten alfabetik listeleme
  GET: Dosya alma komutudur. Kullanımı; get <dosya - adı>(<alındıktan sonraki adı>)
  alındıktan sonraki adı aynıda kalabilir. MGET: Birden fazla dosya alma komutudur. Örn: mget *.zip mget a*.*
  PUT: Dosya gönderme komutudur. Kullanımı; put<dosya- adı> (<göndereceğimiz-yerdeki- adı>
  MPUT: Birden çok dosyayı gönderme komutudur.
  ASCII: Dosya aktarımlarında aktarım modu olarak ASCII kullanılacağını belirtir.
  BINARY: Dosya aktarımlarında Binary modun kullanılacağını belirtmek için kullanılır.Yani:
  * arşiv dosyaları (zip,arj,z,zoo v.b gibi),
  * çalıştırılabilir programlar(. exe,com gibi),
  *resim formatlı programlar, (gif,jpeg,wb gibi),
  FTP ile alınmadan/yada gönderilmeden önce bu komut kullanılır.
  DELETE: FTP yapılan bir yerde istenilen dosyayı silme komutudur. Kullanımı; delete<dosya - adı > şeklindedir.
  MKDIR: FTP yapılan yerde yeni bir dizin oluşturma komutu MKDIR dir.Kullanımı; mkdir < dizin -adı> şeklindedir.
  RMDIR: FTP yapılan yerde bos bir dizini silme komutudur. Kullanımı; rmdir <dizin- adı> şeklindedir.
  LCD: FTP ortamından çıkmadan, kendi makinenizde dizin değiştirmenizi sağlar.
  CLOSE: FTP ortamından çıkmadan sadece ilgili bağlantıyı kapatır.
  QUIT: FTP ortamından çıkmak ve bağlantıyı kapatmak için kullanılan komuttur.

  FTP Yaparken Bir Dosyayı Almadan Nasıl Okuyabilirim?
  Bunu yapamazsınız. Bir dosyayı görüntülemek için onu transfer etmelisiniz.
  FTP ortamından çıkmadan, aldığınız bir dosyayı listeleyebilirsiniz.Bunun için UNIX ' te ; '!cat <dosya_adı>', vm/cms'te 'CMS type <dosya adı>' , DOS ' ta ;'type<dosya_adı>' kullanılır.Bu komutları FTP ortamından çıkmadan verin. Eğer Netscape, Mosaic vb gibi bir Web istemcisi ile FTP yapıyorsanız, programın "setup"ından transfer edilecek dosya tipi için bir listeleyici (viewer) program tanımlayarak (bu, txt dosya (metin dosyası) için bir editör) dosya transferini doğrudan ekrana yönlendirebilirsiniz. Web sadece TXT dosyaların değil, diğer formatlardaki dosyaların da (ses, görüntü, video vb) transfer edilirken ekrana yönlendirilmesini sağlar.

  Anonymous FTP Nedir?
  FTP işlemleri sırasında güvenlik açısından bağlanacağımız makinede kullanıcı numarasını (user name) ve password (parola) bilgilerini bilmemiz gerekir.(Program bunları bize sorar.Bağlanılan makine,kişiye özel ve parolasını sadece bizim bildiğimiz bir makine olabileceği gibi,herkese açık bir arşivde olabilir. Böylece herkesin kolayca erişip dosya almasını sağlayan tek tip bir kullanıcı numarası tanımlanmıştır. O da; ANONYMOUS yada FTP. Bu merkezlere FTP yapıldığında kullanıcı ismi olarak anonymous ( ya da FTP ) girildiğinde bizden parola olarak kendi: E POSTA ADRESİMİZİ girmemiz istenir. ( Parola yazılırken görülmez ) Şifre olarak kesinlikle kendi bilgisayarımızın şifresini girmeyiniz .
  Web Üzerinden FTP
  Son zamanlarda genel eğilim tüm internet servislerine daha becerikli ve etkilesimli ortamlardan erişilmesi ve farklı servislerin etkileşimli olarak kullanılması seklinde kendini göstermiştir. Bunlardan en önemli olanlarından bir taneside WEB'dir. FTP'de dahil olmak üzere pek çok internet servisi ve ilave pek çok özellik bu ortamlar üzerinden kurulabilir. Dolayısıyla FTP yapmanın bir diğer yoluda WEB üzerinden FTP yapmaktır. Bu yöntem kullanım açısından daha kolaydır.
  Binary bir dosyayı, yanlışlıkla, standart FTP programları ile kolayca ASCII modda almanız mümkün, bu sakıncalar WEB üzerinden yapılan FTP' lerde ortadan kalkmaktadır. Sözgelimi standart resim formatlarında olan bir resim dosyasını aldığınız anda görüntüyü ekrana da gönderebilirsiniz. FTP yapmanın bu "farklı,kolay ve güzel" yolunu WEB kısmında bulabilirsiniz.
  ANONYMOUS FTP' lerde şifre olarak kendi e-mail adresinizi veremiyorsanız :
  Problem, e-mail adreslerinde görülen "@" karakterinin varsayılmış olarak VM sistemlerinde satır sonu karakteri olarak tanımlanmasından kaynaklanıyor. FTP yapmadan önce,"TERM LINEND OFF" komutunu verirseniz problem ortadan kalkacaktır. Bu komutu PROFILE EXEC dosyanızın içine ayrı bir satır olarak koyarsanız (bu durumda, tırnak içinde ( 'TERM LINEND OFF' olarak ) vermeniz gerekebilir). Böylece makinanızı her açışınızda bu komutu yazmaktan kurtulursunuz.
  Anonymous FTP yaparken bu gibi dertlerle uğraşmak ve ikide bir username ve password vermek
  istemiyorsanız aşağıdaki REXX ile yazılmış EXEC dosyayı "MYFTP EXEC" olarak kaydedin. Programda, queue "anonymous "userid()"@vm.cc.itu.edu.tr" satırında @ işaretinden sonra gelen
  vm.cc.itu.edu.tr yerine kendi domain adresinizi yazın.
  MYFTP <ftp yapılacak makinenın adresi> şeklinde daha rahat anonymous ftp yapacaksınız. (Username ve password girmek zorunda kalmayacaksınız).

  /* MYFTP EXEC */
  /* */
  Parse Arg ftp_addr
  If ftp_addr="" then signal ****
  queue "anonymous
  "userid()"@vm.cc.itu.edu.tr"
  push "FTP "ftp_addr
  exit
  ****: Say 'Kullanim Formati : MYFTP
  ftp-addresi

  Grafik Arabirimli FTP
  Klasik anlamda FTP yaparken, bir takım komutlar veririz. Son yıllarda geliştirilen bazı programlar kullanıcının bu komutları vermesine gerek kalmadan grafik bir ara birim ile kullanıcının daha kolay ve komutları girmeden FTP yapmasına olanak tanırlar. FTP komutları ya pull-down/pop-up menülerden alınır; ya da tek bir fare tıklatması ile değişik FTP komutları icra edilir. Bu tip programlara bir örnek, Windows 3.1 ve Windows 95 altında çalışan, John Junod'un geliştirdiği WS_FTP 'dir.
  FTP Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
  • EXE, .ZIP vb gibi dosyaları BINARY modda transfer edin. FTP'de (genellikle) varsayılan aktarım biçimi ASCII dir.
  • AnonymousFTP'de, bir directory içine girdiğinizde, genellikle, oradaki dosyaların isim,byte olarak büyüklük, tarih ve içeriğini belirten kısa açıklama satırlarının olduğu 'readme' dosyaları (bazen de INDEX dosyaları) vardır. Öncelikle bu ASCII dosyaları alıp okumak size çok yardımcı olacaktır.
  • Anonymous FTP'de, şifre olarak LÜTFEN e-mail adresinizi doğru olarak girin. Bazı FTP merkezleri, e-mail adresinin uygunsuz girilmesi (ya da girilmeyip boş geçilmesi) durumunda FTP yapmanıza izin vermemektedir.
  • Unix'te küçük/büyük harf ayrımı olduğunu her zaman akılda bulundurun.Özellikle, aktaracağınız dosyaların isimlerini tam yazın ve küçük/büyük harf ayrımlarına dikkat edip aynısını yazın.
  • Kullandığınız bilgisayarın işletim sistemine özgü kısıt/özellikleri de bilmekte fayda var.


  Cute FTP Kullanımı

  Buraya Tıklayarak Cute FTP yi indirin!

  Cuteftp ile dosyalarınızı aktarmanız için yapmanız gereken işlemler şöyle

  Cuteftp yi çalıştırın.
  ADD SİTE yi tıklayın.

  ADD HOST penceresini aşağıdaki örneğe bakarak kendi bilgilerinize göre doldurun.


  Eklediğiniz site yi seçili hale getirin.
  Ve connect i tıklayın.


  LOGIN MESSAGES penceresi geldiyse OK' i tıklayın.


  Bu pencerede sol tarafta diskinizde bulunan dosyalar vardır. Sağ taraftaki de serverınızdaki dosyalardır.

  Taşımak istediğiniz dosyayı seçip bir taraftan diğer tarafa sürükleyip bırakarak dosya aktarma işlemini yapabilirsiniz.

  Yada bilgisayarınızdan servere dosya transferi için dosyanın üzerine gelin ve farenin sağ tuşunu tıklayın Upload ı seçin.

  Serverden bilgisayarınıza transfer için dosyanın üzerine gelin ve farenin sağ tuşunu tıklayın Download ı seçin.


  TABİ SEN BUNLARI KISALTARAK YAZARSAN İYİ OLUR
  alemci_baba_42 ve etutcu_kız bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş