IQ'su 228! Amerikalı kadın, gelmiş geçmiş en zeki insan olarak tarihe geçti

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  [​IMG]


  NEW YORK - - Zeki insan denildiğinde akla Alman bilimadamı Albert Einstein geliyor. Ancak biri var ki[​IMG] IQ’su ile neredeyse Einstein’ı[​IMG] yanında ilkokul öğrencisi durumuna sokuyor. Adı, Marilyn vos Savant. Bugüne kadar hesaplanan en yüksek IQ seviyesine sahip olan 62 yaşındaki Amerikalı kadın bir süre dünya çapında şöhretin tadını çıkardıktan sonra, şimdi zekasını b

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  alarının hizmetine veriyor.

  Vatan gazetesinin haberine göre; Savant, New York’un ünlü Parade dergisinde “Ask Marilyn” köşesinde okuyucuların çözmekte zorlanarak kendisine gönderdiği soruları yanıtlıyor. 10 yaşında ailesinin Missouri kentindeki bakkalında çalışmaya başlayan Savant’ın hayatı, yine aynı yılda, okulda girdiği bir IQ testinde değişmiş. Testin sonucunun 228 çıktığı gören öğretmenler[​IMG] buna inanmamış. İnanılmasının neden zor olduğunu açıklamak istersek, Savant’ın 10 yaşında ölçülen “beyin yaşı” aslında 23 yaşındaki bir genç kızla aynı seviyede.

  KOCASI DA ZEKİ

  30 yıl boyunca[​IMG] birçok işte çalışan Savant, şöhreti 1986’da Guinness Rekorlar Kitabı’na “Dünyanın en zeki insanı” olarak başvurmasıyla kazanmış. O zamandan beri yapılan birçok IQ testinde[​IMG] aynı skoru koruyan kadının belli bir uzmanlık alanı yok. Boş zamanlarında[​IMG] böceklerinin evriminden[​IMG] ekonometriye[​IMG] sosyolojiden[​IMG] kuantum fiziğine kadar birçok farklı alanda kendisini eğitiyor. “Bu kadar zeki olmak nasıl” sorusuna ise şu yanıtı veriyor: Zeka da güzellik gibi. Ne kadarına sahip olursanız[​IMG] hayat da o kadar kolaylaşıyor. Peki[​IMG] bu kadar zeki bir kadın kiminle evli derseniz[​IMG] kocası da ondan geri kalmıyor. Savant[​IMG] 1987’den beri[​IMG] “yapay kalbin” mucidi Amerikalı ünlü kalp doktoru Robert Jarvik ile evli.

  DÜNYANIN EN ZEKİ İSİMLERİ

  Koreli fizikçi Kim Ung-yong / 210
  İngiliz fizikçi Isaac Newton / 190
  Fransız yazar ve filozof Voltaire / 190
  Rus Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov / 190
  İtalyan bilimadamı ve sanatçı Leonardo Da Vinci / 180
  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu / 180
  Alman müzisyen Johann Wolfgang von Goethe / 179
  Alman teolog
  Martin Luther / 170
  İtalyan astronom Galileo Galilei / 165
  Alman müzisyen Ludwig van Beethoven / 165
  Alman fizikçi Albert Einstein / 160
  İngiliz fizikçi Stephen W. Hawking / 160
  Amerikalı aktris Sharon Stone / 154
  İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin / 153

Sayfayı Paylaş