Işık Enerjisi

Konu 'Fen Bilgisi 4. Sınıf' bölümünde bn hatice tarafından paylaşıldı.

 1. bn hatice

  bn hatice Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2008
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  6

  ışık enerjisini çok tüketmekle yaşam kalitesi arasında bir ilişki varmı?bu güne
  :cry::cry::cold::confused:
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Ağustos 2009
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  başlığını düzelttim;)

  Işık bir enerjidir. Sabit kütleli sis*temlerde enerji yoktan var edilemez.Ancak bir biçimden diğerine dönüşebilir. Bu yüzden ışık, yalnızca enerjinin bir başka biçiminin dönüştürülmesiyte elde edilir. Elektrik enerjisi bir elektrik lambasında ya da deşarj tüpünde ışığa dönüştürülür. Kimyasal enerji ve ateşböceği gibi ışık saçan hayvanlarda ışığa dönüşür. Bu dönüşüm ters yönde de olabilir Örneğin bir fotoelektrik hücrede ışık elektrik enerjisi üretir.
  Işıkla iniltili olarak enerjinin dönüşümü 1800′ terin sonuna doğru, bilim adamlarının kafasını karıştırdı.
  Tamamen siyah bircisim,ültraviyote ve enfraruj ışınlar gibi bütün görünmez. Işınımlan ve üstüne düşen bütün ışığı emer. Bunula birlide cisim ısıtıldığı zaman yalnızca sınırlı ve be*lirli renklerde ve frekanslarda ışınım verir,ateşin içindeki gelberi gibi , önce kızılötesi ışınlan saçar. Sonra ısındıkça kırmızı ve sonuç olarak bey*az olur. Eğer yeterli derecede ısıtılabilseydi mavi, beyaz renge dönüşüp, en sıcak yıldızlar gibi ültra*viyote ışınlar saçardı. Işığın dalga ku*ramı,siyah bir nesnenin ısıtıldığında ürettiği ışının neden farklı olduğunu açıklayamaz. Dalga kur***** göre nesne ısıtıldığı zaman,farklı sıcaklıklardaki farklı frekans alanlan değil., bütün frekanslardan ekte edil*melidir. 19001 lerde Alman fizikçi Planck yenilik getiren ve açıklayıcı bir kuram ortaya attı. Bu kurama göre ışık dahil bütün enerjileri, enerji birim*lerinden oluşuyordu. Bir nesne, bir bi*rim ya da bir milyon birim içerebirdi. Ama örneğin 0.2 - 2.5 ya da 354.67 olamazdı. Her enerji birimine Latince’ de Ne kadar ? sözlerinden gelme enerji kuvanıumu denir. Bir kuvantumdaki enerji miktarı çok küçüktür. Göze çarptıklarında parlak ışıklardaki birtek kuvantumu farkedemeyiz.. Işık enerjisinde bir kuvantuma foton denir. Kuvantum kuramı böylece gelberinin neden o biçimde pariadığını açıklar. Gelberiye daha fazla ışın verildiğinde üretilen ışığın enerjisi daha fazla olur. Bu da renk değişimi ile kendini
  gösterir. Yani mavi bir Foton’un enerjisi kırmızı bir Foto’ ndan fazladır. Planck her ışın foton’ununu enerji kaps***** frekansına bağlı olduğunu açıklar. Frekans yükseldikçe Foton’ un enerjisi yükselir.
  Işığın bölünmez birimler varlığı olduğu fikri , ışığın Tanecik kur***** bir dönüşüdür. Maddeyi oluşturan temel taneciklere ışık kuvantumu da katıldı. Eğer ışık tanecikler akımından oluşuyorsa .bilimcilerin çırpınarak aradıkları esir denilen ortama gerek olmadan . ışık boşluktan geçebilirdi. Fakat ışınların kırılması ve karışımı gibi etkiler, ancak ışığın dalga olarak kabul edilmesiyle açıklanabilirdi. Bi*limciler bunu, duruma göre , ışığın hem dalga , hem de tanecik olarak kendisini gösterdiğini varsayarak çözdüler. Bu, zor bir sorundan, ko*lay bir kaçış yolu değildi. Çünkü ikili yapı varlığı hem denetsel, Hem de ma*tematiksel olarak gösterilebiliyordu. Aynca hızlı hareket eden taneciklerin dalga karekteri taşıdığı anlaşılmıştı.
  örneğin bir elekron ışını , elektron mikroskobunda dalga hareketi gösterir. Kuvantum kuramı, sonunda bilimsel düşünceyi yüzyıllar boyu bölen soruna bir çözüm getirdi. Newton tanecik kuramını Huygens ise ışığın dalgalarla hareket ettiğini sa*vundular.Planckin önerisiyle ikilem ortadan kalktı. Işık araştırılan olaya göre,tanecikler ya da dalgalar ha*linde kendini gösterir. Belirli metaller üzerine ışık düşürüldüğünde ışık saçarlar. Bu olaya foto elektrik etkisi denir. Parlak ışığın,az ışıktan daha fazla sayıda elektron ürettiği, fakat daha yüksek enerjili elektron üretmediği gözlenmiştir. Öte yandan mavi ışık, ışığın yoğunluğu ne olursa olsun, kırmızı ışıktan tier zaman daha yüksek enerjili elektron üretiri 095′ de Albert Elntteln her elektronun bir Fotonundan çıktığını açıkladı. Parlak ışık az ışıktan aynı enerjide daha faz*la Fotona sahipken, mavi ışık kırmızı ışıktan daha yüksek enerjili Fotonlara sahipti. Işığın frekansını değiştirmenin ya da gözle görülmeyen frekansı görünür hale çevirmenin bazı yararları vardır. Floresan maddeler, değişik frekan*slarda ışık alırlar. Ve bunları gene değişik frekanslarda yayarlar. Sonuçta ortaya çıkan renk, içine faz*ladan ışık girdiği için çok parlak olur. Bazı reklamlarda kullanılan boya ve mürekkeplerin esası budur. Bazı te*mizleme tozlarında, görünmez ultraviyole ışınları mavi ışığa çeviren ,böylece çamaşırı daha parlak gösteren optik parlatıcılar bulunur. Bazı geçe kulübü ve diskoteklerde bu tür ışık yayan lambalar bulunmak*tadır. Özellikle açık renk giy setere fosforlu cisimlerin parlaklığını verir


  bunun arasından birkaç cümle yazabilirsin arkadaşım;)
 3. yonıs

  yonıs Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  fen

  arkadaşlar ders kitabı 102 şimdiden teşekkürler:330::330::330::330:

Sayfayı Paylaş