Isının madde üzerindeki önemi

Konu 'Fen Bilgisi 5. Sınıf' bölümünde bünyamin yusuf tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. bünyamin yusuf

  bünyamin yusuf Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  ISININ MADDE ÜZERİNDEKİÖNEMİ


  Günlük yaşantımızda ısı ve sıcaklık kavramlarını sıkça kullanırız. Isı

  insan oğlunun en önemli ihtiyaçlarından biridir.


  Güneş ışığına bırakılan birbuz parçası yada katı margarin yağı ısı alarak erir. Yanmaktaolan ateşin üzerine bırakılan et parçası ısı alarak pişer. Ocakta

  ısıtılan suyun sıcaklığı artar ve kaynamaya başlar. Isıtma yerine soğutmayapılırsa tersi olaylar olur.


  Isı verilen maddelerin şekillerinde de değişiklikler</B>  olur. Yazın asfaltlarda kabarma, elektrik kablolarında sarkma, kışın ise büzülmelerolur.Ayrıca ısıtılan bazı maddelerden gazlar çıkarak değişik maddelere dönüşürler.


  Bu</B>olaylar, ısının madde üzerinde fiziksel ve kimyasal etkileri olduğunu gösterir.Isıtılan maddelerin, sıcaklığın değişimi, hal değişini, genleşme gibi olaylar fizikseldeğişime örnek olarak verilebilir.


  ISI VE SICAKLIK


  Günlü hayatta bilindiğigibi, ısıtılan maddenin sıcaklığı artar, soğutulan maddelerin ise sıcaklığı azalır.Yani ısı ve sıcaklık birbiriyle ilgili fakat aynı şey değildir.Buiki kavram birbirine karıştırılmamalıdır.


  Hava ısısı 30 C tır. Cümlesiyanlış kullanılan bir cümledir. Doğrusu, “Havanın sıcaklığı 30 C tır”cümlesidir. Isı ile sıcaklık aynı nicelik değildir. Fakat sıcaklığın değişmesiiçin ısı alış verişinin olması gerekir.


  Maddelerin her üç halindede moleküller hareket ve titreşim halindedir. Dolayısıyla moleküllerin bir hızıyani kinetik enerjisi vardır. Sıcaklık madde moleküllerinin ortalama hızları ileorantılı fiziksel bir büyüklüktür.


  Isı ise, moleküllerin kinetik enerjilerinin toplamıile ilgili bir enerji çeşididir veya maddeye verilen yada maddedenalınan enerji çeşidine ısı enerjisi denir.


  Sıcaklık birimi derece, ısıbirimi ise kalori yada joule dir. :)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş