İskender Pala - Od Hakkında

Konu 'Kitaplar, Yazarlar, Entellektüel' bölümünde Moderatör Bünyamin tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Bünyamin

Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63

Arkadaşlar şu anda İskender Pala'nın OD isimli romanını okuyorum. Aranızda okuyan varsa kitap ile ilgili fikirlerini ve düşüncelerini alabilir miyim ? Yahut romanda neleri sevdiniz neresi hoşunuza gitti vs.

Şimdiden teşekkür ederim.
  2. White_Pearl

White_Pearl Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    19
    Başta bana ilginç gelen, her bölümün başlangıcında anahtar kelimelerin yer almasıydı -ki her kitapta rastlayabileceğin bir durum değil bu. Bunun dışında bu kelimelerin hemen altında Yunus Emre'den dörtlükler verilmiş, bence bu da kitabı daha güzel hale getiriyor.. Ama benim en çok hoşuma giden Sitare'nin sevdayı tanımladığı sayfaydı:

...Yunus! dedi, parmağını kalbimin üzerinde gezdirerek,
    "burası kalbinin en değerli yeridir.Burada siyah bir nokta vardır,Canın canı, sevenin canı buradadır.O nokta, yoğun bir damla kandan ibarettir.Adına 'Süveyda' yahut 'Sevda' derler.Siyaha çalan rengi yüzündendir bu isim..
    Çünkü sevda, kara talih içinde, o kara kan damlasında büyür..
    Bütün tecelli denizleri, aşk fırtınaları, işte o bir damla kanda dalgalanıp çırpınır.
    Aşırı sevgi bu damlayı tahrip edip dağıtırsa,parçaları bütün vücuda dağılır.
    Aşk işte bu dağılmanın adıdır..Aşık ne yaptığını bilmez olur...

Bilmiyorum okudun mu, belki de geçmişsindir ama ilk çocuklarını kaybettikten sonra Sitare'nin ağıt söyleyişi vs. bayağı etkileyiciydi, yani genel olarak yürek burkan bir roman.. Yani Yunus Emre'nin tekkeye girişi, oğlu İsmail'in hayatı çok iyi anlatılmış.

Daha aslında bayağı bir şeyler söyleyebilirim ama okumayanların hevesini kaçırmayayım, bu kadarlık yeter sanırsam :)
  3. Moderatör Bünyamin

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    Yok yok ben uçan ateşlerin İbrahim'i kafasından vurduğu bölümdeyim. Yani başlarda. Burda şunu anlamadım. Olay kimin ağzından anlatılıyor. Yunus Emre'nin mi ? Molla Kasımın mı ? Turakçı Baba mı ? Anlamadan da devam etmek istemedim. İbrahim ve İsmail'in babası Sitare'nin eşi kim ? Aslında ilerleyen sayfalarda öğrenirdim de :) Şimdi öğreneyim. Kitabı bitirince kitap hakkında konuşalım bence.
  4. White_Pearl

White_Pearl Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    19
    Başlardaymışsın o zaman kimin anlattığını rahatça söyleyebilirim sana, roman Molla Kasım'ın ağzından.. Yerde mahluklar, suda balıklar, gökte melekler.." Kolla Kasım Yunus Emre'nin şiirlerini yaktıktan sonra çok pişman oluyor ama sonra şiirlerde bir nevi herkesin hakkı olduğuna inanıyor ve hatasını telafi amaçlı, üstadına olan Yunus Emre'ye de olmasın diye hayatını baştan sona kaleme alıyor :)

Ayrıca İsmail ve İbrahim'in babası ile Sitare'nin eşi de Yunus Emre, ileride neden Tapduk Emre'ye gittiği, neden tekkeye katıldığı anlatılıyor zaten..

Dediğin gibi, sen de okuduktan sonra uzun uzuuun konuşuruz, bu arada hep fazla uzun yazıyorum umarım sıkılmazsın okurken canım :D
    Moderatör Bünyamin bunu beğendi.
  5. Moderatör Bünyamin

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    Hayır, daha uzun olsa da daha çok okusam keşke :) Çok güzel anlatıyorsun. Kitabı 2 güne kalmaz bitirip konuşmamız lazım :)

Bu arada gerçekten çok teşekkürler ya.
    kitap-kurdu1245 bunu beğendi.
  6. White_Pearl

White_Pearl Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    19
    Ben teşekkür ettim canım, sen tamamen bitirince beğendiğin/beğendiğimiz dörtlükleri de göndeririz romandan, güzel olur :)
  7. Moderatör Bünyamin

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    Tamam güzel olur valla. :)
  8. Moderatör Bünyamin

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Ben teşekkür ettim canım, sen tamamen bitirince beğendiğin/beğendiğimiz dörtlükleri de göndeririz romandan, güzel olur :)
    Genişletmek için tıkla...

Kitabın yarısındaydım ama bugün hepsini bitirdim. Kitabın konusu hala aklındaysa bir soru soracaktım? :D
  • White_Pearl

White_Pearl Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    19
    Tabii canım, sorunun Yunus Emre'nin oğluyla ilgili olduğunu hissediyorum :D
  • Moderatör Bünyamin

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    o_O Hayır bilemediniz. :D kitabın son sayfası, Yunus Emre'nin şiirleri kaç tane diye soruyor ve en sonunda şöyle diyor; 359 '' O sırada dervişlerden yedi tanesinin de, birbirlerinden habersiz, cübbelerinin içinde gizliden gizliye çekmekte oldukları tespihlerin iplerini koparıverdiklerini çok sonradan öğrendim. " Bu tespih ipleri koparma olayı ne? Onu çıkaramadım o_O ? :(
  • Sayfayı Paylaş