İskender Pala "Od"

Konu 'Kitap Özetleri' bölümünde 0_ŞeHaDeT_0 tarafından paylaşıldı.

 1. 0_ŞeHaDeT_0

  0_ŞeHaDeT_0 Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2009
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  195
  Ödül Puanları:
  0

  İskender PALA'nın ''OD'' kitabının kapsamlı,geniş ;olayın, zamanın, kişilerin vs. geçtiği bir özet istiyorum. Okuyan var mı??
 2. Moderatör Seher

  Moderatör Seher Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2010
  Mesajlar:
  2.775
  Beğenileri:
  905
  Ödül Puanları:
  113
  Özeti

  İskender Pala, Od’da Yunus Emrenin hayatını konu ediniyor. 13. yy. Anadolu’sunda insanlık dersi veren Yunus Emre’nin yanında, Mevlânâ’dan Barak Baba’ya, Hacı Bektaş’tan Turakçın Baba’ya Temür Alp Ata’dan Tapduk Emre’ye Anadolu’yu sabır, aşk ve inanç mayasıyla kuranların hikâyesi dile geliyor.

  Roman Yunus Emre’nin şiirlerinde de geçen Molla Kasım ile birlikte başlıyor. Romanda Molla Kasım Yunus’un hayatını kaleme alıyor.

  Yunus Emre’nin Sitare, diğer ismiyle Elif’e duyduğu aşk da önemli bir yer tutuyor romanda. Yunus, Sitare’sini erken yaşta yitirir. Ebedi aşk, ilahi aşkın eşiği Sitare’nin gözleri, elleri ve sesindedir. Oradan şiire gidecektir Yunus Emre. Dağlar ile taşlar ile çağırmanın sırrına erecektir. Yunus, romanda çok sevdiği oğlunu da kaybeder. Yunus bu zorluklarla boğuşurken bir yandan da Anadolu Haçlı istilacıları, Moğol askerleri, hırsızlar, uğursuzlar, Alamut fedaileri tarafından deşilmektedir.

  Zulüm ve acının kol gezdiği bu topraklarda Yunus aşka giden yolun şiirden geçtiğini anlamış ve bu yolda ilerlemiştir. Bir süre sonra tıpkı dedesi gibi o da tüm Anadolu’nun örnek aldığı insanlar arasına girmiştir. Yunus ile birlikte sadece şiir değil büyük bir hümanizm fikri geldiğini mükemmel bir şekilde işleyen İskender Pala’ya teşekkürler…

  İskender Pala son kitabı Od ile raflardaki yerini aldı. İskender Pala Od romanında Yunus Emre’yi anlatıyor.

  Her yazdığı romanla yüz binlerin kalbini feth eden İskender Pala yeni romanı ‘OD’ ile yeniden okurlarını selamlıyor. Od bir Yunus Emre romanı. Gök kubbemizin her zaman parlayan ve hep çok sevilen, şiirleri gönülden gönüle dolup dilden dile dolaşan Yunus Emre, bu kez OD’un ana kahramanı. İskender Pala’nın ilim ve kültür adamı olmasının yanında, yazar kişiliğinin imbiğinden geçirilerek aşkın tahtına bir kez daha oturtuluyor.

  13. yüzyılın her bakımdan kavruk ve yanıp yıkılan orta-mına Yunus Emre’nin gelişi tarihi atmosfer içerisinde hakiki anla-mına kavuşturuluyor. Yıkıntılar ve yangınlar içinden bir gönül ve bir insanlık anıtının inşa edilişi cümle cümle anlatıyor ve elbette kalbe dokuna dokuna yol alıyor. Romanın her sayfasında Yunus’un hamlıktan saflığa geçişi okunuyor.
  she's ve 0_ŞeHaDeT_0 bunu beğendi.
 3. 0_ŞeHaDeT_0

  0_ŞeHaDeT_0 Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2009
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  195
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkür ederim de bu pek kapsamlı olmadı ama yinede teşekkürler...
 4. yıldız1456

  yıldız1456 Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2012
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Roman Yunus’un mısralarında adı geçen Molla Kasım ağzından yazılır. Kendini dini ilimlerde yetiştiren Molla Kasım’ın eline 1320‘li yıllarda, Sakarya Suyunun kenarındayken, okuması için bir tomar kağıt tutuşturulur. Oltasını suya atan, bir taraftan da yaktığı ateşin yanında oturan Molla Kasım baş sayfada Haza Divan-ı Derviş Yunus yazılı olan tomarı okumaya başlar.Bazı şiirleri beğenir, bazılarını (bin kadarını) ırmağa, bazılarını da (bin kadarını da) ateşe atar. Ne zaman ki;
  “Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme / Seni sigaya çeken bir Molla Kasım gelir.” dizelerini okur, tomarı elinden atıp secdeye kapanır.
  Pişmanlık duyan Molla Kasım kendisini affettirmek için Yunus Emre Romanını yazmaya karar verir. Bunun için de Sarıca Köyde Yunus Emre’yi, Karaman’da Yunus Emre’nin oğlunu bulur. Onlarla konuşur. Onların dilinden yazar. Kısaca bu roman Yunus’un ve Yunus Emre’nin oğlunun ve Molla kasım’ın diliyle anlatılır.

  Yunus Emre’nin gariplik ve miskinlik içinde yaşamış bir insan-ı Kamil olduğu vurgulanır. Yunus’un şiir demiş olmak için değil kalbe girmek için şiir yazdığını; onun şiirinin insan için insanlık için, sevgi ve hoşgörü için olduğu da vurgulanmaktadır.

  Roman, Molla Kasım’ı takdimden sonra çocuk eşkıya Samuel diye tanınan Yunus’un oğlu İsmail’in Yunus’un yoldaşı Turakçın’ı öldürmesiyle başlar. Bu çarpışmada ölmeyen Yunus’la İsmail’in konuşmalarında İsmail’in Yunus’a karşı kini ve Allah’a karşı şüphesi işlenir.
  “Sevgimi güneş yaparak onun buza çıkmış kinini eritebilirdim; ama inkar ve şüpheleriyle nasıl başa çıkacağım?” diyen Yunus’un ağzından şu yargıya varılır:
  “Alemde sevgiden büyük bir umut da, sevgiden öte bir korku da yoktur. Sevgiliden korkmak korkunun en yüksek derecesi, sevgiliden umut etmek umudun en yüksek kertesidir. Sevgilisi olmayan biri yaşadığını sansa da yürüyen ölüden ibarettir.”

  Roman her biri alt bölümlere ayrılmış 3 bölümdür. Birinci bölümün başlığı Rnçber, ikinci bölümün başlığı Derviş, üçüncü bölümün başlığı Işıktır. Bu ne güzel bir özettir: Bir rençber gibi çalışan, şeyh de olsa dervişliği bırakmayan Yunus’un ışığında sevgi ve hoşgörü artarak devam edecek ve insanlık bundan yararlanacaktır.

  Yunus’un ağzından anlatılan altbölümler Yunus’un dörtlüğü ile başlamaktadır. Alt bölümlerde yan başlıklar yoktur. Ancak dörtlüğün üstünde yan başlıklar bir etiket gibi, anahtar kelimeler gibi yazılmaktadır. Bu teknik, romanın özelliğinden kaybetmeden bir ders kitabı gibi de okunmasını sağlamaktadır. Ayrıca okuyucuya romanı sağma konusunda kolaylıklar sağlamaktadır.
  Alt bölüm başlıkları da anlamlı, düşündürücü ve ders vericidir. Örneğin; Molla Kasım, Şüphe, İbrahim, Temür Alp, Satı Nine, Sitare, Hacı Bektaş, Aslanlı Hünkar, Samuel, Alamutlu, Tabduk Sultan, Çelebi Faruk, Mevlana Hüdavendigar, Padişah, Avare, Abdallar, Ana Bacı, Yunus’u Güyende, baybars, Zahir baba, Çoban, geyikli baba, Turakçın…Baştada belirtildiği üzere bu başlıklar altında 14. yüzyılın Anadolu coğrafyası tarihi ve kültürü… roman potasında eritilmiştir.
  Tarihi olayların yanında önemli şahsiyetlerin de sergilendiği bu romanda Yunus Emre’nin hayat hikayesi anlatılır. Bir benzetmeyle yazalım: Anadolu kilimi gibi dokunur roman. Yunus çizgileri renk armonisi içinde ortaya çıkartılır. Açık deyişle söylersek; yazar Fahrettin Razi, Umrenli Kadı Siraceddin, Esirüddin Mufazzal, Şeyh-i Ekber Muhiddin-i Arabi, Necmeddin Daye, Belhli Bahaddin veled, Konyalı Sadreddin ve Tirmizi, Seyyid Burhanedin; Hz. Mevlana, Hacı Bektaş Hüngar…ve daha bir çok allame ve mütebahrirlerin ışığında Yunus Emre’yi görmüş, incelemiş ve roman biçiminde anlatmıştır. Dahası var Yesevi dervişleri, Rum Abdalları, Ahiler hakkında; tekkeler ve zaviyeler, pazarlar hakkında, Haçlının tapınakları hakkında da bilgi birikimi olan yazar bu zengin kültürünü alçak gönüllüğü ile sanki basit bir şey anlatıyor gibi ortaya koymuştur ve Yunus Emre’yi tanıtmaya çalışmıştır:

  Yunus Emre’nin dedesi Horasan’dan Anadolu’ya hizmet için, Hoca Ahmet Yesevi tarafından gönderilen alperendir. Yunus Emre’nin dedesi “halka hizmet Hakka hizmettir.” düsturu ile çalışmış ve Anadolu’ nun her köşesine giderek hizmet edenlere kalkan olmuştur. Bu arada ailesine ve çocuklarına fazla yakın olmadan onları izlemiştir. Yunus Emre’nin babası da, kendisi de aynı kaderi paylaşmıştır.
  Roman boyunca Yunus Emre oğlunu, oğlu babasını aramış durmuştur. Kader onları Molla Kasım’ ın oltasını suya attığı çay kenarında buluşturmuştur. Başka deyişle roman başladığı yerde bitmiştir. Yunus Emre oğlunu ikna etmiş ve Sarıca köyde dergahını kurmuştur. Yunus Emre’ nin oğlu Karaman Beyliğinden toprak alarak bir dergah da orada (Yerlice’de) kurmuşlardır. Ancak Yunus Emre bir yıl sonra eşinin yattığı mekana sarıca köye dönmüş ve orada ölmüştür.
  she's ve 0_ŞeHaDeT_0 bunu beğendi.
 5. Moderatör Bünyamin

  Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

  Katılım:
  9 Ocak 2012
  Mesajlar:
  523
  Beğenileri:
  366
  Ödül Puanları:
  63
  Ben kitabı okudum bitirdim. Sorun varsa sor. Öyle cevaplayayım. Böyle kapsamlı bir şekilde kimsenin yazmasını bekleme. Kitabı oku ve anlamadığın yerleri sor. Ayrıca bu konudan var ;

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Burada epey bir tartıştık. Önemli konular ve yerler var.
  she's ve 0_ŞeHaDeT_0 bunu beğendi.
 6. kitap-kurdu1245

  kitap-kurdu1245 Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2013
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bn kitabı bitirdim aklıma bir yer takıldı sorabiliri miyim
 7. Moderatör Bünyamin

  Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

  Katılım:
  9 Ocak 2012
  Mesajlar:
  523
  Beğenileri:
  366
  Ödül Puanları:
  63
 8. 0_ŞeHaDeT_0

  0_ŞeHaDeT_0 Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2009
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  195
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz..

Sayfayı Paylaş