İslam’a göre erkek ve kadının koku sürünmesi caiz midir?

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  İslam dini güzel kokuyu kadına da erkeğe de helal kılmıştır. Ancak kadınlar için dışarıda koku sürünmeleri yasak kılmıştır. Bunun sebebi güzel kokunun yabancı erkekleri cezbetmesidir.

  Peygamberimiz buyuruyor ki:

  Bana dünyanızdan üç şey sevdirildi: Göz aydınlığım namaz, güzel koku ve kadın.” (Mişkatü’l-Mesabih c:2. s: 669.)

  Peygamberimiz hadislerinden buyurduğu gibi güzel kokuyu sever ve kullanır, kullanılmasını da teşvik ederdi. Bunun sebebi güzel kokunun hem cemiyet içinde pis kokuları giderici özelliğinden, hem de kadın ve erkeğin cinselliklerinde büyük bir etkinliği olduğundandır. Eşleri birbirine bağlayacak güzel olan her şey dinimizde helal kılınmış, bizzat peygamber (S.A.V.) efendimiz uygulamakla ümmetine teşvik etmiştir.

  Şimdi dinimizin kokuda kadın ve erkeğe tanıdığı sınırlamadan bahsedelim.

  Erkeğin koku sürünmesi:

  Cuma ve Bayram namazlarında ve düğün gibi topluluklara iştirak edildiğinde erkeklerin koku sürünmeleri sünnettir. Koku sürünen erkekler için, kadınların bulunduğu topluluklara iştirak etmeme gibi bir sınırlama yoktur.
  Güzel koku kullanımında erkekler için bir tek yasaklayıcı ölçü konulmuştur.

  Erkeğe kadınımsı tüm davranışları yasak kılan İslam, güzel koku kullanımında da kadınlara has olan rengi belirgin kokuyu yasak kılar.

  Ya’la b. Mürre (r.a.) anlatıyor:

  Allah’ın Resulü Ya’la’nın yüzünde rengi belirgin bir koku görünce:

  -Karın var mı? diye sordu. (Yani bu koku sana karından mı bulaştı?)

  Ya’la:

  -Hayır, karım yok, ey Allah’ın Resulü! diye cevap verdi.

  O zaman Resulüllah (S.A.V.) şöyle buyurdu:

  -Evet git, hemen bu kokuyu yıka, onu yıka. Bir daha da sakın böyle (rengi belirgin) bir koku sürünme. (Mişkatü’l-Mesabih K. Libas)

  Görüldüğü üzere, Resulüllah (S.A.V.) sürüldüğünde rengini belli eden koku sürünmeyi yasak kılmıştır. Çünkü kadınlara özgü her türlü davranışları yapan erkeklere, Allah (C.C.) lanet etmiştir. Böyle kimselerin namazı Allah katında kabul olunmadığı gibi cenazesinde de melekler hazır bulunmaz.

  Sonuç olarak diyebiliriz ki, alkol içermeyen, belirgin bir renk oluşturmayan sıvı ve katı bütün koku ve kokulu maddeler erkekler için helaldir.

  Kadının koku sürünmesi:

  İslam, erkeğe olduğu gibi kadına da güzel koku sürünmeyi helal kılmıştır. Ne var ki yaratılış olarak cazibeli olan kadın, güzel koku sürndüğünde daha bir cazibe kazandığından onlara bazı sınırlamalar getirilmiştir. Bu da, dışarı çıktıklarında koku, makyaj v.s. her türlü süsün yasaklanmasıdır.

  İslam, kadının kocasına karşı olabildiğince dişi olmaya çağırırken, yabancı erkeklere karşı korunmaya çağırmaktadır.
  kitapkurdu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş