ISO görüntü dosyası nedir?

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde bjkuslu123 tarafından paylaşıldı.

1. bjkuslu123

bjkuslu123 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

ISO görüntü dosyası -ya da "kalıbı", CD standardı olan ISO 9660 dosya sisteminin birebir görüntüsünü içeren bir dosyadır. Normalde ISO 9660 için kullanılan terim şimdilerde daha geniş anlamda görüntü dosyaları için kullanılıyor.

Bir ISO dosyasını uzantısından tanıyabilirsiniz: .iso. Özellikle işletim sistemlerinin bu şekilde dağıtılıyor oluşu, ISO görüntüsünün, sistem CD'sinin tüm özelliklerini tek dosya altında topluyor olmasındandır. Bu özellikler dosya öznitelikleri ve açılış (boot) kodunu da kapsar. Bu şekilde, sistem dosyalarını CD'ye kopyalayıp bir de açılış kaydı hazırlamaya gerek kalmadan, tek hamlede açılabilir (boot edilebilir) işletim sistemi diski oluşturulabilir. ISO dosyalarının elbette tek amacı işletim sistemi değildir, bir CD'nin birebir görüntüsünün gerekli olduğu başka her türlü depolama amacıyla da (standartlar çerçevesinde) kullanılabilir. Aksi halde, yani Windows penceresinde CD'nin içine girip gördüğünüz dosyaları bir yerden diğerine kopyalayarak CD'nin birebir kopyasını oluşturamazsınız. Yukarıda andığımız üzere, CD'de bulunan bilgiler kullanıcının görebildiklerinden ibaret değildir.

ISO görüntü dosyasıyla bir işletim sistemi indirdiyseniz, bu ISO dosyasını CD'ye kopyalamanız size işletim sistemi CD'sini vermez. Doğru şekilde içeriği CD'ye aktarmak için CD/DVD yazma programınızın ISO yazdırma işlevini kullanmalısınız.
  2. alemci_baba_42

alemci_baba_42 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    16
    güzel paylaşım konularımız bunlar

Sayfayı Paylaş