İstanbul Üniversitesi'ne 'Pamuk' Gibi Şans

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113  Her Yıl Yapılan "Dünyanın En İyi Üniversiteleri" Seçiminde Türkiye'den Sadece İstanbul Üniversitesi Yer Aldı.  Üniversitenin bu başarısı akademisyenlerin performansının yanı sıra Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a da bağlı...

  Her yıl yapılan dünyanın en iyi üniversiteleri seçiminde Harvard Üniversitesi 8. yılında da birinci olurken, Çin'deki üniversitelerin yüksek performansı dikkat çekti. Türkiye'den ise listeye giren tek üniversite 424. sıradaki istanbul Üniversitesi oldu.

  2003 yılından bu yana Şanghay Ciao Tong Üniversitesi'ne bağlı bir merkezin yaptığı "2010 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması" açıklandı. ABD ilk 10'a 8, ilk 100'e ise 54 üniversitesini sokarak, listenin en iddialı ülkesi oldu.

  Türkiye'den ise listeye giren tek üniversite istanbul Üniversitesi oldu. Üniversite, bu başarı aslında Nobel ödüllü mezunu Orhan Pamuk'a da borçlu. Çünkü Pamuk sayesinde 15.1 puan kazandı ve 424. sırada yerini aldı.

  Araştırmada kriter olarak, Nobel ödülü kazanan mezun ve akademisyen sayısına, adı çokça geçen araştırmaların sayısına, ileri gelen dergilerde basılan ve yayımlanan makale sayısına, enstitünün büyüklüğüne oranla kişi başına düşen verim göz önünde bulunduruluyor. Liste, daha çok bilimsel araştırma başarılarına odaklanıyor.

  Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun olan Pamuk da bu açıdn değerlendirildiğinde, okula artı puan kazandırıyor.

  Yazarın, tek başına getirdiği puan, üniversitenin akademisyenlerinin performansıyla eş değer. Üniversite, akademisyen başına düşen akademik performansan ötürü de 15.5 puan aldı.  Gamze** bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş