İstanbul'da kültür ~ İşte binbir icat sergisi !

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  İşte Binbir İcat Sergisi


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Başbakan Erdoğan, "Binbir İcat" Sergisinin Açılışını Yaptı Ardından da Sergiyi Gezdi.


  Başbakan Erdoğan, Sultanahmet Meydanında açılışın yaptığı "Binbir İcat "sergisinin açılışını yaptı ardından da sergiyi gezdi.

  Başbakan Erdoğan'ın katıldığı "Binbir İcat "Sergisinin açılışı öncesinde koruma duvarını aşıp, protokolün oturduğu bölüme kadar gelen küçük bir kız çocuğu şaşkınlık yarattı. Kiyafetiyle de dikkat çeken kız çocuğu , korumalar tarafından elinden tutulup, yürüyerek alanının dışına çıkarıldı.

  7. ve 17. Yüzyıl arasındaki bin yıllık tarihi süreçte yaşanan bilim ve teknolojik gelişmelerin anlatıldığı Binbir İcat Sergisi Sultanahmet Meydanında açıldı. Açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve diğer yetkililer katıldı.Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın Sultanahmet Meydanına girişi sırasında Ak Partili gençlerden oluşan 20 kişilik bir grup üzerlerindeki 'Evet 'yazılı tişörtlerle "Başbakan Erdoğan "sloganı atarak alkış tuttu.


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  BU, BİLİMSEL BİR ŞOVDUR "

  İlk konuşmayı, sergiyi Türkiye'ye getiren Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa yaptı. Karlığa, "Bu sergi gerçekten bizim medeniyetimizin engin ürünlerimizi çağdaş teknolojinin ürünlerini kullanarak hizmetine sunmaktadır." dedi. Bilim Teknoloji ve Uygarlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Salim Al Hassani de bir konuşma yaptı. Hassani, "Bugün burada bulunmaktan onur duyuyorum. Gazici sergimizin ilk adımı olan İstanbul'da sizlerle bulunmaktan son derece memnuniyet duymaktayız. Bu sergi bir müze değil bu sergi eğitimsel eğlendirici ve bilimsel bir şovdur. Birçok tarih bilimcisi tarih biliminin tarih bilimine baktığı zaman arada bin yıllık bir boşluk olduğunu görmekteyiz. Bu döneme de Avrupa'nın karanlık çağı denmekte. Bu bin yıllık dönem de İslam medeniyetine tekabül etmektedir. Bu yüzden modern teknoloji ve interaktif teknikleri kullanarak gençleri bilgilendirme yolunu seçtik. "diye konuştu. Serginin ana sponsoru ALJ Sosyal Sorumluluk Nbakanı Muhammed Al Jamel ise, serginin Türkiye'den sonra birçok farklı mekanda olacağını ve kıtaları dolaşacağını kaydetti.

  "HUZURSUZLUĞUN TEMELİNDE BAŞARILARIN DEVAM ETTİRİLEMEMİŞ OLMASI VAR "

  Ardından Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın bir konuşma yaptı. Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise, "Dünyanın büyük bir kesimi bizimle doğrudan ilgili olan batı ve Avrupa kesimi İslam dünyası deyince Binbir Gece masallarını hatırlatıyor. . Batı medeniyetinin ardındaki gelişmede İslam inancı vardır. Biz Müslümanlar ve bu konuda çalışan Müslüman Aydınlar olarak büyük çağları hatırladıkça bir anlamda gurur duyuyoruz. Bir anlamda da içimizde derin bir acı duyuyoruz. Hiçbir topluluk böyle bir tarihe sahipse böyle bir tarihin bilincindeyse onun bugün huzur bulması mümkün değil. İslam dünyasında mevcut olan huzursuzluğun temelinde ortaya konmuş başarıların devam ettirilememiş olması vardır. Bize ne oldu sorusunu sorduk. Biz bu hale nasıl geldik. Niçin geldik. Hele bugünlerdeki bazı olayları düşünürsek Afrika'daki açlık, Pakistan'daki tsunamiyi düşünürsek o sorular çok daha anlam kazanıyor. Eğer bizi kültür köklerimizin farkına varırsak bilim ve teknolojiyi ve düzene konan hayatı yeni baştan inşaa edersek, bizim bu türden önlenebilecek pek çok acımızı daha rahat bir şekilde dindireceğiz ve bugünkü acıları yaşamayacağız." şeklinde konuştu.


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  BAŞBAKAN ERDOĞAN ÖNCE AÇTI; SONRA GEZDİ

  Başbakan Erdoğan da bir konuşma yaptı. Erdoğan, "İslam medeniyetinden bilim ve teknolojinin bin yıllık serüvenini aktaran Binbir İcat sergisinin ülkemiz ve gençliğimiz için İslam dünyası için aydınlık geleceklere vesile olmasını diliyorum. Londra'da yarım milyona yakın kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu sergi İstanbul'da özellikle de Ramazan'a yetiştirebilirsek çok anlamlı olur demiştim. İstanbul'da 5 Ekim'e kadar açık kalacak serginin çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edileceğini umut ediyorum. "dedi. Erdoğan, İslam Medeniyetinin yok sayılmaya çalışıldığını kaydederek, "Eski Yunan'dan Avrupa rönesansına atlayan bir bilim tarihi anlayışı yerleştirilmeye çalışılmıştır. İslam medeniyeti kendinden önceki medeniyetlere büyük bir saygıyla sahip çıktığı halde kendisi farklı bir tavırla karşılaşmıştır Bu büyük boşluk pek çok kesim tarafından sorgulanmaya başlanmıştır" diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, "Mehmet Akif Ersoy'un mezar taşına işlenmesini istediğim dörtlüğü okumak istiyorum diyerek Ersoy'un bir şiirini de okudu ve "Sessiz yaşamış İslam medeniyetinin bilim adamlarını unutmamak ve unutturmamak hepimizin görevidir. "diye konuştu. Konuşmasının ardından kurdele keserek serginin açılışını yapan Başbakan Erdoğan, sergiyi gezmeyi de ihmal etmedi.

  BİNBİR İCAT SERGİSİ

  Daha önce Londra'daki Bilim Müzesinde sergilenen Binbir İcat sergisi Sultanahmet Meydanında bin metrekarelik kapalı alanda sergileniyor. Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi tarafından Türkiye'ye getirilen sergi, ev, pazar, okul , hastane, şehir , dünya ve evrenin anlatıldığı yedi bölümden oluşuyor. 5 Ekim'e kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek. Londra'da sergilendiği süre boyunca 500 bin kişi tarafından ziyaret edilen sergi 5 Ekim'e kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek. Sergi İstanbul'dan sonra, New York'ta da meraklılarıyla buluşacak.  Sergilenen eserleri incelemek için :

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


Sayfayı Paylaş