İstanbul'un kurtuluşuyla ilgili kompozisyon

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde deniz_zuızu tarafından paylaşıldı.

1. deniz_zuızu

deniz_zuızu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

İstanbul'un kurtuluşuyla ilgili kompozisyon yazmamda bana yardım edebilirmisiniz??
  2. selene

selene Guest

Zuhal'cim bu konu sen ve Kağıt arasındaki bir bağ olacak
    Nasıl desem bu kompozisyonun amacı bir şahsın kompozisyon kağıdına içini dökmek
    İyide olsa kötüde olsa sen yazmalısın bu senin his ve düşüncelerin :)

Ama başka bir yerde takıntın olursa sor :) tatlım :)
  3. deniz_zuızu

deniz_zuızu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Zaten amacım tüm ödevimi size yaptırmak değil fakat gerçekten aklıma o kadr arştrmış olmama rağmen bir düşünce,yazacak bir şey gelmediği için yardm istemiştim yine de teşekkürler...
  4. selene

selene Guest

Tamam tatlım O zaman Bak burda İstanbul'un Kurtuluşu ile ilgili kompozisyon var bir oku istersen :)

İstanbul, tarih boyunca birçok devlete başkentlik yapan günümüzde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en kalabalık şehridir 41° K, 29° D koordinatları arasında Marmara Bölgesinde yer alan şehrin topraklarının bir kısmı Asya, bir kısmı Avrupa kıtasındadır

Sırasıyla Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapan şehir, Ankara’nın başkent olmasının ardından dahi kültür, sanat, ticaret, sanayi, eğitim, turizm merkezi olma özelliğini sürdürmüştür

İstanbul çevresinde yerleşim ve hayat Taş Devrine kadar uzanmakla birlikte, şehir üzerinden Anadolu’ya geçen Traklar, Frigler gibi topluluklar burada yerleşim yerleri kurmuşlardır Tarihsel bilgiler şehrin İÖ 750-550 yılları arasında kurulduğunu göstermektedir Kent tarihine genel olarak bakmak gerekirse, şehir yönetimi altında olduğu imparatorluktan ismini almıştır, Bzyantium adı, Bizans İmparatorluğu döneminde Konstantinapolis adı ve Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde İstanbul adı kullanılmıştır

Ilıman bir iklime sahip olan İstanbul, önemli yükseltileri olmayan, küçük akarsuların su kaynaklarını oluşturduğu, Marmara Denizi ve Karadeniz’e kıyısı olan, maki bitki örtüsüne sahip ildir

İstanbul’da ekonomi büyük ölçüde sanayi, ticaret, ulaşım ve turizme dayanır Madeni eşya, makine, otomotiv, kimya, dokumacılık, besin, cam sanayi alanlarını oluştururken, özelikle coğrafi konumu itibariyle önemli bir ticaret merkezidir Sahip olduğu tarihsel ve doğal güzellikler ile turistlerin ilgisi çeken şehir, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Haliç, Boğaziçi, Taksim ve Sultanahmet meydanları, Anadolu ve Rumeli Hisarları, Yerebatan Sarnıcı, camileri, kiliseleri, müzeleri ve gezilip görülecek birçok yeri ile tam bir turizm merkezidir ve yılın her dönemi canlı bir turizme sahiptir

Eğitim yönünden de bir merkez olan İstanbul, nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak adına ilköğretim, lise ve üniversite olarak birçok eğitim ve öğretim kurumuna sahiptir İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul teknik Üniversitesi şehrin bünyesinde barındırdığı yükseköğretim kurumlarındandır

Medeniyet kenti olarak anılan şehri İstanbul, gerek konumu gerekse görülmeye değer güzellikleri, kültürü, geçiş noktası olma özelliğiyle eşsiz bir kıta parçasıdır
  5. deniz_zuızu

deniz_zuızu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkür ederm tıpa tıp aynısını yazmasamda birkaç fikir edindm ..Çok saol yardımların için..
    :)
  6. esseemea

esseemea Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    19
    iyi ama bu vikipediden alıntı bir yazı..bende de bu ödev var.ben kompozisyon yazmayı severim ama konuya göre değişir:D mesela istanbulu anlatan ya da istanbulun fethi ile ilgili bir kompozisyon olsa sayfalar yetmezdi..ben böyle ansiklopedik bilgiden çok duygusal bilgiler istiyorum.nasıl desem istanbulun kurtuluşu sırasında yaşananlar, kahramanlık öyküleri vb. belgesel falan aradım ama bulamadım.bunun gibi bir bilgi değil yaşananları istiyorum bilgisi olan yazabilir mi böylece daha rahat çalışabilirim :)
  7. esseemea

esseemea Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    19
    arkadaşlar lütfen yardımcı olun çıldıracağım.sadece bir fikir :( iki gündür elde kağıt kalem bir şey yapabildiğim yok :( lütfen yardımcı olun :(
  8. deniz_zuızu

deniz_zuızu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Bakın bende ilk yazdığımda çok kötü yazmıştım ztn içimden gelerek değil zorla birşeyler yazmaya çalıştımştım ödevim bugüneydi dün tekrar denedm ve gerçekten isteynce yazabldiğimi grdm ... Yukarda da dendiği gibi bu sizin kağıtla aranda olan bir bağ..
    Sen birkaç şey yazablirsen belki bizde sonlarına ya da eklenmesi gereken yerlere birşeyler ekleyebliriz...
  9. esseemea

esseemea Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    19
    ben kompozisyonu yazdım çok kısa oldu ama oldu sonuçta :D
  10. esseemea

esseemea Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    19
    kağıtla aranda bir bağ olduğunu biliyorum ama olmuyor.sanırım kağıtla arandaki bağ konuya göre değişiyor.hiç değilse bende öyle oluyor :D ödev bugüneydi yazdım bitirdim ve seçildi ama daha güzel yazabileceğimi biliyorum..bu seferlik böyle oldu ne yapalım :eek:

Sayfayı Paylaş