İşte AKP'nin Dershaneler Raporu

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  AK Parti'de dershane komisyonu, çalışmasını Başbakan Erdoğan'a sundu. Raporda dershanelerin ekonomik boyutları, öğrencilerin eğitimine katkısı, velilerin talepleri, istihbarat ve resmi kuruluşların raporları değerlendirildi. Başbakan Erdoğan “Raporu daha da olgunlaştırın” talimatını verdi.

  Dershaneler konusunda çalışma yapan AK Parti komisyonu çalışmalarını tamamladı. 7 kişiden oluşan komisyon Türkiye'deki dershane gerçeğini masaya yatırdı. Hazırlanan raporda dershanelerin genel durumu ele alınırken her yönüyle inceleme yapıldı. Dershanelerin eğitime katkısı, ekonomik, sosyal, bölgesel özellikleri ele alınan rapor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sundu.

  BAŞBAKAN ÇALIŞIN DEDİ

  Raporu inceleyen Başbakan Erdoğan, çalışmayı değerlendirdikten sonra daha detaylı ve olgunlaştırılmış yeni bir çalışma istedi.

  DERSHANELER EĞİTİMİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

  Akşam'ın haberine göre; Mehmet Ali Şahin'in başkanlığındaki komisyon, dershanelerle ilgili çalışmasında konuyu birçok açıdan değerlendirdi. Dershanelerin eğitime katkısını ele alan komisyon, eğitimin önemli bir parçası haline geldiğini dile getirdi. Nedenlerinden birinin eğitimdeki kalitenin zaman içerisinde düşmesi olduğu vurgulandı. Ekonomik boyuta da dikkat çeken raporda, yaklaşık 4 bin dershanenin büyük ekonomik kazançlarına vurgu yapıldı.

  EĞİTİM KALİTESİ ARTIRILIRSA GEREK KALMAZ

  Dershanelerin, aile bütçelerine ek ve yeni yük getirdiği, ancak velilerin buna rağmen çocuklarını gönderdiği ifade edildi. Raporda velilerin de dershaneler konusunda beklentileri dile getirilirken, eğitimin kalitesinin arttırılması halinde dershanelere gerek kalmayacağı, isteklerin de bu yönde olduğu kaydedildi.

  DERSANELERE GEREK DUYULMAYACAK SİSTEM OLURSA

  Raporun önemli sonuç bölümlerinden biri dershanelerin kapatılması konusunda belli bir süreç gerektiği ve aslında dershanelere gerek duyulmayacak bir sınav sistemine geçişin sağlanması gerektiği. Dershanelerin çıkış noktasının, eğitimin her alanında sınav olması ve sınavların öğrencileri bunalttığı, sınavsız sisteme geçildiğinde dershaneye de ihtiyaç kalmayacağı belirtildi.

  DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA VURGU

  Dershanelerin bölgesel özellikleri de değerlendirildi. Özellikle Doğu bölgelerindeki dershanelerin eğitimin kalitesinin daha da düşmesi nedeniyle önemli bir işlev gördüğü ifade edildi.

  Raporu değerlendiren Erdoğan, konunun çok fazla kesimi, öğrenci, veli, öğretmen, dershane çalışanlarını ilgilendirdiğini belirterek daha detaylı bir çalışma istedi. Komisyon çalışmasına devam edecek, daha sonra tekrar bir rapor sunacak.

  Aktifhaber

Sayfayı Paylaş