İşte KPSS'de Suçlanan o aday !

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Sınav sorularının bir adaya e-mail ile iletildiği iddia edilmişti. İşte o adayın kimliği belli olunca kendini eve kapattı.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Türk Eğitim-Sen’in önceki gün Uludağ Üniversitesi sınıf öğretmeniliği bölümünden mezun bir adaya soruların sızdırıldığı yönündeki iddasının ardından dün bu adayın Isparta Yalvaç’ta yaşayan Baki Saçı olduğu öne sürüldü.

  KPSS sorularını hazırlayan sınav komisyonundaki bir tanıdığının Baki Saçı’ya soruları ilettiği iddia edilmişti. Yüzü aşkın öğretim üyesinden oluşan sınav komisyonundaki çalışanlar, soruları hazırlayarak ÖSYM’ye gönderiyor. ÖSYM, hazırlanan soruları değerlendirerek bazılarını sınavlarda kullanıyor.

  SAVCIYA İFADE VERECEK

  Türk Eğitim-Sen, yarın Baki Saçı ile ilgili bilgileri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verecek. Öte yandan Devlet Denetleme Kurulu da sendikayı arayarak Baki Saçı ile ilgili belgeleri istedi.

  SORULAR ÖSYM'DEN

  Türk Eğitim Sen’in açıkladığı 116 sorunun ÖSYM tarafından hazırlanan ham sorular olduğu iddiasına karşılık YÖK yetkilileri, “5 Temmuz’da soruların hazırlanıp hazırlanmadığına bakıyoruz. Bilgisayar incelemelerinden bu çıkar. Orada açıklanan kelime yanlışları buradaki sorular olduğunu gösteriyor. Sendikanın açıkladığı kitapçık sonradan mı elde edilmiş, yoksa önce mi bu konuda inceleme hafta içi netleşir” dedi.

  O KİŞİ ÜCRETLİ ÖĞRETMEN

  KPSS sorularının gönderildiği adres olarak gösterilen ve Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Sücüllü beldesinde görev yapan Baki Saçı, iddiaların ardından kendisini eve kapattı. Bursa Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitiren Saçı, ataması yapılmayınca Yukarıkaşıkara beldesinde ücretli öğretmenlik yapmaya başladı. Saçı, bu yıl 10 Temmuz’da yapılan KPSS’ye Yalvaç’ta girdi. Ancak soruları önceden elde ettiği ve dağıttığı iddia edilince, Saçı Sücüllü’deki köyevine kapandı. Saçı’nın amcası Mevlüt Saçı “Yeğenim soruları çalacak birisi değil, hakkıyla kazandı. Okul kapandıktan sonra beldeye geldi. Dağda koyun güdüyordu. Gitti, sınavını verdi, tekrar koyunların peşine düştü” dedi. Yeğeniyle ilgili iddiaların soruşturulacağını belirten amca Saçı “Savcı ve hâkim çağırırsa gider ifadesini verir” dedi.

  100 NETİN ÜSTÜNDE YAPANLAR İNCELENİYOR

  KPSS’de 100 netin üstünde yapanlar hakkında ÖSYM incelemesinin sürdüğünü kaydeden ve bu hafta içerisinde incelemenin tamamlanabileceğini belirten yetkili, “Aday bazlı inceleme sürüyor. Şüphe doğuran hususlar inceleniyor. Karşılaştırma yapma açısından daha önce kopyayla yakalananların yöntemleri üzerinde de duruluyor” dedi.

  KOPYACILARINKİ İPTAL EDİLEBİLİR

  Bu yıl yapılan ve yüz binlerce memur adayının katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) eğitim bilimleri testinde kopya çekildiğine ilişkin iddiaların ortaya çıkmasının ardından sınavın iptal edilip edilmeyeceği tartışması sürüyor. AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, sınavın yenilenmesi gerektiğini açıklarken, YÖK yetkililerinin ilk görüşü, “sınavın topyekün iptal edilmemesi” yönünde oldu.

  KAĞITLAR YENİDEN OKUNUYOR

  Alınan bilgiye göre, incelemeyi sürdüren YÖK Denetleme Kurulu yetkilileri, iddiaları soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileriyle görüştü.
  Üst düzey bir YÖK yetkilisi, KPSS’nin tümüyle iptal edilmesinin şu anda gümdemde olmadığını belirterek, “Sınavın iptali değil şüpheli olanların ayıklanması yönünde görüş var. Şüpheli olanlar ayıklanacak ona göre yeni sıralama yapılacak ki bunun da bir incelemeye dayanması lazım” dedi.

  ÖSYM yetkilileri ise KPSS’nin iptal edilip yenilenmesinin “soruların adaylara sızdırılmasının kesin olarak tespit edilmesi” halinde olabileceğini söyledi.

Sayfayı Paylaş