İşte Sizleri 6 ADIM da Sınava 6 hafta kala önlere taşıyacak tavsiyeler

Konu 'Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  :
  1.ADIM(6 Hafta kala):
  Öğrenciler, YGS öncesi kendi puan türündeki dersleri değil tüm derleri düşünerek hareket etmelidirler.
  1.ADIMDA: Tüm öğrenciler tespit yapmalı ve bundan sonraki adımlarda neler yapacağını planlamalıdır. Tespit yapılırken en önemli veri girdiği tüm YGS denemeleri olmalıdır. Girdiğiniz tüm YGS denemelerinde konu analizlerine bakarak eksiklerinizi rahatlıkla tespit edebilirsiniz.
  Hazırsanız ADIMLARA başlayalım;
  Bir yarışmada yapılacak en önemli şey doğru adımla başlamaktır. Dolayısıyla öncelikle bugünden itibaren yapacağımız ekstra çalışmalar YGS ağırlıklı olacaktır.
  Bu da LYS’leri boş verin, YGS ye bakın anl***** gelmez. Önceliğimiz YGS i halletmek olduğu için haftanın beş gününü YGS e, 2 gününü LYS e ayırınız. Hafta içi planlı şekilde YGS e çalışın ama LYS i boşlamak da olmaz onun için hafta sonlarını da LYS e ayırın.
  Kendinize bir görev daha verin bu adımda “Her zamankinden daha fazla ders çalışacağım” diye. YGS konularını bitirmiş olmamanız bu adımları yapamayacağınız anl***** gelmez.
  2.ADIM 5Hafta kala):
  BU adımda öğrenciler SORU ÇÖZEREK KONULARI TEKRAR ETME TEKNİĞİNİ hayata geçirmeye başlamalılar. Sadece konu çalışmak öğrencinin puanını artırmayacağından zaten az çok konu bilgisi olan öğrenci bu adımda tüm derslerden(öncelikli kendi alanından) soru bankaları veya testlerle tüm konuları soru çözerek tekrar yapmalı. Haftada en az bir YGS denemesiyle bu adımı taçlandırmalıdır.
  3.ADIM (4 Hafta kala):
  Bu adımda da soru çözerek konuları tekrar etmeye devam etmeliyiz. Bu arada konu testlerini çözerken mutlaka konu eksiğinizi de göreceksiniz. İşte bu adımda geçen haftaki (adımdaki) konu eksiğini tamamlamalısınız. Konu testlerini çözmeye devam…
  İşte bu haftanın en önemli noktasına geliyoruz.
  BÖLÜM DENEMELERİ:
  25X40 BÖLÜM Denemelerinden alınız. Bunlar genel olan denemeler olduğu için yanlış yaptığınız konuyu tespit etmenizde büyük bir fayda sağlar. Dershanelerin şuanda en yoğun yaptığı iş de soru çözüm “OFİSLER”leridir ve bu soru çözümlerini bire bir yaptığı için orada çözdürmeleriniz soruyu ve konuyu kavramanız açısından daha faydalı olacağını düşünüyorum.
  BU ADIMDA her gün 2 tane bölüm denemesi çözmeniz size pratiklik ve konu sağlamanızı sağlamlaştıracaktır. Bu adımda yapacağınız en önemli noktalardan biri de BÖLÜM DENEME ANALİZİ çok iyi yapıp tedavi uygulamalısınız.
  Bu adımda hatırlayacaksınız 2. adımdan kalan bir planınız daha vardı: Haftalık en az bir tam YGS denemesi çözmek.
  4.ADIM (3Hafta kala):
  Sınava kadar kalan sürede bu konuları pekiştirmek için Önceki yılların ÖSS sorularını çözmeli ve deneme sınavları artık HAFTADA EN AZ 3’e çıkarmalısınız. Sınava az zaman kala özellikle konuları tekrar etmek son derece önemlidir. Öğrenilmiş konuları pekiştirmek için tekrar etmek faydalıdır. Bu adımda tekrar yaparken bütün konuları baştan sona tekrar çalışmak yerine unuttuğunuz, eksiklerinizin olduğu konuları tercih etmelisiniz.
  Çok önemli bir uyarı bu adımda günlük en az bir tane de çıkmış sorularla son yıllardan başlayarak bir tane çıkmış sorular denemsi yapılabilir.
  Çıkmış Soruları Çözmekle;
  1. Sınavda hangi konulardan soru geldiğini,
  2. Soruların üslubunu,
  3. Soruların mantığını,
  4. Soruların soruluş tarzını,
  5. Soruların konulara göre dağılımını,
  6. Konuların önem derecelerini,
  7. Hangi konulardan ne tip soruların sorulabileceğini,
  8. Soruların zorluk ve kolaylık oranlarını, tespit edebilirsiniz.
  5.ADIM(2 Hafta kala):
  Bu adım öğrenci için çok önemli çünkü bu adımda artık tamamen YGS ağırlıklı çalışacağız. Tüm konuları seri testler çözerek(poşet testler) son defa pekiştireceğiz ve unutmadan YGS sayısını da haftalık 4 çıkarıyoruz. Eğer imkânınız varsa 40 soruluk bölüm denemelerinden de günlük en az bir tane çözebilirsiniz. Çünkü alan bölümünüz sorularını alanınızdaki çoğu öğrenciler çözer, farkı açmak isteyen arkadaşlar alanları dışındaki bölümlerden soru çözerek diğerlerinden farklı olduğunu göstermeliler.
  6.ADIM(1 Hafta kala):
  SINAVA BİR HAFTANIZ KALDI, öncelikle BU HAFTA SERİ YGS DENEMELERİ çözmelisiniz. Saat 10.00 başlamalı ve sınav kurallarına uymalısınız. Denemenin dışında eğer sizi rahatlatacaksa derslerle ilgili şunu da yapmalıyım dediklerinizi de yapın ki içiniz rahat olsun ve öz güveniniz kırılmasın.
  Özel Üye Esra bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş