Istiklal mahkemeleri hakkında

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde zehr-i_ tarafından paylaşıldı.

1. zehr-i_

zehr-i_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaşlar istiklal mahkemeleri ile ilgili bir slayt hazırlmam gerekiyor. sizinde fikirlerinizi almak istiyorum.benim için önemli bir konu gerçekten.nasıl araştırsam? konu başlıkları mesela? bn örnek veriyim... " istiklal mahkemesinde cezalr ve şuçlar" böyle birşey ?

yorumlarınızı fikirlerinizi bekliyorum teşekkürler :)
  2. kübrayalçın

kübrayalçın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    #317940 !?

hukuk kurallarına göre değil devim kurallarına göre çalışan mahkemelerdi. mahkeme heyeti 5 kişiden oluşur ve dinamik çalışması için idam kararlarına tbmm onayı gerekmezdi. mahkeme kararlarının temyizi yoktu. sanıklar şahit getirebilir, ****l sunabilir, kendini savunabilirlerdi. mahkeme üyeleri ****l olmasa dahi vicdani kanaate göre hüküm verebilirlerdi. şeyh said ayaklanmasından sonra çıkartılan takrir i sükûn kanunuyla kurulmuştur
  3. kübrayalçın

kübrayalçın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    istiklal mahkemeleri’nin kaç kişiyi astığı resmi olarak bilinmiyor. bazı yazarlar "istiklal mahkemelerinde idam edilenlerin kurtuluş savaşında ölenlerden daha fazla olduğunu" ileri sürerler. (ki bu sayı, hastalıklar dahil, 32 bin civarındadır.) sadece iki yılda, şark istiklal mahkemeleri 420, ankara istiklal mahkemesi 240 idam cezası vermiştir.#811985 !?

birçok yerde başı buyruk davranmış ve uygulamaları soruşturulamamış olan mahkemelerdir. aslında, istiklal mahkemelerinde verilen ölüm cezalarının mecliste onaylanması gerekiyordu, ancak uygulamada böyle olmamıştır.
  4. kübrayalçın

kübrayalçın Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    işine yarar inşallah

Sayfayı Paylaş