Ithalat ihracat

Konu 'Sosyal Bilgiler 6. Sınıf' bölümünde Kaon tarafından paylaşıldı.

 1. Kaon

  Kaon Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2009
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  ARKADAŞLAR BANA TÜRKİYE'NİN DIŞ ÜLKELERLE YAPTIĞI İTHALAT VE İHRACATLARI BULABİLİRMİSİNİZ YANE MESELA ALMANYA İLE ŞUNLARI İHRACAT ŞUNLARIDA İTHALAT EDİORUZ DİE ;)

  BİDE TÜRKİYENİN İHRACAT VE İTHALAT YAPTIĞI ÜLKELERİ SIRASIYLA YAZARMISINIZ

  İTHALAT NEDİR? (DIŞ ALIM)
  Bir ülkeye başka bir ülkeden mal alınıp sokulması. Dış ticaret düzeninin bölümlerinden birini (öbürü İhracat) meydana getirir, ülkeler yabancı ülkelerden getirecekleri çeşitli mallar için dışarıya para ödemek zorunda kalacaklarından, hükümetleri aracı ile her malın dışarı ülkelerden getirtilmesini bazı kayıtlara bağlamışlardır. Bu kayıtlamaların başında, her çeşit malın getirilmesinin yasak edilmesi gelir. Bu yasak malların dışında, çeşitli yollarla getirilen mallar için, belirli bir gümrük be**** ödenir. Bu mallar da, o ülkenin piyasalarında satılma imkânını bulur.
  İthalâtın çeşitleri vardır. Bunların başlıcaları şunlardır: Takaslı ithalât (İhraç edilen mal tutarlarında mal ithâl etmektir), kredili ithalât (dışarıdan getirtilen malın be****ni, belli bir süre içinde taksitle ödemek), bedelsiz ithalât (değeri, büyük kıymet ifade etmeyen malları, hiç bir bedel ödemeden getirtmek).


  İHRACAT NEDİR?(DIŞ SATIM)
  En geniş anlamda ihracat, bir ülke sınırları içerisinde serbest dolaşımda bulunan (bu ülkede yetişen, üretilen, veya başka ülkelerden ithal edilmiş) malların ve hizmetlerin başka ülkelere satılması/gönderilmesi anl***** geliyor. Dar anlamda ise, yabancılara ya da Türkiye dışında yerleşik Türklere yapılan mal satışlarını ve sözkonusu malların bu amaçla yurtdışına gönderilmesini ifade ediyor.

  Bir satışın ihracat sayılabilmesi için şu özelliklere sahip olması gerekli:

  *Satışların yabancı bir ülkeye yapılması
  *İki taraflı ve çok taraflı ticaret anlaşmaları ile getirilen koşullara uyum yükümlülüğü
  *Alışverişte bir yabancı paranın sözkonusu olması
  *Malların taşınması
  *Malın varış ülkesine ithal edilmesi ile ilgili gümrük vergisi, katma değer vergisi ve varsa başka türlü vergiler ve diğer ithalat formaliteleri
  *Malın çıkış yerinden varış yerine kadar maruz kalabileceği risklere karşı sigorta edilmesi, ödemelerde/bedellerin tahsilinde bankacılık sisteminin devreye girmesi
  *İhracat desteklerinden yararlanabilmek için gerekli koşullara uyum

  Kapsamının bu kadar geniş olması nedeniyle, dünyanın bütün ülkelerinde, ihracat mevzuatı, gümrük mevzuatı, kambiyo mevzuatı, standardizasyon mevzuatı, teşvik mevzuatı, katma değer vergisi mevzuatı gibi birçok bağlayıcı mevzuat tarafından ayrıntılı bir şekilde düzenleniyor. Bütün ülkeler (özellikle Dünya Ticaret Örgütü ve diğer uluslararası örgütlere üye olan ülkeler) bu tür mevzuat düzenlemelerinde, iki taraflı ya da çok taraflı ticaret anlaşmaları ve uluslararası ticari teamüllere uygun hareket etme gayreti içerisinde oluyor.
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  >>>TÜRKİYE’DE İTHALAT VE İHRACAT <<<


  TÜRKİYE’DE İTHALAT VE İHRACAT

  Üretilen mal ve hizmetlerin alınıp satılmasına ticaret denir. İç ve dış ticaret olmak üzere ikiye ayrılır.

  1. İç Ticaret
  Ülke sınırları içinde, bölge ve bölümler arasında yapılan ticarete iç ticaret denir.

  Türkiye’de Dış Ticaret
  Türkiye’de çok canlı bir ticaret vardır. Bunda etkili olan faktörler şunlardır:
  • Sanayi kuruluşlarının dengesiz dağılımı
  • Bölgeler arasında yetişen tarım ürünlerinin farklı olması
  • Nüfusun dengesiz dağılımı
  • Hayvansal maddelerin her yerde üretilememesi

  Ülkemizde bazı il merkezleri ticaret şehirleri özelliği kazanmışlardır. Bunlar, İstanbul, Bursa, İzmit, İzmir, Denizli, Adana, GaziAntep, Diyarbakır, Ankara, Konya, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum ve Malatya gibi illerdir. Bu merkezlerde ticaretin gelişmesinde, ulaşım yolları üzerinde bulunmalarının büyük etkisi olmuştur.

  İhracat (Dış satım): Bir ülkenin başka ülkelere yaptığı satışlardır.

  İthalat (Dış alım): Bir ülkenin başka ülkelerden aldığı mallara denir.

  2. Dış Ticaret
  Bir ülkenin başka ülkelerle yaptığı alışverişe dış ticaret denir. Dış ticaretin para karşılığına dış ticaret hacmi denir. Gelişmiş ülkelerde dış ticaret hacmi fazla, gelişmemiş ülkelerde düşüktür. Yine, gelişmiş ülkelerde ihracat, genelde ithalattan daha fazladır. Bu ülkeler dışarıdan daha çok hammadde alıp dışarıya işlenmiş sanayi ürünleri satarlar. Az gelişmiş ülkeler ise dışardan daha çok işlenmiş sanayi ürünleri alıp, dışarıya tarım ürünleri veya ham maddeler satarlar.

  Türkiye’de Dış Ticaret
  Türkiye’de, Cumhuriyetin ilk yıllarında çok az olan dış ticaret hacmi, artan nüfus ve canlanan ekonomiye bağlı olarak artış göstermiştir.

  1980'li yıllara kadar Türkiye’de,
  • Dış ticaret hacmi düşük, ihracatta tarım ve maden ürünleri, ithalatta ise daha çok işlenmiş sanayi ürünleri önemliydi.
  • 1980'li yıllardan sonra, dış ticaret hacmi arttı. İhracatta sanayi ürünlerinin payı % 90 lara çıktı. İthalatta ise fabrika kuracak aletlerin, yatırım mallarının ve hammaddelerin oranı artmıştır.

  Başlıca İhraç Ürünlerimiz

  • Tarım ürünleri (Pamuk, fındık, tütün, baklagiller, kuru ve yaş meyveler)
  • Dokuma ve tekstil ürünleri
  • Hayvan ve hayvansal ürünler (Deri, yumurta, yün, tiftik)
  • Bitkisel yağlar
  • Bazı dayanıklı tüketim malları (Televizyon, buzdolabı, vs.)
  • İpekli dokuma ve giyim eşyaları
  • Mobilya, çimento, cam ve seramik ürünleri
  • Madenler (krom, bakır, cıva, demir, bor, tuz)

  Başlıca İthal Ürünlerimiz

  Fabrika kurmaya yarayan aletler, ham petrol, ilaç ve kimyasal maddeler, elektronik araçlar, motorlu araçlar, silah, optik araçlar, tropikal ürünler (muz, kahve, hurma, pirinç)

  Dış ticaretimizde önemli ülkeler

  Almanya, İtalya, ABD, İngiltere, Fransa, Hollanda, Belçika, Japonya, İran, Suudi Arabistan ve son yıllarda Rusya Federasyonu, Gürcistan ve Orta Asya ülkeleri (Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan)

  Ülkemizde son yıllarda uygulanmak istenen diğer bir ticaret şekli de serbest ticarettir. Serbest ticarette ülkeler ürettikleri çeşitli malları, belli yerlerde kurulacak pazarlarda gümrük vergisi ödemeden pazarlamaktadır.

  Ülkemizde serbest ticaret bölgesi olarak şu anda İstanbul, Mersin, İzmir, İskenderun, Antalya ve Trabzon illeri belirlenmiştir.

Sayfayı Paylaş