Jane AusTen

Konu 'Yazarlar' bölümünde Hera. tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Hera.

  Hera. Kuşlara takılıp gidiyor aklım. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.715
  Beğenileri:
  806
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Eskişehir.

  Jane Austen, (16 Aralık 1775 - 18 Haziran 1817) 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. O'nun kadınların yaşamlarında bahsettiği incelikler ve ustaca dalga geçercesine anlatım tarzı kendi döneminde o kadar fazla olmasa da; tarihte oldukça önemli bir yer katmıştır. Lakin kadın bir yazar ve şair olarak; o dönem için üstün bir başarıya ulaşmıştır.

  Steventon, Hampshire'da 1775'de doğan Jane Austen; 1783'de Oxford'da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton'da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan Reading, Berkshire'da Abbey okulunda okumuştur. Roman yazmaya 1789'da başlar, 1802'de kendi tanımıyla büyük ve garip biri tarafından (Tom Lefroy) evlenme teklifi alsa da kabul etmez. İkilinin yaşadığı ilişki "Aşkın Kitabı" adlı filmde işlenmiştir. Babasının 1805'de ölmesinden sonra Southmpton'a taşınır. 1809'da Chawton'a zengin kardeşinin yanına taşınır, ve günümüzde bu ev bir müze ve turistler için popüler bir yer haline gelir.

  18 Haziran 1817'de göğüs kanserinden ölen Jane Austin; öldüğünde henüz 41 yaşındadır ve Winchester Katedrali'ne gömülmüştür.

  Eserleri arasında Gurur ve Önyargı belki de en tanınmış olanıdır, bunun yanı sıra Emma, Sense and Sensibility, Mansfield Park, Northanger Abbey, ve Persuasion da romantik öğeler içerir. Günümüzdeki Jane Austen'in tüm romanları sinemaya uyarlanmış ve hepsi de oldukça başarılı olmuştur. Yaşamını anlatan 'Aşkın Kitabı' filmi (2007) büyük beğeni kazanmıştır.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş