Jeoteknik teknikeri

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  JEOTEKNİK TEKNİKERİ
  _____________________

  TANIM

  Karayolu demiryolu nükleer enerji santralleri tünel köprü baraj liman bina gibi yapıların inşa edileceği arazinin fiziksel ve mekanik özelliklerinin ortaya çıkarılması alanında çalışan meslek elemanıdır.

  GÖREVLER

  - İnşaat mühendisinin jeoloji mühendisinin gözetimi altında veya iş sahibi kişi kurum kuruluşların istekleri doğrultusunda incelenmesi istenen araziyle ilgili arazi ve laboratuar çalışmaları yapar
  - Arazinin yapısına göre ve talimatlar doğrultusunda gerekli sıklık ve derinlikten numuneler alır
  - Alınan numuneleri analiz eder
  - Arazi ve laboratuar deneylerinin analiz sonuçlarını raporlaştırır ve ilgili birimlere sunar
  - Mühendisle çalışanlar arasındaki teknik iletişimi sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Sondaj makinesi numune alma kapları sıvı veya katı numune örnekleri jeneratör kompresör matkap ve çeşitli el aletleri topoğrafik harita ve topoğrafik ölçüm aletleri laboratuar araç gereçleri bilgisayar.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Jeoteknik teknikeri olmak isteyenlerin; matematik jeoloji ve kimya alanlarına ilgili ve başarılı açık havada (soğuk sıcak rutubetli vb.) çalışmaktan hoşlanan laboratuar ortamında çalışabilen kimseler olmaları gerekir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Jeoteknik teknikerleri arazi deneyleri ve numune alımı için açık arazide çeşitli kimyasal analizler için de laboratuar ortamında çalışır. Açık arazi çalışmasında soğuk sıcak nemli gürültülü ortamlarda bulunurlar. Karavan çadır gibi mekanlarda barınmak durumunda kalabilirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  - Çeşitli mühendislik çalışmalarında malzeme ve ortam özelliklerinin iyice anlaşılmasının ve verilerin sayısal olarak belirlenmesinin önemi büyüktür. Bu güne kadar inşaat ve jeoloji mühendislerinin gözetiminde usta çırak ilişkisiyle yetişen vasıfsız elemanlar tarafından yapılan bu çalışmaların bundan sonra jeoteknik teknikerleri tarafından gerçekleştirmesi hedeflenmektedir.
  - Meslek elemanlarının Devlet Su İşleri Köy Hizmetleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Karayolları İller Bankası gibi resmi kuruluşların yanında zemin ve kaya mekaniği konusunda uzmanlaşan özel kuruluşlarda çalışma olanağı vardır.
  - Ülkemizin yaşamış olduğu büyük depremler sonrasında Bayındırlık Bakanlığı tarafından getirilen zemin etüdü zorunluluğu nedeniyle bu konuda faaliyet gösteren çok sayıda özel firma ve laboratuarların kurulmaya başlanması istihdam olanaklarını arttıracaktır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi Üniversitesitelere bağlı Meslek Yüksekokullarında “Jeoteknik Teknikerliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  - Meslek liselerinin Alt Yapı Alt Yapı (İnşaat) İnşaat Üst Yapı Üst Yapı-İnşaat Yapı Yapı (Kagir-Ahşap) Yapı Ressamlığı Yapıcılık bölümlerinden mezun olanlar “Jeoteknik Teknikerliği” ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

  - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  - Eğitimin süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülmektedir.
  - Eğitim sırasında; Kaya Mekaniği Hidrojeoloji Jeofizik Malzeme Bilgisi Sondaj Tekniği Mühendislik Jeolojisi Zemin Mekaniği Malzeme Mekaniği Yapı Mekaniği Zemin İyileştirme İnşaat Temel Yapıları Topografik ve Jeoloji Harita Bilgisi gibi meslek dersleri ile Türk Dili Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi bazı genel kültür dersleri verilmektedir. Örnek ders programı ektedir.
  - Eğitim sırasında II. ve IV. yarı yılları izleyen yaz aylarında yapılan stajların süresi 45’er iş günüdür. Bu stajlarda pratik çalışma deneyimi kazanmak uygulama yeteneklerini geliştirmek iş yaş***** uyum sağlamak amaçlanmıştır.

  MESLEKTE İLERLEME

  “Jeoteknik Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Jeofizik Mühendisliği Jeoloji Mühendisliği Maden Mühendisliği Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği” lisans progr***** dikey geçiş yapabilirler.

  Meslekte ilerleme mesleki açıdan olmasa da idari açıdan olabilir. Kişi çalıştığı işyerinde ustabaşı laboratuar şefi olabilir.
  BENZER MESLEKLER: Jeoloji mühendisi Jeofizik mühendisi Sondaj teknikeri.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  - Eğitim süresince herhangi bir kazanç yoktur.
  - Ancak koşulları uyan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu ile diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen kredi ve burslardan yararlanabilirler.
  - Kamu kurumlarında çalışanlar teknik hizmet sınıfına tanınan zam ve tazminatlardan yararlanırlar.
  - Özel işyerlerinde ise; ilk işe girişte asgari ücretin 2-25 katı civarında ücretle başlarlar mesleki yeterlilik ve hizmet süresine göre ücretleri yükselebilir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili Eğitim Kurumları
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş