KABLOLAR Genel Anlatim..

Konu 'Elektrik - Elektronik Teknolojisi' bölümünde Red tarafından paylaşıldı.

 1. Red

  Red Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  15 Kasım 2009
  Mesajlar:
  816
  Beğenileri:
  1.033
  Ödül Puanları:
  0

  Kablolar, sistemlerimizin en görünmeyen ancak en önemli detaylarındandır. Bu yüzden ısınmaya dayanıklı ve uzun ömürlü kaliteli ve farklı aletler için uygun kabloların tercih edilmesi gerekmektedir. Uygun kablolar ın seçimi için iyi araştırma yapmanız gereklidir. Uygunsuz seçilmiş kabloların güç aktarma özellikleri daha az olacağından, bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Kablo üretimi ülkemizde oldukça gelişmiş olup, ihracatımızın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Kablo ve teller, elektrikli makinalar üretimimizin %34’ünü, ihracatımızın ise %33’ünü oluşturmaktadır. Türkiye’de 400’e yakın kablo imalat firması bulunmakta ve bunun %95 sadece 16 firma tarafından karşılanmaktadır.
  Kabloları iki grupta toplayabiliriz:


  Elektrik kabloları: elektrik akımını ileten ve dışı yalıtkan bir malzemeyle kaplanmış kablolardır. Elektrik gücünün iletilmesinde, otomotiv sanayiinde, elektrikli haberleşmelerde bu kablolar kullanılır. Izole emaye teller bu alanda oldukça yaygın kullanılır.
  Haberleşme kabloları: bu alanda yapılan çalışmalar, günümüz haberleşme ağının, üretilen kaliteli kablolar sayesinde daha da güçlenmesini sağlamıştır. Koaksiyel ve fiber optik kablolar haberleşme kabloları alanında kullanılırlar. Bu çeşit kablo fiyatları diğerlerinden daha farklıdır.


  TELEFON SİSTEMLERİ KABLO ÇEŞİTLERİ
  Telefon sistemlerinin standardlarına tabi olan kablo türleri, ülkeler tarafından belirlenmiştir. Buna bağlı olarak günümüzde haberleşme kablosu olarak iki ana türde kablo kullanılır:


  Çiftli kablolar: sadece iki iletkene sahip olan, priz ile telefonun bağlantısını sağlayan kablodur. Çiftli kablolar genel olarak yer altında kullanılırlar ve genelde iletken malzemesi bakırdır. Belirli standartlarda olan iletken teller 0,4 – 0,9 arasındadır. Çiftli kabloların ana kullanım alanlarını, telefon santrali ile abonelerin kullandığı telefon hatlarının bağlantıları oluşturur.


  Dörtlü kablolar: Bu kablolarda kablo çekirdeği, kablo çiftlerini bir arada tutmak ve koroma amacıyla bir veya daha fazla katmanlı plastik veya kağıttan oluşur. Kılıfın daha dayanıklı olması ve daha fazla koruma sağlanması amacıyla çelik telle zırhlanmalıdır.  YER ALTI KABLOLARI
  Enerjinin açık hatlarla iletilmediği zamanlarda bu görev için yer altı kablolar kullanılır. Havadan kablo bağlantısı sağlanamadığı yerlerde deniz altından veya toprak altından döşenmesi gerekmektedir. Yer altı kabloları yapılırken bazı noktalara dikkat etmek gereklidir: Mekanik tahribat ve nem almayı önleyici bir bağlantı olmalı, dış kılıfı çok iyi temizlenmeli, kabloyu keserken iletken uçların bağlanmasına dikkat edilmeli, iletken yüzeyleri temizlenmeli, ek malzemeler hazır olmalı vb.
  Yer altı kabloları özellikleri açısından ikiye ayrılır:
  Kabloların çalışacağı gerilimler (alçak gerilim kabloları, yüksek gerilim kabloları)
  Kabloların yapıldığı elemanlar (iletken, yalıtkan, metal, mekanik etkilere karşı destek)
  Yer altı kablo arızalarının oluşma nedenleri: İmalat hataları, nakliye ve depolama hataları, tesis hataları, montaj hataları, mekanik ve dış etkenler, kimyasal ortam etkileri, termik etkiler, manevra ve atmosferik gerilim darbeleri, eskime ve yaşlanma gibi nedenlerdir. Toprak altında kullanılan yer altı kabloları ise çürüme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Sayfayı Paylaş