Kadı Burhanettin Devleti

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  KADI BURHANETTİN DEVLETİ


  Kadi Burhanettin Devleti ,Oguzlarin Salur boyundan olup merkez Sivas olmak üzere Eretna Devleti’nin son dönemini geçirdigi topraklar üzerinde kurulmustur.

  Devletin kurucusu olan Burhanettin Ahmet Bey Kayseri’de dogmus ve 21 yasinda kadilik görevini üstlenmistir. Siyasi alanda büyük basarilar gösteren Kadi Burhanettin Ahmet Bey ,Eretna Devleti’ndeki karisikliklardan yararlanarak hizla yükselip yönetimi ele geçirmistir.

  1381’de de Eretna Devleti’ne son verip kendi devleti olan Kadi Burhanettin Devleti’ni kurmustur.

  Kadi Burhanettin Bey Candarogullari, Karamanogullari, Tacettinogullari, Erzincan ve Amasya emirlikleriyle mücadeleye girismis ve bunlara üstünlügünü kabul ettirmistir.

  Kadi Burhanettin Bey Memlükler’in elinde bulunan Malatya’yi istiyordu. Bu yüzden Memlüklüler ile arasi açildi; fakat Timur’un Anadolu’ya yaklasip tehlike olusturmasi üzerine bozulan iliskiler tekrar düzeldi.

  Kadi Burhanettin Bey Akkoyunlu Devleti ile de iyi iliskiler içinde bulunmustu. Hatta Akkoyunlu hükümdari Ahmet Bey, Karakoyunlu hükümdarina yenilince Kadi Burhanettin’e siginmisti.

  Kadi Burhanettin Bey Osmanli Devleti ile basta iyi iliskiler içindeydi.Fakat Yildirim Bayezid’in Anadolu Türk Birligi’ni kurma çalismalari nedeniyle Osmanli Devleti ile iliskiler Timur’un Anadolu’yu tehdite baslayisina kadar geçici olarak bozuldu. Daha sonra bu iki ülke arasinda dostluk siyaseti hakim oldu.

  Kadi Burhanettin Bey Kayseri’deki Karamanoglu valisini tutsak alip öldürünce Akkoyunlularla savas çikti. Akkoyunlu hükümdari Osman Bey savasi kazandi ve 1398’de Kadi Burhanettin Bey’i idam ettirdi. Kadi Burhanettin Bey ölünce yerine 14 yasindaki oglu Alaettin Ali geçti. Alaettin Ali devleti yönetebilecek biri degildi. Bunun üzerine 1389’da Sivas halki aralarinda anlasarak sehri Yildirim Bayezid’a teslim etti. Ali Bey de bir süre sonra Osmanli hizmetine girdi.

  NOT: Kadi Burhanettin , bilim ve sanatta taninmis birisiydi. Arapça ve Farsça bilirdi. Ayrica Azeri Türkçesi ile yazdigi siirleri bir divanda toplanmisti.

Sayfayı Paylaş