Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Kadir Gecesi,​
  İslam dinine göre, Kur’an’ın vahiy yoluyla İslam peygamberi Hz. Muhammed’e gönderilmeye başlandığı gecedir. Müslüman alemince kutsal günlerden biridir. Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmiyor fakat Hz. Peygamber “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” daha sonraları ise 27. günün bitimi 28. günün başlangıcı Kadir Gecesi sayılmıştır. Kadir gecesinde, bir kere Kadir suresini okumak, başka zamanda Kur’an-ı kerimi hatim etmekten daha sevaptır. Kadir gecesinde bir tesbih (SübhanAllah), bir tahmid (Elhamdülillah), bir tehlil (Allahü ekber) söylemek yedi yüz bin tesbih, tahmid ve tehlilden kıymetlidir.

  Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir. Başka Peygamberlere böyle bir gece verilmemiştir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Allahü teâlâ, Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi.) [Deylemi]

  Peygamber efendimiz, daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Hem de Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.

  Resulullah efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu, uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)

  Resulullah efendimiz, (Beni İsrail Peygamberlerinden 80 yıl Allahü teâlâya ibadet eden oldu) buyurunca, Eshab-ı kiram hayret ettiler. Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam gelip; “Ya ResulAllah, senin ümmetin bu Peygamberlerin, 80 yıllık ibadetine şaşarlar. Allahü teâlâ sana ondan iyisini gönderdi” diyerek, (Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır) mealindeki âyeti okudu. (Tefsir-i Mugni)

  (İnanarak ve sevabını Allahü teâlâdan umarak, Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.)

  Bu gece, ibadet ve taat ile, istiğfar ile, peygamberimize salavat getirmekle, kur’an okumakla, dua ve niyazla meşkul olalım.

  İslamiyet'te Kadir Gecesine verilen önem

  Kadir Gecesi, İslam alemine göre çok hayırlı ve mübarek sayılan bir aydır. Kur'an'da kadir gecesi şöyle tanımlanmıştır:

  "Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."[4]

  İnnâ enzelnâhu fi leyletil kadr. Ve mâ edrâke mâ leyletül kadr. Leyletülkadri hayrun min elfişehr. Tenezzelül melâiketü verruhu fiha biizni rabbihim min külli emr. Selâmün hiye hatta madla'il fecr. [5]


  `Crescent~, Lethe ve --ZeLa-- bunu beğendi.
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Sual: Kadir gecesinin önemi nedir?
  CEVAP;  Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir. Başka Peygamberlere böyle bir gece verilmemiştir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ Kadir gecesini ümmetime hediye etti ondan önce kimseye vermedi.) [Deylemi]

  Peygamber efendimiz daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp benim ümmetimin ömrü kısadır az ibadet ederler diye üzülünce Allahü teâlâ (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Hem de Kadir gecesi her Ramazan ayında gelir.

  Resulullah efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce Allahü teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)

  Resulullah efendimiz (Beni İsrail Peygamberlerinden 80 yıl Allahü teâlâya ibadet eden oldu) buyurunca Eshab-ı kiram hayret ettiler. Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam gelip; “Ya Resulallah senin ümmetin bu Peygamberlerin 80 yıllık ibadetine şaşarlar. Allahü teâlâ sana ondan iyisini gönderdi” diyerek (Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır) mealindeki âyeti okudu. (Tefsir-i Mugni)

  Kadir gecesi hakkındaki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar Kadir gecesi Arefe gecesi Berat gecesi Cuma gecesi ve günleri.) [Deylemi]

  (İnanarak ve sevabını Allahü teâlâdan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.) [Buhari Müslim]

  (Kadir gecesinde bir kere Kadir suresini okumak başka zamanda Kur’an-ı kerimi hatmetmekten daha sevabdır. Kadir gecesinde bir tesbih [Sübhanallah] bir tahmid [Elhamdülillah] bir tekbir [Allahü ekber] bir tehlil [La ilahe illallah] söylemek yedi yüz bin tesbih tahmid tekbir ve tehlilden kıymetlidir. Bu gece koyun sağımı müddeti kadar [az bir zaman] namaz kılmak ibadet etmek bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadetle geçirmekten daha kıymetlidir.) [Tefsir-i Mugni]

  (Kadir gecesi üç defa “La ilahe illallah” söyleyen müslümanın birincisinde bütün günahları bağışlanır. İkincisinde Cehennemden kurtulur üçüncüsünde Cennete girer.) [Tefsir-i Mugni]
  `Crescent~ ve --ZeLa-- bunu beğendi.
 3. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Sual:
  Kadir gecesinde bir günlük kaza namazı kılanın bin aylık kaza namazı borcunun ödeneceği söyleniyor. Hiç namaz kılmayıp sadece Ramazanda her gece bir günlük kaza kılan Kadir gecesini bulur. Bin aylık [83 yıllık] namaz borcu ödenmiş olur mu?

  CEVAP;

  Mirac gecesinde yüz rekat nafile namaz kılanın bütün namaz borçlarının ödeneceği de söylendi. Muteber kitaplardan nakledilmezse böyle büyük hatalara düşülür. Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
  (Kabul olan hac geçmiş günahları yok eder.) [Beyheki]

  Kadir gecesini ihya edenin Ramazan orucunu tutanın haccı kabul olanın bütün günahları affolursa da namaz oruç ve kul borçları ödenmiş olmaz. Bunları kaza ederek ödeyerek borçtan kurtulmak lazımdır. (Hadika)

  Günahların affolması için Ehl-i sünnet itikadına sahip olmak bid’at işlememek lazımdır.
  Bu geceyi ihya için kaza namazı kılmalı Kur’an-ı kerim okumalı dua tevbe etmeli sadaka vermeli müslümanları sevindirmeli bunların sevaplarını ölü diri bütün müslümanlara göndermelidir!
  `Crescent~ ve --ZeLa-- bunu beğendi.
 4. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Sual: ​

  Kadir gecesinin alametleri nelerdir? Özellikle Kadir gecesine rastlamak için Ramazanın gecelerini nasıl değerlendirmeli?

  CEVAP;


  Ramazanın her gecesini Kadir gecesi bilerek hareket edilirse Kadir gecesine rastlanmış olur. Her gün en az şunlar yapılmalı:
  1- Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı.
  2- Kadir gecesi okunacak duayı okumalı.
  3- Bir iki sayfa Kur'an-ı kerim okumalı.
  4- İlmihalden bir iki sayfa okumalı.
  5- Az da olsa sadaka vermeli.
  6- Gece seher vakti iki rekat namaz kılıp silsile-i aliyyeyi okuyarak o âlimlerin hürmetine dua etmelidir.
  7- Gündüzü de gecesi gibi kıymetli olduğu için gündüzleri de değerlendirmelidir
  .​
  `Crescent~ ve --ZeLa-- bunu beğendi.
 5. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
  Kadir gecesin alametleri ;


  Kadir gecesi açık ve sakin olur ne sıcak ne de soğuk olur. Ertesi sabah güneş kızıl olup şuasız doğar. Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatır: Kadir gecesi denizde idim denizin suyunu içtim tuzlu değildi tatlı ve hoş idi.
  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Kadir gecesi açık ve mülayim olur. Soğuk ve sıcak değildir sabahında da güneş zaif ve kızıl olarak doğar.) [Taberani]

  (Kadir gecesi açık olur sıcak ve soğuk değildir. Bulut yoktur. Yağmur ve rüzgar yoktur. O gecenin sabahının alameti güneşin şuasız doğmasıdır.) [Taberani]

  (Kadir gecesi sabahı güneş şuasız olarak doğar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.) [Müslim]
  `Crescent~ ve --ZeLa-- bunu beğendi.
 6. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Bu gecede okunacak dua :

  Peygamber efendimiz s.a.v Âişe vâlidemize Kadir gecesinde şu duâyı okumasını bildirmiştir:
  “Allahümme inneke afüvvün tühıbbül afve fa'fu annî.”
  (Allah’im c.c Sen çok affedicisin affi seversin beni affet)” diye dua et buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi VI 314).
  Bu gece çok kelime-i tevhid okumalıdır. Hadis-i şerifte;
  “Kadir gecesinde üç defa lâilâhe ill diyenin birincisinde bütün günahları affolur. İkincisinde Cehennemden kurtulur. Üçüncüsünde Cennete girer.” buyuruldu.
  Peygamber efendimiz sallu aleyhi vessellem Ramazan-ı şerîf ayının üstünlüğünü faziletini bildirdiği bir hadîs-i şerîfinde buyurdu ki:
  “Cennet her sene Ramazan-ı şerîfin gelmesiyle süslenir. Ramazanın ilk gecesinde Arş'ın altında Mesire adlı bir rüzgar esip Cennet ağaçlarının dallarını budaklarını kapılarının halkalarını sallar. Dinliyenlerin hiç duymadıkları güzel sesler onlardan duyulur.”

  “Cennet meleklerinin büyüğü olan Rıdvan'a bu gece hangi gecedir diye sorulduğunda bu gece Şehr-i Ramazanın ilk gecesidir. Muhammed aleyhisselâmın ümmetinden oruç tutanlara bu gece Cennet kapıları açılır diye cevap verir. Bunun üzerine Allahü teâlâ buyurur ki:
  - Ey Rıdvan! Cennet kapılarını aç! Ey Mâlik Cehennem kapılarını kapa! Ey Cebrâil yeryüzüne in şeytanları bağla hapset ki Habibimin ümmetinin orucunu bozmasınlar.
  `Crescent~ ve --ZeLa-- bunu beğendi.
 7. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Allahü teâlâ Ramazan-ı şerîfin her gecesinde üç defa buyurur ki:


  “ Benden birşey istiyen var mıdır? İstediğini vereyim. Tevbe eden var mıdır? Tevbesini kabûl edeyim. İstigfar eden var mıdır? Magfiretime kavuşturayım.”
  Kadir gecesi olunca Allahü teâlânın emriyle Cebrâil aleyhisselâm yeşil bir sancakla büyük bir melek kalabalığı içinde yeryüzüne inip sancağını Kabe'ye diker.
  Cebrâil aleyhisselâmın altıyüz kanadı vardır. Bu kanatlarını ancak Kadir gecesinde açar. Kanatları açılınca doğuyu batıyı kaplar. Cebrâil aleyhisselâm meleklere:
  - Muhammed aleyhisselâmın ümmetinin arasına girin der.
  --Melekler de aralarına girip ibâdet eden namaz kılan zikreden kimselere selâm verip onlarla musâfeha ederler. Duâlarının kabûl olunduğunu bildirirler. Tan yeri ağarıncaya kadar böyle devam eder.
  Daha sonra Cebrâil aleyhisselâm meleklere "Herkes yerli yerine gitsin." Der.
  Melekler Cebrâil aleyhisselâma sorar:
  - Ey Cebrâil! Allahü teâlâ Muhammed aleyhisselâmın ümmetinin isteklerini verdi mi?
  Cebrâil aleyhisselâm şöyle cevap verir:
  -Allahü teâlâ onlara nazar etti. Dört sınıf insan hariç diğerlerini affeyledi. Bunlar:
  İçki içmeğe devam edenler ana-babasına âsî olanlar yakın akrabâya ziyâreti terk edenler ve ehl-i sünnet vel-cemâ'atten ayrılanlar...
  Bayram sabahı olduğunda Allahü teâlâ meleklerini her tarafa dağıtır. Melekler yeryüzüne inerler. Sokak başlarına dururlar. Cin ve insanlardan başka her canlının duyabileceği bir sesle seslenirler:
  - Ey Muhammed aleyhisselâmın ümmeti çok büyük sevâblar veren büyük günahları affeden Rabbinize dönün! derler.
  Câmiye gitmek üzere evlerinden çıktıklarında Allahü teâlâ meleklerine şöyle buyurur:
  - Ey benim meleklerim siz şâhit olunuz ki Ramazan-ı şerîfte oruç tutanlardan râzı oldum ve onları affettim.
  Daha sonra Allahü teâlâ şöyle buyurur:
  - Ey kullarım bugün benden dilediğinizi isteyiniz! Bugün âhıretiniz için istediğiniz her şeyi veririm. Dünyanız için istediğiniz şeye de sizin için nazar ederim. Benim emirlerime uyduğunuz müddetçe ben sizin hatalarınızı kusurlarınızı örterim. Sizi rezil ve rüsva' etmem. Sizler evlerinize magfiret olunmuş olarak dönünüz. Zira beni râzı ettiniz sizden râzı oldum.
  Ümmet-i Muhammed Ramazan-ı şerîfte iftâr ettiklerinde melekler sevinir. Allahü teâlânın ihsân buyurduğu büyük sevâbları birbirlerine müjdelerler.
  Bu gece 4 rekat Kadir Gecesi Namazı kılınır.
  1.rekatta : 1 Fatiha 3 İnna enzelnâhü
  2.rekatta : 1 Fatiha 3 İhlası Şerif
  3.rekatta : 1 Fatiha 3 İnna enzelnâhü
  4.rekatta : 1 Fatiha 3 İhlası Şerif
  Namazdan sonra 1 defa:
  Allahü ekber
  Allahü ekber
  La ilahe illalahü vü ekber
  Alahü ekber ve lillahil hamd.
  100 defa Elem neşrah leke
  100 defa İnna enzelnâhü
  100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz'in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz'e öğrettiği şu duâ okunup sonra duâ yapılır:
  Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni okunup dua yapılır
  (Allah’im c.c Sen çok affedicisin affi seversin beni affet)”
  Mümkünse kandil gecesi olması sebebiyle bir de TESBİH NAMAZI kılın

  `Crescent~ ve --ZeLa-- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş