kafa travması nedir

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde Sevqi. . tarafından paylaşıldı.

 1. Sevqi. .

  Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenileri:
  1.863
  Ödül Puanları:
  0

  kafa travması nedir
 2. MaMiLog

  MaMiLog Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2011
  Mesajlar:
  399
  Beğenileri:
  200
  Ödül Puanları:
  43
  Kafa travması denildiğinde ne anlaşılır?

  Kafa travması kafaya bir cismin çarpması ya da kafanın sert bir cisme çarpması neticesinde travmaya maruz kalması demektir. Kafa travmasında sadece kafatası derisi kesilip yaralanabileceği gibi, kafatası kemikleri kırılabilir hatta beyin hasarı olabilir. Bu tanımlamadan da anlaşılacağı üzere kafa travması her zaman beyin hasarı anlamına gelmez. Hastalık çok hafif bir tablodan ağır koma hatta ölümle sonuçlanan bir tabloya kadar değişiklik gösterebilir.

  Kafa travması neden ciddiye alınmalıdır?

  Kafa travmasında kafatası kırıkları oluşabilir. Kafatasındaki kırıklar çizgi şeklinde ise ve altında beyin hasarı yok ise kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Ancak bu kırıklar kulağa veya göz küresine kadar uzanıp kulak ve göz organlarının zedelenmesine neden olabilir. Bunun neticesinde görme kaybı ya da işitme kaybı olabilir. Bazen kafatası kırıkları bir parçanın beyine doğru çökmesi şeklindedir. Bunlar tıbbi dilde de çökme kırıkları adını alır. Beyin üzerine bası yaparsa ameliyat edilerek kaldırılmaları gerekir. Eğer bu kırık çok parçalı ise bazen kemikler yerine geri konamayabilir. O zaman kafatasına kemik çimentosundan ya da metalden kapak yapılır. Çizgisel olsun, çökme tipi olsun kafatası kemikleri kırıkları bazen beyin zarının yırtılarak beyin omurilik sıvısının kulaktan, burundan ya da yara yerinden akmasına neden olur. Bu durum mutlaka hastanede değerlendirilmelidir. Bu kendiliğinden durabileceği gibi ameliyat ile tamir edilmesi gerekebilir. Çünkü bu durumda beynin olduğu kafatası boşluğu dış ortama açılmıştır ve beyin zarlarının mikrop kapması yani menenjite neden olabilir. Bu yüzden kafa travmalarının her çeşidi önemlidir.

  Kafa travmasının en istenmeyen neticesi beyin hasarı olmasıdır. Bir kafa travmasında beyin yaralanması varsa hayatı tehdit edebilir. Hastanın ne kadar ciddi ve ağır olduğu, travmanın şiddeti ve beyin hasarının miktarı ile belirlenir. Kafa travması beyin zarları arasında kanamalara neden olacağı gibi beynin parenkimi dediğimiz beynin kendi dokusu içine de kanamalar ve ezilmeler yapabilir. Kafatası içinde beyni besleyen damarlar yırtılıp beyin kanaması olabilir.
  Sevqi. . bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş